Okunma Sayısı: 8594
CANLI YORUMLAR

ÇANAKKALE ZAFERİ KUTLANIYOR

Şehitler saygıyla anılıyor

250 binin üzerinde Türk askerinin şehit düştüğü 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü'nün 97. yıldönümü nedeniyle başta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül olmak üzere siyasiler kutlama mesajı yayınladı.

Cumhurbaşkanı Gül: "Birlik Ve Beraberliğimizi Koruduğumuz Sürece Yarınlarımız Daha Parlak Olacak"

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 18 Mart Şehitleri Anma Günü nedeniyle yayımladığı mesajında, dönemin şartları düşünüldüğünde, adeta imkânsızın başarıldığı Çanakkale Deniz Zaferi'nin aziz milletin birlik ve beraberlik ruhuyla yazdığı bir destan olduğunu ifade etti. Çanakkale Zaferi'nin sonuçları itibarıyla, dünya tarihini etkileyen bir dönüm noktası olduğunu belirten Gül şunları kaydetti:

"Çanakkale Zaferi, Türk milletine büyük bir onur ve güven kazandırmıştır. Bu zafer aynı zamanda, milletimizin kahramanlığı, azmi, iradesi, cesareti ve vatan sevgisinin yanı sıra, harp sahasında bile düşmanından esirgemediği merhametini ve şefkatini de tüm insanlığa örnek olacak şekilde ortaya koymuştur. Çanakkale Savaşları, bir kahramanlık abidesi olmakla birlikte, savaşan ülke ve milletleri birbirine yakınlaştıran yönüyle de dünya tarihinde müstesna bir yere sahiptir. Milli mücadele ruhunun ilk meşalesi Çanakkale'de yakılmış, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal de, kara savaşlarındaki başarısı ile daha o yıllarda milletimizin sevgisini kazanmıştır. Bu vatan için canlarını seve seve veren şehitlerimiz, emsalsiz özverileriyle, milletimizin değerlerinin ne kadar sağlam ve güçlü olduğunu tarih boyunca kanıtlamışlardır.

Bizler de bu şuurla, şehitlerimizin emanetine kararlılıkla sahip çıkarak, ülkemizi geleceğe en güçlü şekilde taşımak için çalışıyoruz. Birlik ve beraberliğimizi, dayanışmamızı koruduğumuz sürece inanıyorum ki, yarınlarımız daha güzel ve daha parlak olacaktır. Türk milleti şehitlerimizin ve gazilerimizin değerini daima bilmiştir. Onları asla unutmamıştır ve unutmayacaktır.

Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin yıldönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, ebediyete intikal eden kahramanlarımızı ve vatanını canından aziz bilen tüm şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum. Ruhları şad olsun. Gazilerimize şükranlarımı sunuyorum. Bu anlamlı günde tüm vatandaşlarıma selam ve sevgilerimi iletiyorum."

Erdoğan'dan Çanakkale Zaferi mesajı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yeryüzündeki hiçbir silahın vatan ve millet sevgisine karşı muzaffer olamayacağının 1915'te Çanakkale'de bir kez daha görüldüğünü vurguladı.

TBMM Başkanı Çiçek: "Çanakkale Zaferi Olmasaydı Bugün Türkiye Olmayabilirdi"

Çiçek de mesajında, Çanakkale'nin, milletin hüzün ve sevinci bir arada yaşadığı savaşlardan biri olduğunu ifade ederek, "Zira Çanakkale, küçük bir toprak parçasını savunma savaşı değildir. 97 yıl önce orada, milletimiz tarih sayfalarına gömülmemek için bir neslini toprağa vermek zorunda kalmıştır" dedi. Gidip de gelmeyeceğini bildiği halde, Balıkesir'den, Bursa'dan, Manisa'dan, Kütahya'dan, Eskişehir'den, Ankara'dan, Kastamonu'dan, Yozgat'tan, Diyarbakır'dan, Erzurum'dan, Trabzon'dan, Samsun'dan ve memleketin dört bir yanından insanların düşmana karşı göğsünü siper ettiğini belirten Çiçek mesajında şunları kaydetti:

"Eğer Türk Milleti, 1915'te Çanakkale'de düşmanın güllelerine göğüs germeseydi, belki bugün Türkiye diye bir devlet olmayacaktı. Anadolu'nun bütün savunma hattı çökecek ve düşman bir fatih edasıyla bu topraklara yerleşecekti. Çanakkale'de düşmanın bütün planları boğaza gömülmüş, Türk milleti vatanını ve istiklâlini korumuştur. Çanakkale zaferiyle Türk Milleti, aynı zamanda Mustafa Kemal Atatürk gibi bir dahi komutanı tarih sahnesine çıkartmıştır. O komutan ki, bir milletin talihini değiştirecek hamlelerle bugünkü modern Türkiye'nin temellerini atmıştır. Bu gün vesilesiyle, 1071'den bu yana milletimizin bağımsızlığı, huzuru, güvenliği ve bekası için başta Anadolu olmak üzere, dünyanın dört bir yanında canını feda eden bütün şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnetle anıyorum."

Kılıçdaroğlu, "Bağımsızlık savaşı omuz omuza kazanıldı"

Ana muhaletefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi; "97 yıl önce canı ve kanı pahasına yedi düvele dur diyen ve işgali önleyen Mehmetçik hem dünya savaşının seyrini değiştirdi, hem de dost düşman herkesin askeri deha dediği Mustafa Kemal’i altın harflerle tarihin onurlu sayfalarına kaydetti.Gerek Çanakkale Şehitleri, gerekse çok güç koşullarda canları ve kanları pahasına Bağımsızlık savaşına omuz omuza katılanlar gösterdi ki,  bağımsızlığın da, özgürlüğün de yolu birlikten geçmektedir. Bu gerçek, günümüzün de yaşamsal bir gerçeğidir.Çanakkale Şehitlerini Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 97.Yıldönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, şehitlerimizi saygıyla rahmetle, gazilerimizi de şükranla, minnetle anıyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.”

Bahçeli'den Çanakkale Zaferi mesajı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Çanakkale Zaferi'nin Türk milletinin tarihi bir direnişi, asla unutulmayacak mücadele azmi ve emperyalist mihrakların kanlı planlarını alt üst eden stratejik silkinişi olduğunu bildirdi. Bahçeli, "Bu duygularla 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 97. yıl dönümünde, tertemiz kanlarıyla üzerinde yaşadığımız toprakları vatanlaştıran aziz şehitlerimizi minnet duygularımla anıyorum" dedi.

DSP Lideri Türker: "Çanakkale Ruhu Asla Ölmeyecek"

DSP Genel Başkanı Masum Türker de, "Ülkemizin bölünmez bütünlüğü ve sonsuza kadar varlığını sürdürebilmesi için canlarını feda eden, tarihe altın harflerle adlarını yazdıran şehitlerimiz, sonsuza kadar yüreklerimizdeki yerlerini koruyacaklardır. Çanakkale Zaferi'ni canları pahasına elde eden atalarımızın eserini sonsuza kadar yaşatacağız. Çanakkale ruhu asla ölmeyecektir. Ulusal çıkarlarımız, bağımsızlığımız, özgürlüğümüz, vatan sevgimiz daima en önemli değerlerimizdir ve şehitlerimize borçlu olduğumuz bu değerler, daima yeni nesillere de rehber ve ilham kaynağı olacaktır" dedi.

Dünyada ilk kez... Çanakkale Muharebeleri, 1915’te gerçekleştiği gibi, gün gün, saat saat Twitter’a geliyor... Cumhurbaşkanı ilk tweet’i yazıyor Çanakkale Savaşı yeniden yaşanıyor.

Sadece Türkiye değil tüm dünya ilk defa Çanakkale muharebelerinde gün gün, saat saat ne olup bittiğini, nelerin nasıl yaşandığını öğrenecek.

1915’te yaşanan ve tarihi değiştiren hadiseler, 274 gün boyunca, meydana geldiği saatten tam 97 yıl sonra yendien yazılıyor.

Çanakkale cephesinde gerek Türk gerek İtilaf devletleri tarafında yaşanan gelişmeler, bir bir bugüne aktarılıyor.

Ortaya çıkacak bu büyük veritabanı, artık bütün zamanlar için, tüm insanların, karşılıksız hizmetinde olacak. Tarihe yazılan Çanakkale, bir kez daha, araştırmayla, bilgiyle, bilimle ve herkes tarafından ulaşılabilir, anlaşılabilir şekliyle belleklerde çok daha özel bir yer tutacak.

Nasıl bir proje?

“Gerçek Zamanlı Çanakkale Savaş Günlüğü” projesi, 1915’teki muharebeler sırasında cephede meydana gelen tüm olayları, tam 97 yıl sonra, gerçekleştiği saatte izleyicilere sunmayı amaçlıyor. Adeta zaman tüneliyle 1915 yılına, Gelibolu Yarımadası’nın üzerine giden NTV Tarih, tanıkların gördüğü ve anlattığı tüm hadiseleri anında bugüne aktaracak. Bu gelişmeler, hem Türk, hem İtilaf Devletleri tarafındaki tüm hadiseleri kapsayacak.

Nerede ve nasıl gerçekleşecek?

Proje esas olarak Twitter üzerinde twitter.com/Canakkale_Canli ve twitter.com/Gallipoli_Live sayfalarında eşzamanlı Türkçe ve İngilizce olarak gerçekleşecek.

Ne zaman, nasıl başlayacak?

Proje 18 Mart 2012 Pazar günü, Boğaz muharebesinin 97. yıldönümünde, saat 11.00’de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ilk tweet’iyle başlayacak.

Ne kadar sürecek?

Proje, 9 Ocak 2013 tarihinde, İngilizlerin Gelibolu’yu terkettiği, Çanakkale cephesinde kesin zaferin kazanıldığı günün 97. yıldönümüne kadar, yani toplam 274 gün sürecek.

Nasıl izlenecek, yorumlanacak?

Twitter üzerinden Türkçe ve İngilizce izlenecek. Twitter’in mantığı gereği, olaylar o an meydana geldiği ve dışardan görüldüğü şekliyle, 140 karakteri geçmeyecek şekilde nakledilecek. Dışardan görülmeyen, karargahlarda, komuta merkezlerinde ve diplomatik çevrelerde gelişen hadiseler, her günün sonunda, cephedeki gelişmelerle birlikte ele alınarak ayrı bir web sitesinde değerlendirilecek. Takipçiler, hadiselerle ilgili yorum ve görüşlerini yine anında tweet’leyerek bize ulaştırabilecek. Bunlar arasında kayda değer olanlara cevap verilecek.

Kimler, nasıl çalışacak?

Proje araştırma ekibi, Çanakkale muharebeleri üzerine harp tarihi uzmanlarından Şahin Aldoğan ve Bill Sellars’dan oluşuyor. Bu zorlu araştırma sürecinde, sadece yerli ve yabancı resmî, gayrıresmî tarihlerde yer alan olaylar ve onların meydana geldiği saatler teyit edilip karşılaştırılmayacak; aynı zamanda yayımlanmış tüm yerli ve yabancı günlük ve hatıralar da tek tek elden geçirilecek Onlardan gelen bilgiler, NTV Tarih Yayın Yönetmeni ve Çanakkale muharebeleri askerî tarih uzmanı Gürsel Göncü tarafından yayına hazır hale getirilecek.

Ne işe yarayacak?

274 gün boyunca saat saat verilecek tüm olaylar, Çanakkale muharebelerine ilişkin şimdiye kadar dünyada biraraya getirilmemiş bir veri tabanı oluşturacak. İlköğretim öğrencilerinden üniversite mensuplarına, tarihçilerden araştırmacılara, kurumlardan bireylere kadar, yerli yabancı herkes için, olağanüstü, yeni ve heyecan verici bir kaynak ve bellek oluşacak.

 

  • Ann Boyutu
  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
PARA ÇEKERKEN DİKKAT
SAYMADAN ALMAYIN
EŞİM NORMAL DOĞUMA ZORLANDI
"SEZARYEN BELKİ KURTARIRDI"
ATAKLI'DAN BAYRAM YAZISI
SGK TAKİPTE!
2012'DE YENİ DÜZENLEME
LİSE SONDA RAPOR KRİZİ
"SAHTECİLİĞE GÖZ YUMULUYOR"
SONBAHAR HAVASI
EKİM AYI YAĞMURLA GELİYOR
FİKRİMİ ÇAL!
"BENİM İZİN VERDİKLERİMİ"
YENİ YILA DIŞARIDA MERHABA
DEMEK İSTİYORSANIZ
İNTERNET BAĞIMLISI MISINIZ?
AŞIRIYA KAÇTIYSANIZ

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
DAVETLİSİNİZ
İSTANBUL İÇİN YAĞIŞ U...
ÇALIŞANA NELER BEDAVA?
KUŞ GRİBİ ALARMI
İLGİLİ VİDEOLAR
ELEKTRONİK KELEPÇE VE TEKNİK TAKİP
BEYOĞLU'MA DOKUNMA
GERZE'YE TERMİK SANTRAL PROTESTOSU
TAKİP-TACİZDE ŞİKAYET VE İHBAR
HAMİLELERİN YENİ MODASI
ÜNLÜLER VE KÖPEKLERİ
AKNELERDEN KURTULMAK İÇİN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :