Okunma Sayısı: 8661
CANLI YORUMLAR

DOMATES ZAM ŞAMPİYONU OLDU

Peki neden?

Pahalı domatesin sırrı çözüldüNisan ayında domatesin zam şampiyonu olmasının nedeni piknikçiler çıktı.

Türkiye Sebze ve Meyve Komisyoncuları Federasyonu (TÜSEMKOM) Başkanı Yüksel Tavşan, Nisan'da fiyatı yüzde 44 artarak domatesin “zam şampiyonu” olmasında, talepteki artışın etkili olduğu belirterek, “Sıcak havayı fırsat bilerek pikniğe çıkan vatandaşlar domateste beklenmedik talebe yol açınca fiyat yükseldi” dedi.

TÜSEMKOM Başkanı Yüksel Tavşan, nisan ayının sebze üretimi için geçiş ayı olduğuna dikkati çekerek, bu dönemde Akdeniz Bölgesinde üretimin örtü altından çıkmaya başladığını söyledi.

Kış aylarında hem üretimi hem de tüketimi düşen domatese ilginin havaların ısınmasıyla arttığını vurgulayan Yüksel Tavşan, şunları kaydetti:

"Domatesin Türkiye'de sofraların vazgeçilmezi arasından. Kışın sera üretimi olduğu için fazla ilgi görmüyor. Talep fazla olmayınca da fiyat piyasada normal biçimde şekilleniyor. Yılbaşında hallerde kilogramını 50 kuruş ila 1 lira arasında satıyorduk, marketlerde ise fiyat ortalama 2,5 liraydı. Nisan'da havaların ısınmasıyla sıcak havayı fırsat bilerek pikniğe çıkan vatandaşlar domateste beklenmedik talebe yol açtı. Sınırlı olan üretimin bu talebe hemen cevap verememesi üzerine de fiyat yükseldi. Çünkü ocak ile nisan arasında ürünün kalitesinde bir değişim olmadı. O zaman da sera üretimiydi şimdi de sera üretimi."

Fiyatları tarla düşürecek

Halde lokantalara satılan domatesin 2 ila 2,5, sofralıkların 3 ila 3,5, salkım domateslerin ise 4 ila 4,5 liraya satıldığını bildiren Yüksel Tavşan, tüketicilerin ürünü bu fiyatlara ortalama 1 lira fazla ödeyerek satın aldığını söyledi.

TÜSEMKOM Başkanı Tavşan, domatesteki yüksek fiyatların ay sona kadar devam edeceğini, sonraki günlerde ise yavaş yavaş düşmeye başlayacağını tahmin ettiğini belirterek, şöyle konuştu:

"Tarımda, sanayide olduğu gibi üretimi anlık arttırma ya da azaltma şansınız yok. Üretimi kısmak için de arttırmak için de zamana ihtiyaç var. Domates hala örtü altında olduğu için yüksek fiyatlar ay sonuna kadar devam eder. Ürün örtü altından çıktığında arzda artış olur bu da fiyatları düşürür."

Biri yükselirse diğeri düşüyor

Domates ile salatalık arasında ters fiyat ilişkisinin bulunduğu vurgulayan Tavşan, “Domatesin fiyatı yükseldiğinde salatalığın, salatalığın yükseldiğinde ise domatesin fiyatı düşer. Bu genelde böyle olmuştur. Bugün marketlerde domatesin kilosu 5 lirayı bulurken, salatalığın kilosu ortalama 50 kuruş” diye konuştu.

 

Kaynak: milliyet 

Yazı Etiketleri

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
SESSİZLİKTEN KURTULDULAR
ÇOCUKLAR ARTIK DUYUYOR
ENFLASYONA KADIN ELİ
SEÇİLMİŞ 1014 EV KADINI
FİRMALAR AÇIKLANDI
DAMACANA ALIRKEN DİKKAT
YGS'YE GİRECEKLER DİKKAT
SINAV ANINDA NE YAPMALI?
KADINA ŞİDDET HER YERDE
BİR ÖZGÜRLÜK MESELESİ
BASİT TASARRUF YÖNTEMLERİ
HEM DE HİÇ KASMADAN...
3. KÖPRÜDE B PLANI BELLİ
MİLLETLERARASI ANLAŞMA!
YAĞIŞLAR GERİ GELİYOR
SICAKLIKLAR AZALIYOR
ORANTISIZ GÜCE KARŞI
ALO, "İMDAT POLİS" HATTI
PARA ÇEKERKEN DİKKAT
ATM HIRSIZLARI İŞ BAŞINDA

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
HALK "ATİYE" DEDİ
ÜREMEDE BİLİMSEL GERE...
KÜRTAJ YASASINA ABD MODELİ
TATİL DÖNÜŞÜ DEPRESYONU
İLGİLİ VİDEOLAR
ELEKTRONİK KELEPÇE VE TEKNİK TAKİP
BEYOĞLU'MA DOKUNMA
GERZE'YE TERMİK SANTRAL PROTESTOSU
TAKİP-TACİZDE ŞİKAYET VE İHBAR
VÜCUT SÜSLEMESİNDE AŞIRILIK
ROBOT SEVGİLİLER
BİR KADININ ÇANTASINDA
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :