Okunma Sayısı: 10323
CANLI YORUMLAR

"HANGİ MESLEĞİ SEÇSEM!"

Tercih maratonu başladı

Türkiye’de gelecek vadeden mesleklerin başında sağlık mesleklerinin geldiğini belirten Özel bir üniversitenin Rektörü Sabahattin Aydın, adayların kendi gelecekleri ile ilgili tercih yaparken birinci olarak ‘Ben ne olmak istiyorum?’ sorusuna cevap vermeleri gerektiğini söylüyor.

LYS sonuçlarının açıklanmasıyla heyecanlı bir tercih maratonu da başladı. Tüm adaylar gelecekleri için adım atacakları bu yolda hayallerini gerçeğe dönüştürmek için önemli kararlar verecekler. 

Hayatınızın 4 yılı hangi şehirde geçecek?

Prof. Dr. Sabahattin Aydın, adayların kendi gelecekleri ilgili tercih yaparken birinci olarak ‘Ben ne olmak istiyorum?’ sorusuna cevap vermeleri gerektiğini söylüyor. 

Öğrencinin başarısı, aldığı puan ne olmak istiyorum sorusuna vereceği cevabın perspektifini değiştirdiğini belirten Aydın şöyle devam ediyor: “İkinci olarak, ‘Ben hangi ilde okumak istiyorum?’ sorusu gelmelidir. Üniversiteden önce ya da ona eşdeğer olarak ili söylüyorum. Bir lisans eğitimi asgari dört yıl. Eğer eğitimine başladığı yerde başarı gösterir ve daha ileri eğitimlere mesela bir doktora eğitimine giderlerse bu 10 yılı buluyor. Bundan sonraki hayatınızın 10 yılını, asgari dört yılını geçireceğiniz bir ilden bahsediyorum. Birmemur istemediği bir ile bir yıllığına tayin edilirse kıyameti koparıyor. Bir öğrenci en az dört yılını geçireceği bir şehri bir memurdan daha fazla önemsemelidir. Hayatının gelişme anında kişiliğinin, karakterinin, çevresinin, toplum içindeki yerinin oluştuğu bir dönemde bunu da öngörmelidir. Buradan asla ille de büyükşehirde olmalıdır diye bir önyargı gütmüyorum.” 

Herkes mutlu olacağı mesleği seçmeli

Burada ‘Hangi üniversitede okumak istiyorum? sorusunun da çok önem arz ettiğini  hatırlatan Aydın, “Biraz önce alan seçiminin, meslek seçiminin hepsinden önemli olduğunu söylemiştim. Çünkü eğer bir kişi, istediği meslek istediği üniversitede olmadığı için daha kaliteli başka bir üniversitede, istemediği bir alanda eğitim aldıysa ve mutlu olmayacağı bir mesleğe sahip olacaksa başarılı olamayacaktır. Fakat sevdiği mesleğin bulunduğu üniversitelere bakıp bunlar içinde kendisiyle barışık gördüğü, eğitim kalitesini denetleyebildiği, akademik kadroyu kontrol edip onlardan eğitim almayı arzu edeceği tercihler yapmalıdır. Özetleyecek olursak, öğrenci meslek seçimi yaparken, ilk sırada ‘Ne olmak istiyorum?’ sorusunu, ikinci sırada ‘Nerede okumak istiyorum?’ (il ve okul olarak) sorusunu kendisine sormalıdır” diyor.

Sağlık meslekleri aranan meslekler olacak

Gelecek vadeden meslekler hakkında da aday öğrencilere tavsiyelerde bulunan Prof. Aydın, şunları kaydediyor: “Sağlık meslekleri şu anda ülkemizde onlarca yıl daha aranan meslekler olacak. Toplumlar geliştikçe, toplumların refah düzeyleri arttıkça sağlık sorunlarının azalacağı ve sağlık personeline ihtiyaç kalmayacağı gibi bir yargı tamamen yanlıştır. Toplumlar geliştikçe yeni sorunlar üretirler ve sağlık, iyileştirdikçe başka yeni sorunların doğduğu bir çıkmaz alandır. Örneğin, kusurlu bebeklere iyi hizmet verebilirseniz, onları iyi yaşatabilirseniz ömür boyu destek almak isteyen bir insan topluluğu çıkar. İnsanların uzun ömürlü olmalarını sağlarsanız, çok daha yaşlı nüfuslu çok daha kronik hastalarınız oluşur. Bir çelişkiler yumağıdır bu. Yani siz toplumun refah düzeyini artırırsanız beklenti düzeyi de beraberinde artar. Dün hastalık kabul etmediği problemleri, sıkıntıları hastalık haline getirir, yeni arayışlara girer. Sağlık gibi doğrudan insana hizmet eden mesleklerin gelecekte hiçbir zaman önem kaybetmeyeceğini tam aksine değerlerinin artacağını düşünüyorum.”

 

Kaynak: Milliyet 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ÇOCUKLAR İÇİN ARA ÖĞÜNLER
BU TARİFLERE BAYILACAKLAR
BEBEĞİNİZLE İLK TATİLİNİZ
ÖNLEMLERİ İHMAL ETMEYİN
RENKLİ BİR BAHAR
VANS KİDS KOLEKSİYONU'NDA
YASAĞI NASIL ANLATIRSINIZ
SABİHA PAKTUNA ANLATIYOR
ÇOCUKLARDA LENS KULLANIMI
UYGUN YAŞ DÖNEMİ HANGİSİ
HİPERAKTİVİTEYLE MÜCADELE
NASA'NIN YÖNTEMİ ÇÖZER Mİ?
ÇOCUĞUNUZ SİZİN AYNANIZ
ONUN GÖZÜNDEN SİZ...
ÇOCUKLARDA
"HAYIR!" KENDİNİ FARK ETTİRME ÇA...
HIRÇIN VE YARAMAZSA
ENERJİSİ DÜŞMÜŞ OLABİLİR
SÜT SEVMEYEN ÇOCUKLAR İÇİN
ALTERNATİF SEÇENEK

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
KENDİ HALİNE BIRAKMAYIN
SINIFINDA GRUPLAŞMA VARSA
TATİL BİTTİ OKUL AÇILIYOR!
ÇOCUĞA AÇIKLAMA YAPMAK
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 4
YETERİNCE ZENGİNSENİZ
ÜNLÜLERİN KOMİK ANLARI
MİNİKLERİN BOYUT ZİYARETİ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :