Okunma Sayısı: 7850
CANLI YORUMLAR

AİLE İÇİ GERİLİM

Sorunu sapta ve çöz!

Eski eşimle konuşmak neredeyse imkânsız.

Birçok insan bunu hisseder. Öncelikle, hangi konular üzerine iletişim kuracağınızı tanımlamanız gerektiğini düşünüyor olabilirsiniz. Bunlar büyük bir olasılıkla çocuklar ve/veya parayla ilgili olacaktır. Eğer ilişkiniz kötüyse, bu konu başlıklarının dışına çıkmayın ve konularla ilgili pratik, sorun çözmeye yönelik yaklaşımlarda bulunmaya çalışın. Elektronik posta, bilginin birbirinize aktarılması konusunda daha az duygusal bir yol olabilir. Eğer yüz yüze görüşmek zorundaysanız, iki tarafın da güvendiği üçüncü bir kişi soğukkanlılığınızı korumanıza yardımcı olabilir.

Eğer ilişkiniz bittiyse birbirinizin en iyi arkadaşı olmak zorunda değilsiniz, ancak aranızda sürüp giden tatsızlık ve kızgınlık iki taraf için de rahatsız edici sonuçlar doğurabilir. Ve eğer çocuğunuz varsa ters etkiler yaratabilir. Dolayısıyla uygar bir ilişki inşa etmeye çabalamalısınız. Eğer aranızda geçmişten bugüne çözülemeyen sorunlar iletişim kanallarını tıkamaya devam ediyorsa, evliliği düzeltmek için değil ama ikinizin de rahat hareket edebileceği ve aranızdaki gerginliğin azaltılabileceği bir atmosfer oluşmasına yardım etmek için, bir yakınınızdan veya profesyonelden arabuluculuk görevi yapmasını istemeniz anlamlı olabilir.

Aile yemekleri, daima aile tartışmalarına dönüşüyor.

İletişim ve davranışlarla ilgili konuları farklı bir bağlamda, örneğin düzenli yapılacak bir aile toplantısında ele almanız gerekir gibi gözüküyor. Eğer aile üyeleri, bazı konuların es geçilmeyeceğini, daha sonra ciddiyetle ele alınacağını bilirlerse sinir bozukluklarını bir yere koyup, hep beraber hoş bir sofra ortamı sağlamaya daha hazır olabilirler.

Ayrıca, yemek zamanlarının düzenli ve rutin bir şekilde sürmesini ve herkesin birlikte vakit geçireceği tek ortam olmamasını sağlamak için bazı kurallara ihtiyaç duyabilirsiniz. Diğer türlü, bu noktalarda yükselen tansiyonu bertaraf etmek mümkün olamayabilir. 

Birilerinin bana sarılmasından ya da dokunmasından nefret ediyorum.

Elbette bu temaslar zorunlu değildir, ama çok şey kaçırıyorsunuz. Ailenin diğer üyeleri bunun sizin için bir sorun olduğunu bilmeli; sizin kişisel alanınıza saygı duymalı ve belki de duygularını ifade edecek alternatif yöntemler geliştirmelidir.

Dokunmayla ilgili sizi rahatlatabilecek bir yöntem de, eşiniz veya iyi bir masaj terapistiyle birlikte geliştireceğiniz duyarlılık azaltma egzersizleriyle kademeli ve sistemli olarak bir duruş biçimi inşa etmeniz olabilir. Buradaki ana fikir, dokunma oran ve süresini kontrol ederek bu konudaki toleransınızı artırmaktır. Eğer geçmişte, fiziksel sınırlarınıza karşı fazla koruyucu olmanıza neden olan bir şeyler yaşamışsanız başkalarından yardım istemeli ve insanın en temel ihtiyaçlarından birinden sizi mahrum eden bu kötü deneyimleri oluruna bırakmamalısınız.

Eşimle konuşmak için zaman yaratmak istemeyebilirim.

Eğer durum gerçekten böyleyse, önceliklerinizin biraz çarpık olduğunu söyleme cesaretini göstereceğim. Biraz klişe bir laf gelebilir ama, çok az kişi ölüm döşeğinde neden işine daha çok zaman harcamadığından pişmanlık duyar; çoğumuz en yakınlarımıza çok az zaman ayırdığımızı aniden fark edebiliriz. Hayatınızdaki en önemli şeyin ne olduğunu belirlemek için biraz daha fazla çaba harcayın ve elinizdekileri buna göre paylaştırmaya çabalayın.

Eğer eşinizle aranızda konuşulmayan bir gerilim varsa, bu konuda konuşmamayı daha kolay bulabilirsiniz. İnsanlar gündelik hayatta, “yoğun iş temposu”nu rahatsız edici konuşmalardan kaçınmanın bir yöntemi olarak kullanmakta oldukça başarılıdırlar. 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ANNELERE ALTIN ÖĞÜTLER
BABALAR DA MUTLAKA OKUSUN
BOŞA ÇABA HARCAMAYIN
KONTROLÜ ELE ALIN
BAKICI SEÇERKEN SORUN!
KRİTİK SORULAR...
ÇİÇEĞİ BURNUNDA OKULLULAR
ZİHİNSEL GELİŞİM SEYRİ
ÇOK ŞEY BEKLEMEYİN!
BEKLENTİLERİNİZ NET OLSUN
KALE İLE ŞIK BANYOLAR
İNCELİKLİ BOND KOLEKSİYONU
BOŞANAN ANNE BABALAR
BAZEN AYRILMAK DAHA İYİDİR
DAVRANIŞLAR SİZİ ÜZMESİN
BASKILAR ALTINDA İDARE EDİN
BEBEĞİNİZİN UYKU SAATLERİ
YATMA ZAMANINA DİRENMESİN

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ÜVEY ANNE YA DA BABA
EYVAH ÇOCUĞUM AŞIK OLDU
ÇOCUKLARA SANAL TAKİP
EVLİLİĞİNİZDE HEDEFLERİNİZ
BİR KADININ ÇANTASINDA
EN İYİ YAZ KOKULARI
GERÇEK Mİ OYUNCAK MI?
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :