Okunma Sayısı: 10619
CANLI YORUMLAR

HAMİLELİKTE KANAMA

Neden olabilir?

Normal bir gebelik süresi ortalama 40 haftadır. Bu süreyi kabaca ikiye ayırabiliriz.

1.Kısım : 20 hafta ve daha öncesi olan kanamalar,
2.Kısım : 20 haftadan sonra olan kanamalar

Tüm gebeliklerin % 25 inde ilk 3 ayda kanama meydana gelir. Kanamanın adet kanamasından fazla olması, döl yolundan parçaların düşmesi veya kanamayla birlikte ateş ve karın ağrısının olması derhal tıbbi müdahale gerektiren durumlardır.

GEBELİĞİN BİRİNCİ YARISINDA MEYDANA GELEN KANAMALAR

Hamilelikte vajinal kanama ne kadar yaygındır?
Çok yaygındır. Aslında, hamilelerde en sık rastlanan problemdir.

Hamileliğin birinci yarısındaki kanamalar önem taşır mı?
Evet. Hamileliğin herhangi bir döneminde yaşanan kanama önemsenmemeye gelmez. Çoğunlukla, bir önemi yoktur ama bu doğrulanmalıdır. Her beş kadından birinde ilk 12-14 haftada görmek mümkündür.

Böyle bir erken dönemde, kanamaya ne neden olabilir?
Sebepler çoktur ve ancak en yaygın olanlar; dış gebelik, düşük, rahim içinde fetusun ölmesi ve serviksle ilgili problemler olabilir.

Gebeliğin ilk yarısında kanama yaşayan hamile kadınlarda düşük olma ihtimali ne kadardır?
Bu durumda, doktor ultrason tetkiki yapmalıdır. Kalp atışı duyulsa bile, bunların %10'u düşükle sonuçlanabilir. Geri kalan %90'ında kanama kısa zamanda durur ve hamilelik normal şekilde devam eder.

Dış gebelik, vajinal kanamaya neden olabilir mi?
Evet. Her zaman olmasa bile bu duruma ek olarak karın ağrısı hissedilir.

Düşük tehdidi varsa, yatak istirahatı önerilir mi?
Hayır. Genel tavsiye fiziksel ve zihinsel stresten uzak kalmaktır. Yatmanın, düşüğü engellediğine dair kesin bir kanıt yoktur.

Fetusun öldüğü nasıl teşhis edilir?
Bazen erken dönemde ölür fakat düşük gerçekleşmez. Buna "missed abortus" denir. Ancak hamilelik belirtilerinin yok olması ve hafif kan lekesi veya koyu kahve akıntı gibi belirtiler görülebilir. Bazen hafif ve ağrısız bir kanama görülebilir. Ultrason tetkikinde kalp atışının alınamaması durumu onaylar.

Fetusun ölmesi durumunda, doktorlar ne yapar?
Bulgunun kesinliğinden emin olmak için bazen tetkik yapılır. Bulgu kanıtladığında ise, anne ya normal düşüğü bekler, bunun için ilaç alınabilir veya kürtaj yoluyla rahim içi temizlenir.

Peki ya zaten düşük gerçekleşmişse?
Bu durumda düşüğün tamamen gerçekleştiğinden emin olmak gerekir. Kalan parça varsa, kürtajla temizlenmesi mümkündür.

Başka bir şeye ihtiyaç duyulur mu?
Evet. Kadının kan grubu RH negatif ise, anti-D iğnesi yapılmalıdır. Bu, tüm Rh negatif kan grubundakilere uygulanır ki; yan etkisi olabilecek antikorların oluşumu engellenebilsin. Rh+ kan grubu olan kadınların buna ihtiyacı olmaz.


GEBELİĞİN İKİNCİ YARISINDA MEYDANA GELEN KANAMALAR

Gebeliğin ikinci yarısında meydana gelen kanamalar nedir?
Gebeliğin 24. haftasından sonra meydana gelen kanamalar nadirdir fakat ciddi bir problemin habercisi olabilir.

Kanamaya neden olan sebepler nelerdir?
Sebepler çeşitlidir. Bu kanamaların %50'sinin sebebi bilinmez. Sebebi bulunanlar arasında en çok görülenler; plasenta prevya, plasentanın ayrılması ve serviks patolojisidir.

  • Plasenta Prevya'da bebeğin eşi döl yolunun ya tam ağzına yerleşmiştir, ya da ağza çok yakın bir yere yerleşmiş bulunmaktadır. Bu durum genellikle 34. gebelik haftası civarında kanamaya yol açar.
  • Plasentanın ayrılması, bebeğin eşinin yerinden erken ayrılması ile oluşur. Bu kanama yoğun miktarda olur. Karın ve kasık ağrısı ile birlikte seyreder. Hem annenin hem de bebeğin hayatını tehdit eden çok ciddi bir problemdir. Gebelik tansiyonu olan, sigara içen, karın bölgesine sert darbe alan gebelerde sık görülür. Acilen hastaneye başvurularak gebenin tedavi altına alınması gerekir.


Dr. Joe Kabyemela- Dr. Leanne Bricker

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
HAMİLELİKTE VUCUT
SEYAHATLER VE TATİLLER
HAMİLELİKTE KİLO ARTIŞI
GEBELİKTE EGZERSİZ YAPMALI
VÜCUT SÜSLEMESİNDE AŞIRILIK
YAŞLANMAK GÜZELDİR
O KADAR DA SÜPER DEĞİLLER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :