Okunma Sayısı: 8546
CANLI YORUMLAR

BONZAİ

Gençler tehdit altında

 

Gençlerin yaşamlarını tehdit eden uyuşturucu maddelere bir yenisi daha eklendi. Kolay ulaşılabilen ve ucuz olan Bonzai yani sentetik esrar ne yazık ki hızla yaygınlaşıyor. Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi'nin (TUBİM) verilerine göre, 2012 yılında bonzai ile ilgili yakalamalar 19 kat artarken, şüpheli sayısında ise 57 kat artış gözlendi.

 

Psikiyatrist Doktor Tanju Sürmeli uyuşturucu bağımlılığının önlenmesini sağlayacak eğitimler verecek ulusal bir kuruluşun varlığının gerekliliğine dikkat çekiyor.

 

Risk Faktörleri

 

  • Erken yaşlarda gelişen agresif davranışlar
  • Aile gözetiminin az ya da eksik olması
  • Maddi imkansızlıklar
  • Uyuşturucu maddelerinin okulda/sosyal çevrede varlığı
  • Aile geçmişindeki bağımlılıklar
  • Beynin elektriksel aktivitesindeki düzensizlikler

 

Koruyucu Faktörleri

 

  • Kuvvetli aile bağı
  • Otokontrol sahibi birey olmak
  • Akademik başarıya sahip olmak

 

Kendini kontrol edebilen yani kendine dur diyebilen kişilerin uyuşturucu madde kullanma oranlarının daha düşük olduğunu belirten Sürmeli,ailelere düşen görevlerin de büyük önem taşıdığını belirtiyor.Çocuk – ebeveyn ilişkisinin önemini vurguluyor ve “İyi ebeveynlik yaparak sıkı bir bağ kurmak, onları sevgi dolu yetiştirmek ve  iyi örnek olup uyuşturucu maddeleri sizin de kullanmamanız, çocuklarınızı da uyuşturucudan uzak tutar” diyor.

 

Uyuşturucu Maddelerin Zararları

 

Uyuşturucu maddeler kısa süreli olarak hafıza ve öğrenme problemlerine neden olmaktadır. Algılamayı değiştirmekte, düşünme ve problem çözmede sorunlar yaşatmaktadır. Bu maddeler zamanla hayattan zevk almamaya,uyku bozukluğuna, paranoya dediğimiz şüpheciliğin gelişmesine vedepresyona sebebiyet vermektedir. Bazı maddelerhalüsinojen etkisi olan bir maddedir. Kalp enfarktüsü, solunum yetmezliği, beyin felci ve epilepsiye sebep olabilmektedir.

Uyuşturucu ve Alkol Bağımlılığında İlaçsız Tedavi

 

Tanju Sürmeli, “Tıbbi tedavi yöntemleri arasında da en sık kullanılan yöntem ilaçlar, psikoterapiler, detox programları ve Neurofeedback’tir. İlaçlar, psikoterapiler, detox programlarındaki tedaviyi bitirdikten sonra uyuşturucu madde kullananların yüzde 80’i ne yazık ki, birkaç ay sonra tekrar kullanmaya başlamaktadır”diyor.

 

Madde bağımlılığı olan insanların beyin dalgaları, beyni relaks eden alfa beyin dalgalarının  eksik ya da hiç olmadığı veya beyne gerginlik veren beta dalgalarının fazla miktarda olduğunu belirten Sürmeli, “Neurofeedback tedavisiyle, Uyuşturucu ve Alkol bağımlılarına ilaç kullanılmadan veya kullanılan ilaçlara ek tedavi olarak uygulanabiliyor. Beta/SMR ve Alpha dalgalarını değiştirme yöntemi uygulanan bu ve benzeri çalışmalarda, bir sene içinde tekrar madde bağımlılığına dönme oranının daha düşük olduğu görülmüştür. Alkol kullanımında alpha ve theta dalga çalışması etkili bir yöntem olduğu kanıtlanmıştır” diyor.

 

 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ÇARPIK DİŞ
SORUNUNA DİKKAT
UYUYAMIYORSANIZ...
BU ÖNERİLERE GÖZ ATIN
İDRAR YOLU ENFEKSİYONU
BİLMENİZ GEREKEN HER ŞEY
GÖZ ALERJİSİNE DİKKAT
ASTİGMATA YOL AÇABİLİR!
ZEHİRLENMELERE DİKKAT
YAZ TATİLİ ZİYAN OLMASIN
KALSİYUM ZAYIFLATIYOR
BELİNİZİ İNCELTİN
5 YIL İÇİNDE TARİH OLUYOR
ÇÜRÜKLERDEN KURTULUYORUZ
DİYABET VE DİŞ SAĞLIĞI
ÖNCE ŞEKER KONTROLÜ!

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
SİNİR KİLO YAPIYORMUŞ
DİKKAT "BEN" DEYİP GE...
AĞIZ KOKUSU KABUSU
BAHAR YORGUNLUĞUDUR GEÇER
İLGİNÇ DÜĞÜNLER
GERÇEK Mİ OYUNCAK MI?
2012 YILINA DAMGA VURAN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :