Okunma Sayısı: 7548
CANLI YORUMLAR

HIZLI KİLO VERMEYİN!

Zindelik hissi için...

Son dönemlerde hızlı kilo verebilmek adı altında yaşananlar bu durumun sağlık üstüne olan etkisini bir kez daha gözler önüne serdi. Hızlı kilo vermenin ve çok düşük kalorili diyetlerin vücutta yarattığı zararların her bakımdan çok yıpratıcı olduğu artık yaygın olarak biliniyor. Kas kaybı ile başlayıp, yağ depolanması, açlık sinyallerinin sürekli hayat kalitesini kötü yönde etkilemesi ,enerji düşüklüğü ve sinirlilik bu zararlardan sadece birkaçı. 

Kadıköy Şifa Ataşehir Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Seda Bahtiyar Tatay hızlı kilo vermenin zararlarını ve diyet yaparken dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili şunları söylüyor: "Zayıflama sürecinde eğer doğru şekilde davranılmazsa, kalp kaslarının erimesinden, kemik yoğunluğunun azalmasına, böbrek ve karaciğer fonksiyon bozukluklarına kadar hayatı tehdit edici birçok durumla karşılaşılabilir. Bu her zaman ölümcül olmasa da, kişileri hayat boyu dializ makinasına bağlı kılmak gibi kalıcı bozuklulara yol açabilir. Bütün bunlardan dolayı mantıklı, sağlıklı, kişiye özel, yaşam tarzı adaptasyonu ve fiziksel aktivite  ile birlikte kalıcı değişikliklerle kilo vermek en sağlıklı ve doğru yöntem olacaktır.  Normal, hiçbir şeyden aşırıya kaçmadan beslenmek, sağlıklı beslenmenin temel kuralları arasında yer alır."

Normal Beslenme Ne Demek?

Normal beslenme; düzenli zamanlarda tipik olarak 3 ana öğün ve 2 ara öğünle açlık duygusunu bastırmaktır. Normal beslenme açlık sinyalleriyle düzenlenmiştir. Aç iken yemek, doyduğumuzda yemeği bırakmak gibi.

Normal Beslenme Sağlığımızı Nasıl Etkiler?

 • Normal beslenme “kendini zinde hissetmek” duygusunu geliştirir.
 • İnsanlar sağlık, enerji, mutluluk, günlük ihtiyaçların karşılanması ve sosyal nedenlerden dolayı yemek yerler.
 • Normal beslenmenin anlamı gıda seçeneklerinin çeşitli ve dengeli olmasıdır.
 • Normal beslenme zihnin daha iyi çalışmasını ve modun sabitliğini sağlar. Okulda, iş yerinde aile ilişkilerinde ve sosyal yaşantıda daha iyi ilişkiler içinde olmamızı sağlar. (Yiyeceklerle kilo ile ve açlıkla ilgili düşüncelerin toplamı günün çok az bir kısmını; %10-15’ini kaplamalıdır.)
 • Normal beslenme sağlığı iyileştirir, yaşam dolu olmamızı, çocukların da daha sağlıklı bir şekilde büyümelerini ve gelişmelerini sağlar.

Fonksiyonsuz Beslenme ile Normal Beslenme Arasındaki Farklar Nelerdir?

 • Fonksiyonsuz veya hastalıklı beslenme alışkanlıkları (uzun süre aç kalma, kısa zamanda kontrolsüz bir şekilde çok büyük miktarda gıda tüketme, yanlış diyetler yapma, öğün atlama) hayatınızda düzensizlik ve karmaşa yaratır.
 • Fonksiyonsuz veya hastalıklı beslenme alışkanlıkları sizi halsiz, çok çabuk üşüyen, çabuk sinirlenen, değişken kişilikli, çabuk konsantresini kaybeden bir kişi haline getirir.
 • Açlık, yiyecek ve kilonuzla ilgili düşünceler gününüzün  %20 - 65’ini veya fazlasını oluşturur. Sağlık problemlerinin ve kötü beslenmeye bağlı rahatsızlıkların oluşma riski arttırır.

Nasıl Normal Beslenilebilir?

 • Öğünlerinin zamanlarını belirleyerek ve besin değeri yüksek ve kaliteli gıdalar tüketmeye özen göstererek.
 • Kendini dinleyerek, açlık ve tokluk duygularını kendine öğreterek. (Yemek yerken başka şeylerle ilgilenmemek, TV, bilgisayar gibi. Gerçekten aç olunduğunda yemek yiyerek)
 • Normal beslenmeyi hayat tarzı haline getirerek.
 • Evde çocuklarınıza bu konuda iyi örnek olarak.

 

 • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
NOEL BABA DÜRÜST OLSA
KAPIDAN GİRERDİ
8-9 YAŞINDAKİ ÇOCUĞUNUZ
NE DÜŞÜNÜR,BECERİLERİ NELER
KADINLARDA VULVA KANSERİ
PROF. DR. ERTEKİN ANLATIYOR
OKUL BAŞARISINDA GÖZ ETKİSİ
BAŞARIYI DÜŞÜREN SORUNLAR
KOZMETİĞİ RAHAT OKUYALIM
AMBALAJLARA REVİZE
YAŞA GÖRE UYKU SAATİ
VE BİR DERT:UYKU APNESİ
ÇİKOLATA YEMEK İÇİN 10NEDEN
YANLIŞ OKUMADINIZ!!!
HAMİLEYKEN NASIL YATMALI
UYGUN POZİSYON NASIL OLMALI
ALIŞVERİŞ HASTALIK MI?
PROF. DR. DOKSAT ANLATIYOR.

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
AKILLI ALÇI GELİŞTİRİLDİ
SICAK BAŞLADI,BAŞ AĞR...
SİVRİ BURUN, YÜKSEK TOPUK
OBEZİTE EKLEMLERİN DÜŞMANI
İLGİLİ VİDEOLAR
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİNE YARDIMCI OLUN
12 - 24 AY ARASI BEBEKLERİN GELİŞİMİ NASIL OLMALI?
0 - 6 AYLIK BEBEKLER İÇİN OYUNLAR
2013 BAROK DESENLERİN YILI
TOPLAYIN
O KADAR DA SÜPER DEĞİLLER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :