Okunma Sayısı: 15537
CANLI YORUMLAR

İŞ GÖRÜŞMESİNDE NE GİYMELİ?

Takım elbise deyip geçmeyin

Değişilik yapmanın zamanı geldi diye düşünüyorsunuz; ihtiyacınız olan şey yeni bir işse hayatınızdaki her yeni karar gibi bu da önemli bir süreç. Başvurularınızı yaptınız, geri bildirimler alıyorsunuz; hatta birkaç işten görüşmeye bile çağrıldınız, o halde ilk izlenimin önemini de düşünerek randevunuza hazırlanın.

Nelere dikkat etmeli:

Evet, karşınızdakini etkilemek istiyorsunuz ama bunun için çok fazla uğraştığınızı belli etmemeniz de önemli. Giyiminizde bu aşırı titizliğin yansımalarını görmek görüşmeyi yapacak olan açısından çok da olumlu olmayabilir.

Ardından görüşmenin olacağı şirketin temel gerçeklerini de anlamanız önemli. Büyük ihtimalle görüşmeyi yapacak kişi patron veya üst düzey bir yetkili olacak, dolayısıyla nispeten mütevazı olmak size saygı kazandıracaktır. Fakat bunu yaparken yaratıcı yanınızı da belli edecek birkaç ayrıntı işinize yarayabilir.

Temel İlkeler:

Her şeyden önce başvurduğunuz ne tür bir iş olursa olsun görüşmeye resmi bir şeyler giyerek gidin. İşinizi ciddiye aldığınızı gösterir, üstelik herkes bir takım elbisede çok daha şık görünür. İdeal olanı tercihen gri ve koyu lacivert tonlarında iki takım elbiseye sahip olmanız.

Bu renklerin iş görüşmesinde işe yarayacak olmasının nedeni, çok yönlü ve klasik olmalarıdır. Bu takımlarla her şeyi kullanabilirsizin. Siyah bir takımı görüşmeye giderken giymenizi tavsiye etmeyiz çünkü fazla ciddi olduğunuz düşünülebilir, hatta patronunuza bir cenaze görevlisi gibi bile görünebilirsiniz.

Peki takım elbiseyle ne giyeceksiniz?

Bahsettiğimiz gri ve koyu lacivert takımların güzelliği de işte tam burada, basit beyaz bir gömlek ve koyu renk kıravatla son derece şık görünüyorlar. Cary Grant’i ve lacivert takım elbisesiyle giydiği beyaz gömlek ve mavi kıravatla ne kadar harika göründüğünü düşünün. Bu son derece basit ve klasik tarz bir iş görüşmesi için ideal olabilir.

Alternatif olarak giysinizde ufak bir renk oyunu yapabilirsiniz. Bu her iki takım da açık pembe, mavi  ve gri gömleklerle çok iyi gider. Ardından gömleğinizin koyu renginde bir kravat seçerek tonlama yapabilir veya farklı renkte bir kravatla uyum yakalayabilirsiniz. Örneğin, açık mavir bir gömlek kırmızı ya da sarı bir kravatla çok güzel görünecektir. Açık pembe de mavi ve yeşillerle çok iyi gider.

Ama şunu unutmayın ki renk kullandığınızda takımınızın çok karışık bir imaj çizmesini önlemelisiniz. Eğer görünüşünüzle yaratıcı bir hava vermek istiyorsanız bunun en güvenli yolu, desenlerle oynamaktır. Mesela gömlekte çizgili deneyebilirsiniz.

Aynı zaman aksesuarlarla da bu renkli yönünüzü yansıtabilirsiniz. Mesela bir kıravat iğnesini deneyebilirsiniz!

 

Diğer Seçenekler

Eğer kravat takmakta nefret ediyorsanız takımınıza ekstra bir kat eklemelisiniz. Yani, ceketinizin altına  v-yaka bir kazak giyerek durumu kotarabilirsiniz. Beyaz gömlek, gri bir ince kazak ve koyu lacivert bir takım çok iyi gidecektir, tıpku siyah kazak ve gri takım ikilisinde olduğu gibi.

Eğer hava bunun için çok sıcaksa bir yelekle de aynı şıklığı yakalayabilirsiniz.

 

  • Ann Boyutu
  • Ann Boyutu
  • Ann Boyutu
  • Ann Boyutu
  • Ann Boyutu
  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
STANDARTLARIN ÖTESİNDE
KIRIŞMAYAN GÖMLEKLER
2012 SONBAHAR KOLEKSİYONU
SONBAHAR KAPIDA!
YENİ SEZONDA TIRNAKLAR
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
VÜCUT SÜSLEMESİNDE AŞIRILIK
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :