Okunma Sayısı: 9247
CANLI YORUMLAR

DOKTORDAN KORKUYORSA

Korkuyu yenme yolları

Pek çok çocuk daha ‘’doktora gidiyoruz’’ cümlesini duyunca paniğe kapılır. Anne babanın endişe ve korkuları, doktora gitme işinin fazla büyütülmesi ve yetişkinlerin sıklıkla kötü hastalıklardan bahsetmesi çocuklara hoş olmayan bir deneyimle karşı karşıya olduklarının işaretini verir.

Doktora gitmeden çocuğunuzla prova yapmak doktor korkusunu azaltır.

Doktora gitmenin korkutucu bir olaya dönüşmemesi için kendi korkularınızı yenmeli, çocuğunuza karşı dürüst davranmalı ve onu iyi hazırlamalısınız

Doktora Giderken Çocuğunuzu Nasıl Hazırlamalısınız?

Çocuğunuzla doktora giderken alışverişe gider gibi doğal davranın, olayı önceden güzelleştirmeye kalkışmayın. “Doktor canını acıtmayacak” gibi sözler verirseniz, çocuğunuzda güvensizlik yaratırsınız. Doktorun ona yardımcı olacağını söyleyin. Doktor ona dokunacak, onu muayene edecek, tartacak, ölçecek ve kulaklarının içine bakacaktır. En iyisi doktorun ona yapacaklarını evde önceden prova edin. Bütün çocuklar doktorculuk oynamaya bayılır.

Çocuk Doktorunda İşlerin Yolunda Gitmesi İçin;

 • Bekleme süresin kısaltmak için önceden randevu alın.
 • Doktora soracaklarınızı evde yazılı olarak kaydedin, genellikle o heyecanla sorulacaklar unutulur.
 • Tüm kontrol muayenesi randevularına gidin. Çocuğunuz kontrol muayenesi sırasında sadece muayene edileceği, ağrı ve hastalıktan dolayı doktora gidiyor olmadığı için, doktor ziyareti daha iyi geçer ve iyi bir deneyim olarak belleğine yerleşir.
 • Muayene sırasında çocuğunuzu teselli etmeyin, bu sadece gereksiz uzamalara neden olur. Muayene sonrası teselli çok daha önemlidir.
 • Çocuğunuz doktora bilgi verebilecek yaştaysa, kendisi ile ilgili soruları cevaplamasına izin verin. Böylece çocuğunuz ile doktor arasında bir diyalog gelişir ve bu da çocuğunuzda güven oluşmasını, korkularını yenmesini sağlar.
 • Çocuğunuz kendi başına soyunabiliyorsa, sadece gerçekten gerektiğinde yardım edin. Böylece doktor çocuğunuzun gelişim durumunu gözlemleyebilir.
 • Çocuğunuza uslu davranması durumunda ödül sözü vermeyin.

Çocuğunuzun Doktor Korkusunu Yenmek İçin Neler Yapabilirsiniz?

 • Çocuğunuzun en sevdiği oyuncağını muayenehaneye götürmesine ve muayene sırasında yanında tutmasına izin verin.
 • Muayene sırasında kendini en rahat hissettiği konumu arayıp bulması için onu cesaretlendirin. Bu genellikle anne kucağında oturmak olacaktır. Siz de onunla beraber muayene yatağına oturabilirsiniz. Özellikle süt çocukları ve küçük çocuklar muayene sırasında annelerinin kollarında olurlarsa daha az korkarlar.
 • Doktorun çocuğu doğru tutma biçimini göstermesine izin verin; böylece çocuğunuz rahatsız muayeneler yaşamaz.
 • Çocuğunuzu bir anda çırılçıplak soymayın, külotunun üstünde kalmasına izin verin. Çocuk soyunmak istemiyorsa, o sırada incelenecek vücut kısmını açarak ilerleyin.
 • Doktorun çocuğunuza hatıra olarak küçük bir hediye vermesine izin verin. Bunun dışında bir doktor ziyareti büyük hediyelerle ya da vaatlerle ödüllendirilmemelidir.

 

Uz. Dr. Esra Dolar

 • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
AYNI FREKANSTA OLMAK
"YEME TIRNAKLARINI" D...
ARKADAŞI VAR MI?
ÇOCUKLAR ÖDÜLLERİ SEV...
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
VÜCUT SÜSLEMESİNDE AŞIRILIK
EN İYİ YAZ KOKULARI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :