Okunma Sayısı: 10442
CANLI YORUMLAR

"HANGİ MESLEĞİ SEÇSEM!"

Tercih maratonu başladı

Türkiye’de gelecek vadeden mesleklerin başında sağlık mesleklerinin geldiğini belirten Özel bir üniversitenin Rektörü Sabahattin Aydın, adayların kendi gelecekleri ile ilgili tercih yaparken birinci olarak ‘Ben ne olmak istiyorum?’ sorusuna cevap vermeleri gerektiğini söylüyor.

LYS sonuçlarının açıklanmasıyla heyecanlı bir tercih maratonu da başladı. Tüm adaylar gelecekleri için adım atacakları bu yolda hayallerini gerçeğe dönüştürmek için önemli kararlar verecekler. 

Hayatınızın 4 yılı hangi şehirde geçecek?

Prof. Dr. Sabahattin Aydın, adayların kendi gelecekleri ilgili tercih yaparken birinci olarak ‘Ben ne olmak istiyorum?’ sorusuna cevap vermeleri gerektiğini söylüyor. 

Öğrencinin başarısı, aldığı puan ne olmak istiyorum sorusuna vereceği cevabın perspektifini değiştirdiğini belirten Aydın şöyle devam ediyor: “İkinci olarak, ‘Ben hangi ilde okumak istiyorum?’ sorusu gelmelidir. Üniversiteden önce ya da ona eşdeğer olarak ili söylüyorum. Bir lisans eğitimi asgari dört yıl. Eğer eğitimine başladığı yerde başarı gösterir ve daha ileri eğitimlere mesela bir doktora eğitimine giderlerse bu 10 yılı buluyor. Bundan sonraki hayatınızın 10 yılını, asgari dört yılını geçireceğiniz bir ilden bahsediyorum. Birmemur istemediği bir ile bir yıllığına tayin edilirse kıyameti koparıyor. Bir öğrenci en az dört yılını geçireceği bir şehri bir memurdan daha fazla önemsemelidir. Hayatının gelişme anında kişiliğinin, karakterinin, çevresinin, toplum içindeki yerinin oluştuğu bir dönemde bunu da öngörmelidir. Buradan asla ille de büyükşehirde olmalıdır diye bir önyargı gütmüyorum.” 

Herkes mutlu olacağı mesleği seçmeli

Burada ‘Hangi üniversitede okumak istiyorum? sorusunun da çok önem arz ettiğini  hatırlatan Aydın, “Biraz önce alan seçiminin, meslek seçiminin hepsinden önemli olduğunu söylemiştim. Çünkü eğer bir kişi, istediği meslek istediği üniversitede olmadığı için daha kaliteli başka bir üniversitede, istemediği bir alanda eğitim aldıysa ve mutlu olmayacağı bir mesleğe sahip olacaksa başarılı olamayacaktır. Fakat sevdiği mesleğin bulunduğu üniversitelere bakıp bunlar içinde kendisiyle barışık gördüğü, eğitim kalitesini denetleyebildiği, akademik kadroyu kontrol edip onlardan eğitim almayı arzu edeceği tercihler yapmalıdır. Özetleyecek olursak, öğrenci meslek seçimi yaparken, ilk sırada ‘Ne olmak istiyorum?’ sorusunu, ikinci sırada ‘Nerede okumak istiyorum?’ (il ve okul olarak) sorusunu kendisine sormalıdır” diyor.

Sağlık meslekleri aranan meslekler olacak

Gelecek vadeden meslekler hakkında da aday öğrencilere tavsiyelerde bulunan Prof. Aydın, şunları kaydediyor: “Sağlık meslekleri şu anda ülkemizde onlarca yıl daha aranan meslekler olacak. Toplumlar geliştikçe, toplumların refah düzeyleri arttıkça sağlık sorunlarının azalacağı ve sağlık personeline ihtiyaç kalmayacağı gibi bir yargı tamamen yanlıştır. Toplumlar geliştikçe yeni sorunlar üretirler ve sağlık, iyileştirdikçe başka yeni sorunların doğduğu bir çıkmaz alandır. Örneğin, kusurlu bebeklere iyi hizmet verebilirseniz, onları iyi yaşatabilirseniz ömür boyu destek almak isteyen bir insan topluluğu çıkar. İnsanların uzun ömürlü olmalarını sağlarsanız, çok daha yaşlı nüfuslu çok daha kronik hastalarınız oluşur. Bir çelişkiler yumağıdır bu. Yani siz toplumun refah düzeyini artırırsanız beklenti düzeyi de beraberinde artar. Dün hastalık kabul etmediği problemleri, sıkıntıları hastalık haline getirir, yeni arayışlara girer. Sağlık gibi doğrudan insana hizmet eden mesleklerin gelecekte hiçbir zaman önem kaybetmeyeceğini tam aksine değerlerinin artacağını düşünüyorum.”

 

Kaynak: Milliyet 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
BİRBİRİNİ ŞİKÂYET ETME
ÇOCUĞUNUZ SİZİ TEST EDER!
HER YAŞIN BİR OYUNU VAR
GELİŞİM İÇİN MUTLAKA OLMALI
ÇOCUKTA SAÇ-TIRNAK KESİMİ
KAYGI BOZUKLUĞUYLA İLGİSİ
ÇOCUĞUN ÖĞRENME YÖNTEMİ
BİRAZ PSİKOLOJİ ZAMANI...
KIRTASİYE ÜRÜNLERİNE DİKKAT
ALIŞVERİŞİ BİLİNÇLİ YAPIN
DİSNEY'DEN ABUR CUBURA VETO
OYUNUN KURALLARI DEĞİŞTİ
OBEZİTEYE ERKEN MÜDAHALE
ÇOCUĞUMUZ SINAVA GİRİYOR
ONU TANIYOR MUYUZ?
OKUL SIRASINDA BEL DESTEĞİ
OTURMA BOZUKLUĞUNA ÖNERİ
DİYABET VE ÇOCUK
ÇOCUKLARDA DİYABET HASTALIĞ

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ÖĞRENME TEKNİKLERİ
ÖDEVLERİNE YARDIMCI O...
ÇOCUK YETİŞTİRİRKEN K...
KOKULU MALZEMELERE YASAK
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 4
BİR KADININ ÇANTASINDA
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
2012 YILINA DAMGA VURAN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :