Okunma Sayısı: 7474
CANLI YORUMLAR

HAMİLELİKTE 2. HAFTA

14. günün önemi

Adet kanaması biter bitmez, beyindeki hipofiz bezince kontrol edilen hormonal değişiklikler döngüsü endometriyumu muhtemel bir hamileliğe hazırlık için kalınlaşmak üzere kışkırtır. Aynı anda yumurtalık folikülleri olgunlaşmaya devam eder. 2’inci haftanın sonuna doğru bu foliküllerden biri tam olarak olgunlaşacak ve bir yumurtalığın yüzeyinde çatlayacaktır. Yumurta bırakımının belirtileri bazal vücut ısısında (vücudun dinlenme halindeki en düşük ısısı) keskin bir yükseliş ve ince, esnek bir servikal mukustur. Yumurta, ovulasyon sonrasında parmak benzeri minik çıkıntılarca (fimbrialar) yakalanır ve gelebilecek herhangi bir spermayla karşılaşmaya hazır bir şekilde bu borulara sürüklenir. Cinsel birleşmenin gebelik oluşumuna evrilebilme ihtimali artık bu 14’üncü gün civarında en üst düzeydedir.

OVULASYON

Döngünün 14’üncü günü civarında folikül uyarıcı hormon ve lüteinleştirici hormon miktarındaki artışlar yumurtalıklardan birinin yüzeyinde bir yumru oluşumuna neden olur. Bu yumru daha sonra çatlar ve olgun yumurtayı salar.

  • Ann Boyutu
  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
HAMİLELİKTE 31. HAFTA
HAMİLELİKTE 30. HAFTA
HAMİLELİKTE 20. HAFTA
HAMİLELİKTE 11. HAFTA
YENİ YILDA DENEYİN
HAMİLELERİN YENİ MODASI
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :