Okunma Sayısı: 7419
CANLI YORUMLAR

HIZLI DİYETLERE DİKKAT

Zararı kalıcı olmasın

Geçtiğimiz yıllarda sadece ilkbahar ve yaz aylarında pek çok kadının rahatça bikini giyebilmek için diyette olduğunu duyardık. Ancak son yıllarda aşırı zayıflık modasının da gelişmesi ile birlikte gitgide daha fazla genç kadın, ne pahasına olursa olsun kilo kaybetmek peşinde. Bu uğurda yapılan hızlı ve yanlış diyetler dönüşü olmayan sağlık sorunlarına yol açabilir. Uzmanlar hızlı diyetler konusunda uyarıyor ve sağlıklı beslenme hakkında bilgi veriyor.

  

Kilo probleminiz varsa kısa sürede, hızla fazlalıklarınızdan kurtulmanızı sağlayan diyetleri uygulamak size doğru gelebilir. Ancak hızlı kilo verdiren diyetler vücut üzerinde dönüşü olmayan zararlara yol açabilir. Bunların ilk belirtileri kas kaybı, yağ depolanması, açlık sinyallerinin hayat kalitesini kötü etkilemesi, enerji düşüklüğü ve sinirlilik oluyor.

 

Kilo sorunu obezite düzeyinde olan kişilerde hızlı diyetlerin zararlı etkileri kendilerini çok daha fazla gösterebiliyor. Bu kişiler doğru beslenmedikleri takdirde karşılaştıkları sağlık sorunları ölümcül olabilir.

 

Yanlış diyetlerin yol açabileceği en önemli zararlar şunlardır:

 

  • Kalp kaslarının erimesi,
  • Kemik yoğunluğunun azalması,
  • Böbrek ve karaciğer fonksiyonlarında bozukluk

 

Kötü beslenmenin sonucu her durumda ölümcül olmasa bile özellikle böbrek fonksiyonlarını etkileyen yanlış diyetler ömür boyu diyalize bağlı yaşamanıza yol açabilir. Bundan dolayı hedefiniz hızlı kilo vermek değil, hayatınızın sonuna kadar sürdürebileceğiniz doğru ve dengeli bir beslenme sistemi geliştirmek olmalı. Düzenli ve dengeli beslenmek için ise günde 3 ana ve 2 ara öğün şeklinde, vücudun gereksiz yere açlık çekmeyeceği şekilde beslenmek gerekir.

 

Düzenli ve dengeli beslenmek sağlığınız için neden önemlidir?

 

Dengeli beslenen kişiler kendini yorgun, bitkin hissetmez. Güne daha zinde ve dingin başlarlar. Dengeli beslenmek her türlü gıda grubundan yararlanmak ve bu gıda gruplarının sağladığı besin değerlerinden yararlanmak anlamına gelir. Bu da hem zihinsel hem de fiziksel olarak sağlıklı kalmanızı sağlar. Bu durum özellikle iş veya okul hayatınızdaki başarılarınızı da olumlu şekilde etkiler. Düzenli beslenerek sürekli açlık atakları yaşamadan ve durmaksızın aklınızda yemek olmadan hayatınızı daha rahat sürdürebilirsiniz.

 

Yanlış diyetler hayatınızı nasıl etkiler?

 

Yanlış diyetler sonucunda kazanacağınız en önemli kötü alışkanlık düzensiz beslenmedir. Düzensiz beslenen kişilerin (uzun süre aç kalanlar, kontrolsüz miktarlarda yemek tüketenler, öğün atlayanlar) hayatı da en az yanlış beslenme şekilleri kadar karmaşık ve düzensiz hale gelir. Ne zaman ne yiyeceklerini bilmezler ve bundan dolayı ya uzun süreler boyunca açlık çekerler ya da gereğinden fazla ve yanlış gıdalar tüketmeye başlarlar. Bu düzensiz beslenmeye bağlı olarak kişilerde çabuk yorulma, sinirlilik, çok üşüme, konsantrasyon bozukluğu gibi sorunlar ortaya çıkabilir. En önemli sorun ise önemli sağlık problemlerinin zeminini düzensiz ve dengesiz beslenerek hazırlamış olmanız olacaktır.

 

Dengeli beslenme nedir?

 

Düzenli ve dengeli beslenmenin en önemli kriterlerinden biri öğünlerinizi belirlemek ve bu öğünlerde vücudunuzun ihtiyacı olan besinleri doğru miktarlarda tüketmektir.

Bir diğer önemli kural da yemek esnasında başka faaliyetlerde bulunmamak, ilgilenmemektir. Yemek esnasında televizyon seyretmek, bilgisayarda oyun oynamak vb aktiviteler doyma noktanızı hissetmemenize neden olur. Böylece ne zaman aç, ne zaman tok olduğunuzu tam olarak belirleyemez hale gelirsiniz.

 

Fazlalıklarınızdan kurtulmak için diyet uygulayabilirsiniz. Ancak geçici bir sürü diyet yapmak yerine dengeli beslenmeyi yaşam alışkanlığınız haline getirmek daha önemlidir. 

 

Kaynak: ART Tıp Merkezi

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
RAMAZAN'DA BIRAKIN
TİRYAKİLERE FIRSAT
KANSERDEN KORUYAN
BESLENME ÖNERİLERİ
DÜZTABANLIK YIPRATIYOR
HANGİ BÖLGELERİ YORUYOR
BONZAİ
GENÇLER TEHDİT ALTINDA
MUTFAĞINIZDAKİ ECZANE
MİGREN VE KANSERLE SAVAŞIN
KAHVALTIYI ES GEÇMEYİN
YULAFIN DEĞERİ...
ENERJİ İÇECEKLERİ
DİŞLERİNİZİ DÖKMESİN
HAVAMIZ NE OLURSA OLSUN
DENGESİZ HAVA HASTA ETMESİN
YEME BOZUKLUKLARINI TANIYIN
YOL YAKINKEN DÖNÜN!

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
TENCERENİN KAPAĞINI K...
YATAK HASTALARINA MÜJDE!
"TAMAMEN BİTKİSEL" AMA...
MUTFAĞINIZDAKİ ECZANE
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
ÜNLÜLERİN MAKYAJSIZ HALLERİ
GERÇEK Mİ OYUNCAK MI?
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :