Okunma Sayısı: 215884
CANLI YORUMLAR

5 ADIMDA KADIN PREZERVATİFİ

O takmazsa siz takın!

Dünya üzerinde insanlar ve yunuslardan başka zevk için çiftleşen canlı yok. Sevişirken “Hamile kalır mıyım?” endişesini yaşamamak için korunmak adına çeşitli yöntemler var. Tabii, yunusların böyle bir derdi yok, haberimiz kadınlara yönelik.

Son zamanlarda kullanılmaya başlanan kadın prezervatifi ilgimizi çekince sizin için araştırdım. Kadın prezervatifi nedir, nasıl kullanılır, avantajları ve dezavantajları nelerdir? İşte detaylar...

Kadın prezervatifi nedir?

Kadınlar tarafından seks sırasında kullanılan ince bir kesedir. Hamileliği ve cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemeye yardımcı olur.

Nitrilden veya lateksten yapılan ve 9 ila 17 cm uzunluğunda olan kadın prezervatifinin her iki ucunda esnek halkalar bulunur. Bazılarının kapalı ucunda sünger vardır. Kapalı ucunda bulunan esnek halka veya sünger, prezervatifin kaymadan durması için vajina içine yerleştirilir. Prezervatifin diğer ucu vulvanın dışında, vajina girişinde kalır.

Özellikleri neler?

 • Prezervatifin içinde silikon bazlı kayganlaştırıcı vardır fakat istenildiği takdirde ekstra kayganlaştırıcı da kullanılabilir.
 • Latekse alerjisi olanlar nitrilden yapılan kadın prezervatiflerini tercih edebilir. Lateksten yapılan prezervatiflerle birlikte yağ bazlı kayganlaştırıcıların kullanımı latekse zarar verebilir.
 • Spermisid (sperm öldürücü) içermez.

Adım adım kadın prezervatifi takılması:

 • Paketi dikkatlice açın. Prezervatifin kapalı ucundaki halkayı sıkıştırın (ince ve uzun bir halka oluşturacak şekilde)

 • Prezervatifi vajina girişinden içeri doğru itin,

 • Daha sonra prezervatifin açık ucundan parmağınızla gidebildiği kadar iterek vajinanın içine yerleştirin.

 • Vajinaya iterken sıkıştırdığınız halka yeterince içeri gittiğinde tekrar açılacaktır. Eğer prezervatifi hissediyorsanız halka açılmamış yani prezervatif doğru yerleşmemiş demektir.
 • Prezervatifin vajina içinde dönmediğinden veya katlanmadığından emin olun. Açık uç vajinanın dışında kalmalıdır.

Süngerli kadın prezervatifini yerleştirirken de aynı uygulamayı yapın.

İlişki sırasında penisin kadın prezervatifin içinde olduğundan emin olunmalı ve yeteri kadar kayganlaştırıcı kullanılmalıdır, yoksa prezervatif yerinden çıkabilir. Kadın prezervatifi ve erkek prezervatifi bir arada kullanılmamalıdır, bu yırtılmalarına neden olabilir.

İlişki sırasında prezervatif çıkarsa ya da vajinanın içine kaçarsa hemen çıkarılmalı ve yerine yenisi takılmalı ve daha fazla kayganlaştırıcı kullanılmalıdır.

Çıkarırken de spermin prezervatifin içinde kalmasını sağlamak için dışta kalan halkayı döndürün ve dışarı çekin. Kullanılmış prezervatifi tuvalete atmayın. Aklınızda bulundurmanız gereken diğer bir nokta ise kadın prezervatiflerinin tekrar kullanılması tavsiye edilmiyor. Öte yandan son kullanma tarihini de kontrol etmeyi unutmamalısınız.

Yararları neler?

 • Prezervatif konusunda kadınların partnerleriyle birlikte sorumluluğu paylaşma olanağı sağlar.
 • Partneri prezervatif kullanmayı reddeden kadınlar kendileri prezervatif kullanabilir.
 • Doğru kullanıldığında hamileliği ve cinsel yolla bulaşan hastalıkları engeller.
 • Cinsel birleşmeden önce takılabilir böylece anı bölmenize gerek kalmaz.
 • Nitrilden yapılmış kadın prezervatifleri yağ veya su bazlı kayganlaştırıcılarla kullanılabilir. Ayrıca nitril ısıyı çok iyi geçirir, bu nedenle prezervatifin varlığını hissetmezsiniz.
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemede erkek prezervatiflerinden daha başarılı olduğu kanıtlanmıştır.

Dezavantajları neler?

 • Prezervatifin açık ucu dışarıdan görülebilir, bu da kadınların kendine güven konusunda kötü hissetmelerine neden olabilir.
 • Kadın prezervatifi birleşme sırasında ses çıkarabilir. Daha fazla kayganlaştırıcı kullanmak sesi azaltabilir.
 • Bazı kadınlar prezervatifin yerleştirilip çıkarılmasının zor olduğunu düşünmektedir.
 • Doğum kontrolü konusunda diğer yöntemlerle karşılaştırıldığında kadın prezervatifinin başarısızlık oranı daha yüksektir.
 • Fiyatı erkek prezervatifinden daha pahalıdır ve kullanımı çok yaygın olmadığından bulunması daha zor olabilir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemek için birebir. Fakat kadının omuzlarında her ay regl olmak, düzenli olarak epilasyon yapmak, bebeği karnında taşımak, doğurmak, bebeğe bakmak gibi bir ton yük varken, bir kadın olarak “Ee, korunma işi de erkeğe kalsın!” demek geliyor içimden.

Kullanımı çok pratik olmasa da prezervatif kullanmayan bir partneriniz varsa doğum kontrol haplarıyla hormonlarınızla oynamaktansa, kadın prezervatifi iyi bir çözüm. Tabii, ilişki sırasında çıkan sesten, ve prezervatifin dışarıda kalan kısmından rahatsız olup olmadıklarını bir de erkeklere sormak gerek.

 

Haber: Pınar Koçer Aydın

 • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
BARIŞMA SEKSİ İŞİ ÇÖZMEZ
BESLENMEDE SEKSİ SEÇİMLER
GÜÇLÜ BİR İLİŞKİDE İL...
BAKİRE TAKLİDİ YAPMAK
2012 YILINA DAMGA VURAN
İLGİNÇ DÜĞÜNLER
AKNELERDEN KURTULMAK İÇİN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :