Okunma Sayısı: 6977
CANLI YORUMLAR

HAMİLELİKTE BABANIN DURUMU

Babanın psikolojisi

Bebeği taşıyan kişi annedir ama babalar da ‘gebe’ olabilir. Çünkü babalar da gebe kadınların sergilediği belirtilerin birçoğunu aslında yaşarlar. Babaların duyguları  hamilelik süresince ve doğumdan sonra  değişiklik halindedir.

Terk edilmişlik duygusu 
Kuşaklar değiştikçe üreme sürecine erkeğin katılması, yalnızca spermin yumurtayı döllemesiyle sınırlı kalmadı. Babalar gebeliğe ve doğuma uzaktan bakmaktayken, günümüzde bu tutum oldukça değişmiştir. Ancak sosyal eğitim, gebeliğin kadının bedeninde oluştuğu gerçeğini değiştirmemiştir. Babaların bu gerçek nedeniyle kendilerini terk edilmiş gibi hissetmeleri, eşlerini kıskanmaları da değişmemiştir.
Bu durumdan bazen kadınlar, bazen de erkekler sorumludur. Öte yandan babanın gücenme duygusunun henüz oluşmadan çözümlenmesi gerekir. Babalar için bunu gerçekleştirmenin en iyi yolu eşlerinin gebeliği sırasında doğum uzmanıyla eşlerinin görüştüğü sıklıkta görüşmek, önemli doktor ziyaretlerine ve doğum öncesi testlere onunla birlikte katılmaktır. Aynı zamanda da gebelik hakkında okuyabilir, bol bilgi sahibi olmaya çalışabilir, bebekle anne karnındayken bile iletişim kurabilir, onun için alışveriş yapabilirler.

Cinsellikten korku 
Cinsel istek gebelik ilerledikçe azalabilir. Bu konuda aklınızı yormanıza gerek yoktur. Birleşme sırasında ne bebek, ne de anne bir babanın seks yapması nedeniyle incinir (Bir sorun çıkması çok düşük bir olasılıktır). Gebe bayanın seks yapmaktan zarar görmeyeceği gibi, gebeliğin getirdiği duygusal ve bedensel yakınlaşma ona iyi de gelecektir.

Doğum sonrasında ise babaların cinsel yönden daha az istekli olmaları söz konusu olabilir. Bebek gece boyunca uyumamışsa yorgunluk olabilir, baba bedeni henüz iyileşmeden eşine zarar vermekten korkabilir, vajina ve memenin farklı işlevlerinin görülmüş olması soğuma yaratabilir, vs… Bazı çiftler 6 hafta sonunda kontrole gitmeden önce istekli olabildikleri gibi, diğer bir grup için ise 6 aya gerek vardır. Eğer cinsel istek geri dönmezse ve yokluğu gerilim nedeni olursa, profesyonel yardım alınması gerekecektir.

Duygu değişiklikleri 

Gebelik sırasındaki depresyon konusunda endişelenmeye gerek yoktur. Çünkü sıklıkla ve genellikle kendi kendini sınırlar niteliktedir. Ancak bunun ortadan kalkması için bazı basamakların aşılması gerekmektedir.Bunun için aktif olmak ve kötü hissetmekten kaçınmak gerekir.Babalar bu durumda duygularını eşleriyle ya da daha önce baba olmuş arkadaşlarıyla hatta kendi babalarıyla paylaşabilirler.Alkol ve diğer ilaçlardan kaçınıp bebeğin odasını hazırlayarak ve ona alışveriş yaparak atlatabilirler.

Yaşamınızdaki değişikliklere ilişkin kaygı 

Yaşamdaki değişikliklere dair endişeler,“Daha büyük bir aileyi geçindirebilecek miyim? İyi bir baba olabilecek miyim? Çocuğun bakımını nasıl paylaşacağız? Sosyal yaşantımızdan vazgeçmeli miyiz? Karı koca ilişkimiz değişecek mi?” gibi soruları kapsar.

Bebeğiniz doğduktan sonra maddi olanaklarınızı onun ihtiyaçlarına göre düzenleyerek daha büyük ailenizi geçindirebilirsiniz. İyi bir baba olabilme düşüncesi de zaman içinde bebekle ilgilenerek ve sevgiyle öğrenilir. İlgili eğitici kitaplar,yazılar bu konuda babalara yardımcı olacaktır.

Eşinizin görünüşü 

Gebeliği sırasında eşinizin kilo alması bebeğiniz için anneye mal olan bir fedakarlıktır. Anneden beslenen bebeği için diyet yapamaz ve doğru beslenmesi gereklidir.

Doğumdan sonra bu kilolar bilinçli olunursa verilecektir. Bu dönemde babalar da eşlerine yardımcı olarak hafif yemekler ve sebze yemeklerini tercih etmelidir. Eşinizin kilolu dönemlerinde ona iltifat ederek hem onu hem kendinizi motive edebilirsiniz.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
YENİ BİR VATANDAŞ...
DOĞUMUN İLANI
BOŞANMADA MEDYA ETKİSİ
İNTERNET ORTAMI YANILTICI
ÇALIŞAN KADININ SEKS HAYATI
STRES SEKSİ ETKİLER Mİ?
8-9 YAŞINDAKİ ÇOCUĞUNUZ
NE DÜŞÜNÜR,BECERİLERİ NELER
MAAİLE YİYORUZ
ÇOCUĞUMUZ GELİŞSİN DİYE...
KADINLAR SEVİNECEK
ERKEKLER ÜZÜLECEK.
EŞİNİZLE UYUMLU MUSUNUZ?
İŞTE SİZE ALTIN ÖNERİLER
GESTAPO OLABİLİRİM AMA...
BAZEN KURALLARIMI YIKARIM!
AŞIRI KONTROLLÜ MÜSÜNÜZ?
ÇOCUĞUNUZ NASIL ETKİLENİR?
AİLEDE SAĞLIKLI İLETİŞİM
TEMEL PRENSİPLER NELER?

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
REÇETELER ÜCRETLİ OLUYOR
PAZAR KAHVALTINIZ
ARKADAŞLARINA VURUYOR!
MUTLU BİR İLİŞKİ İÇİN
VÜCUT SÜSLEMESİNDE AŞIRILIK
ROBOT SEVGİLİLER
ÜNLÜLERİN MAKYAJSIZ HALLERİ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :