Okunma Sayısı: 10274
CANLI YORUMLAR

KARNE STRESİ YAŞAMASIN

Siz neye dikkat etmelisiniz

Karne tek başına kaygı oluşturmaz. Öğrenciler ailelerinin tepkisinden korkarak, karneyi saklama, notları değiştirme, hatta sahte karne gösterme ya da maalesef belki de dünya üzerinde sadece bizim toplumumuzda rastlanan kötü notlardan dolayı intihar etme gibi yollara başvuruyorlar. Oysa karne çocuğun kapasitesini tümüyle yansıtan bir değerlendirme aracı değildir. Karnenin okul başarı durumu göstergesi olduğu, önemli olanın ise hayat başarısı olduğu unutulmamalıdır. Okul döneminde dersleri zayıf olduğu halde hayatın çeşitli alanlarında çok başarılı kişilere sık sık rastlanmaktadır. 

Unutmamanız gereken durumlardan biri de başarı ya da başarısızlığın tüm sorumluluğunun kimi zaman çocuğunuza ait olmadığıdır. Öğrencinin başarı durumunda ailenin, okulun, çevrenin ve yaş döneminin önemi büyüktür. Bu sebeple çocuğunuzun yaşadığı duyguları derinlemesine inceleyiniz. Karnesi ile ilgili stres yaşıyorsa büyük oranda bu sizin tutumunuzdan kaynaklanan bir durum da olabilir. Karne döneminde dikkat edilmesi gereken noktalara isterseniz birlikte  bir göz atalım.

  • Karne döneminin hassas bir dönem olduğunu unutmayın. Bu dönemde ailenin çocuklarına olan tutum ve davranışları oldukça önemlidir. Anlayış görmeyen hak ettiği ilgiyi bulamayan çocuk belirsizlik yaşar, bu durumda çocuğu bunalıma itebilir.
  • “Önceden öğren, karne şoku“ yaşama sloganı ile hareket ediniz. Okulumuzu ziyarete  gelerek, öğretmenlerimiz  ile görüşerek, öğrencimizin  başarı durumunu önceden öğrenmeniz doğru yönlendirmeler konusunda size yardımcı olacaktır.. Çocuğunuzun durumunu öğrendikten sonra, gelişmeleri tatil sonuna bırakmayın, yapılabilecek şeyleri çocuğunuzla birlikte düşünün. Yapılabilecek bir şey kalmadıysa çocuğunuzla konuşarak tatil planını hazırlayın.
  • Çocuğunuzun okula alışması için ona zaman tanıyın. Yeniden uyum olumsuz bir faktördür. 2. Dönemde işlerin daha yolunda gideceği konusunda çocuğunuza güven duyun.
  • Okul yaşantısını ve ders çalışma işini asla küçümsemeyin. Kendinizi çocuğunuzun yerine koyarak hissettiklerini anlamaya çalışın. Çocuğunuzun elinden geleni yaptığına inanın.
  • Karnedeki başarısız notlara dayanarak çocuklarınızı katı bir dille suçlamak yerine; güven ve destek verin, başarılarından dolayı onları zaman zaman ödüllendirin. Bu şekilde paniğe kapılmadan mantıklı ve ortak çözüm yollarını çocuğunuzla birlikte bulabilirsiniz.
  • Karneye yansıyan sınav sonuçlarıdır unutmayın. Sınavlar çocuklar tarafından kıyaslanma  ve başkaları tarafından değerlendirilme duygularını içerir. Aynı zamanda olumsuz sonuçlarla karşılaşma olasılığı da oldukça yüksektir. Bütün bunlar çocuğunuzun kaygı duymasına ve kağıt üzerine bildiği her şeyi dökememesine neden olur. Mantıklı düşünürsek karne gerçek başarının bir ölçütü değildir. Çocuğunuzun başka çocuklarda olmayan ve onu ileride başarıya götürecek olumlu özelliklerini düşünün.
  • Çocuğunuzun karnesini başka karnelerle kıyaslamayın. Önemli olan kaygı düzeyini azaltmak ve çalışma isteğini arttırmak olmalı; bunu başkalarını örnek göstererek başaramazsınız. Bu tür örnek göstermeler ve kıyaslamalar gerginliklere neden olur. Karnenin tüm olumlu şeyleri yansıtmadığını bir kez daha hatırlayarak aranızdaki ilişkinin bağlılığını ve önemini hatırlayın.
  • Düşük not almanın yaşamın sonu olmadığına inanın ve inandırın. Öğrencilik hayatında bir almakta beş almak kadar doğaldır. Gelecekte de telafisi olan şeylerdir.
  • Başarısızlığın karneye yansıyan görünür nedenleri üzerinde durmayın. Anne baba olarak başarısızlığın gerçek nedenlerini araştırın.

Çocuk eğitiminde en önemli şey düşünmeden hareket etmemektir. Çocuğunuzu anlamaya çalışın. Çocuğunuzun yaşadıklarına çalışma hayatınızdan pay biçin. Uzun zaman ayırdığınız ve önemsediğiniz bir işin başarısızlıkla sonuçlanması durumunda, kişilerden, bu işi önemsediğinizi ve ne kadar çaba sarf ettiğinizi gördüklerini duymayı mı yeğlersiniz yoksa; yoksa başarısızlığın sürekli size hatırlatılmasını mı?

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
DİZİLERDE CİNSELLİK YOK!
HALBUKİ TOPLUMDA SORUN VAR
SÜT SEVMEYEN ÇOCUKLAR İÇİN
ALTERNATİF SEÇENEK
E-OKUL ÇOCUKLARI AYIRDI
VELİLER ŞİKAYETÇİ
İŞLEVSEL DAVRANIŞLARIMIZ
SESSİZCE VARLIĞINI SÜRDÜRÜR
KARDEŞİNİ NEDEN KISKANIR?
ONA BU SORULARI SORMAYIN
YEME BOZUKLUKLARINI TANIYIN
YOL YAKINKEN DÖNÜN!
EŞİM ve BEBEĞİM
BABA DOĞULMAZ, BABA OLUNUR
MİNİKLER OKULA MERHABA DEDİ
İLK GÜN NASIL GEÇTİ
KUŞKUCULUK VE PARANOYA
PROF. DR. K.DOKSAT ANLATTI
ÇOCUKLARDA PKU HASTALIĞI
BÜYÜKGEBİZ ANLATIYOR

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
IEFT KAYIT GÜNLERİ BAŞLADI
ZORBALIK NEDİR?
TERCİHE BIRAKILMAYACAK
KİMİNE EĞLENCE KİMİNE...
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 4
GÜZELLİK ÖLÇÜLERDE DEĞİL
2013 KIŞ - ŞAPKA MODASI
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :