Okunma Sayısı: 13029
CANLI YORUMLAR

İKİZ HAMİLELİĞİ

Çoğul hamilelik

 

 

 

Çoğul hamilelik, iki ya da daha fazla bebeğin geliştiği hamilelik anlamına gelir. Bu iki tane olunca ikiz, üç tane olunca üçüz vs. olur. İnsan türü göz önüne alındığında çoğul gebelik bir istisnadır ve "gebe kalma anormalliği" olarak nitelendirildiğinden riskli hamilelikler kategorisine girer. Çoğul gebe kalma eğilimi kalıtsaldır ve bu kalıtımın sebepleri bilinmemektedir.

 

• Özdeş ikizler: Döllenmeden sonra zigot gelişiminin başında bilinmeyen sebeplerle iki ya da daha fazla parçaya bölünür ve bunların her biri segmentasyona başlar. Eşzamanlı olarak aynı cinsten birbirine aşırı benzeyenler, aynı genetik mirasa sahip bireyler olarak gelişmeye başlarlar: Tek yumurta ikizleri…

 

• Kardeş ikizler: İstisnai olarak çift (veya üçlü dörtlü) yumurtlama gerçekleşir. İki ya da daha fazla sperm bu yumurtaları eşzamanlı (hemen hemen) olarak döller. Ayrıca hamilelik sırasında ikinci bir döllenme de gerçekleşebilir (kesinlikle nadir görülen bir durumdur). Bu durumda ikinci yumurta da döllenir, iki hamilelik oluşur ve ayrı zamanlarda doğum gerçekleşir. Bu tip hamileliklerden doğan çocuklar birbirlerine farklı zamanlarda doğmuş kardeşler kadar benzerler ve farklı cinsiyetlere sahip olabilirler. (Çift yumurta ikizleri) Son yıllarda kısırlıkla ilgili tedavi yöntemlerindeki gelişmeler sonucu çoğul doğumlar fark edilir biçimde artmıştır.

 

Bebek-yetişkin ilişkisinde (ve daha sonraki safhalarda) ikizlerden her birine bir birey olarak davranılması ve özel ilgi ve tedaviler uygulanması çok önemlidir. Tabii ki iki çocukla da ayrı ayrı bireysel ilişki geliştirmeye dikkat etmek yorucudur ancak ilişkisel ve fizyolojik gelişim için bu kabul görüş çok önemlidir.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
HAMİLELERE YAZ REHBERİ
HASTANE ÇANTASI
HAMİLELİKTE DİŞETİNE ...
HAMİLELİKTE ALERJİ
BİR KADININ ÇANTASINDA
OJENİZ NE RENK OLSUN
YENİ SEZONDA TIRNAKLAR
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :