Okunma Sayısı: 11737
CANLI YORUMLAR

DOĞUM SONRASI CİLT BAKIMI

Hangi tip cilde ne önerilir

Hamilelikte ciltte bir takım hormonal ve fizyolojik değişiklikler olur. Bu değişikliklerin bir kısmının geçici olduğunu bilmek ve sadece koruyucu önlemler almak, yeni doğum yapan annelerin cilt bakımındaki temel kuralı oluşturur. Ayrıca bu değişikliklere bağlı cildin çok hassaslaştığını da unutmamak gerekir. 

M-Onep Nişantaşı Kliniği'nden Dermatolog Dr. Öykü Maraşoğlu, farklı cilt tiplerini göz önünde bulundurarak anne adaylarına şu önerilerde bulunuyor:

Kuru ciltlere:

Doğum sonrası cilt tahriş olmaya yatkın olduğundan, kuru cilt tipi olan annelerin kullanacağı nemlendiricilerde alfa hidroksi asit, retinoik asit gibi cildi yenileyici maddeler yerine, daha az tahriş eden ve içinde doğal mineral yağları ve besleyici vitaminler bulunan ürünler tercih edilmelidir. Bu dönemde cildin aşırı hassaslığından dolayı, üre içeren nemlendiriciler de cildi tahriş edebilir. Daha çok üre içermeyen, doğal, tatlı badem yağı gibi yağların kullanılması uygun olacaktır.

Yağlı ciltlere:

Yağlı cilt tipine sahip olan anneler de, hem yağ dengesini koruyan hem de cildi tahriş etmeyen ürünleri tercih etmelidirler. Özellikle yağlı derisi olan bayanlarda, gebelikte sivilce artışı olur. Bu amaçla peeling ürünleri yerine doğal bitki özlü ve C vitamini ağırlıklı tonik ve nemlendiricileri kullanmaları daha uygun olacaktır. İçeriğinde retinoik asit ve salisilik asit olan ve soyucu özelliği ile oldukça etkili olan ürünlerden, bu dönemde kaçınılmalıdır.

Karma ciltlere:

Karma tip derisi olan anneler ise, öncelikle ciltlerindeki fazla yağ üretimini baskılayacak tonik özellikli bir ürün ile cilt temizliği yapıp, sonrasında meyve asidi ve vitamin içerikli yoğun nemlendiricileri tercih etmelidirler.

Her üç cilt tipine sahip olan annelerin güzel bir cilde sahip olması için dikkat etmeleri gereken en önemli nokta, kullanacakları ürünlerin cilt tiplerine uygun olduğunu bilmeleri ve beklenmedik bir allerjik reaksiyon durumunda mutlaka doktorlarına başvurmalarıdır.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ZAYIFLAMA KÖPÜĞÜ VE SABUNU
YENİ YILA ÖZEL...
ÖNÜMÜZ TATİL
GÖZ ALICI BİKİNİLER
AYAĞINIZ KOKUYORSA
BASİT BİR TARİFLE KURTULUN
SAÇ VÜCUDUN BAROMETRESİ
SAÇ, SİNYAL VERİR
HAMİLELİKTE 39. HAFTA
KİLONUZ ARTMAMALI
ÇATLAKLARA SAVAŞ AÇIN
NEYİ FARK EDECEKSİNİZ
ÇOCUK SİGORTASI
HAYAT KURTARIYOR
İLGİNÇ ESTETİK ARAŞTIRMASI
KİM NERESİNİ YAPTIRIYOR
AYNA AYNA SÖYLE BANA
AYNANIN ÖZGÜVEN ETKİSİ

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
BAKIMINIZI İHMAL ETMEYİN
GENÇLİK İÇİN "KANDAN"...
GÖBEK NASIL ERİTİLİR?
BATIK TIRNAK KABUSU
İLGİLİ VİDEOLAR
SAÇINIZ ÇEKİLİRSE
KOLTUK ALTI BOTOKSU
BİLEĞİNİZDEN TUTUP SÜRÜKLERLERSE
ENSENİZDEN YERE YIKMAYA ÇALIŞIRLARSA
İLGİNÇ DÜĞÜNLER
KISA SAÇ MODELLERİ
HAMİLEYKEN SİZİ BEKLEYENLER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :