Okunma Sayısı: 5690
CANLI YORUMLAR

KELLİK KORKUSU

KABUSUNUZ OLMASIN

Kellik korkusu hayatınızı kabusa çevirmesin

Genetik faktörler, çevresel etkenler, stres, kimyasallar derken saç dökülmesinin kelliğe doğru evrilmesi erkeklerin korkulu rüyası haline dönüşmüştür. Fakat artık kellik problemi medikal yöntemler sayesinde bir sorun olmaktan çıkıyor. Dünyayı etkisi altına alan saç ekimi operasyonunun kellik sorununu büyük oranda çözüme kavuşturduğunu söyleyen Avrasya Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Hatice Deniz Yardımcı, konu hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı.

Modern zamanların önemli estetik müdahalesi; Saç ekimi

Dökülmüş ya da seyrelmiş saçların restore edilmesi amacıyla yapılan bir medikal estetik uygulamasıdır. Kişinin kendisinden alınan dokunun başka bir noktaya nakil edilmesi işlemi olan saç ekimi, dünyada ve ülkemizde yaygın olarak uygulanmaktadır. 

İsteyen herkes saç ekimi yaptırabilir mi?

Yaş, hormonlar, ailesel kalıtımına bağlı nedenler gibi androjenik saç dökülmelerinde sıklıkla tercih edilen bir operasyondur. Bunun yanı sıra;

 • Yanık sebebiyle saçını kaybedenler,
 • Yüz germe operasyonu geçirenler,
 • Hastalıklar sebebiyle saçlarını kaybedenler,
 • Kadın tipi saç dökülmesi yaşayanlar.

Kimler için uygun değildir?

Bunu belirlemek için önce kişiye kan testi uygulanır. Kan testinin sonucuna göre saç ekiminin kişiye uygun olup olmadığına karar verilir. Bu noktada belirleyici unsur kişinin ciddi bir sağlık sorunu olup olmadığıdır. Eğer kişide kalp, şeker, karaciğer yetmezliği, tansiyon gibi hastalıklar varsa saç ekimi uygulaması tercih edilmeyebilir. Bunun yanı sıra uygulanan anesteziye karşı alerjisi olanlara da uygulanmaz. En önemlisi de tamamen kellik problemi olan kişilere saç ekimi operasyonu uygulanmaz.

Bu maddeler başarı oranını etkiliyor!

 • Nakil yapılacak alanın büyüklüğü,
 • Verici bölgedeki saçın sıklığı,
 • Bu bölgedeki saçın kalınlığı,
 • Bu bölgenin büyüklüğü,
 • Kişinin genel olarak sağlığı,
 • İşlemi yapacak doktorun alanındaki uzmanlığı.

 

Saç ekim süreci

Saç ekimi operasyonu hastane ortamında, alanında uzman hekim ve hemşireler aracılığıyla yapılır ve yaklaşık 4-8 saat sürer. Ancak saç ekimi süreci sadece işlem sırasını kapsamaz öncesi, sırası ve sonrası vardır. 

Başarılı sonuçlar için hastanın özverisi önem taşıyor

Saç ekimi operasyonunun başarıya ulaşmasında doktorun uzmanlığı kadar kişinin gösterdiği özveri de önemlidir. Bu durum hazırlık aşamasında daha da önem taşır. Örneğin saç ekimi öncesi hastanın doktorundan habersiz ilaç almaması gerekir. En az 1 gün sigara ve alkol kullanmamalıdır. Operasyon günü hafif yemekler tercih edilmeli, giyilip çıkarılması kolay kıyafetler giyilmelidir. 

Operasyon öncesinde kişiye kan testi uygulanır. Bu şekilde olası riskler önceden tespit edilir. Şeker seviyesi, Hepatit B, C gibi birçok noktada araştırmalar yapılır. Test sonuçları uygun olduğu takdirde saç ekimi için bir engel kalmaz. Sonrasında saç ekiminin planlanmasına geçilir. Planlamanın doğru yapılması için saç ekimi yaptıracak kişinin saçını kestirmemesi gerekir. Doktor planlama dahilinde kişinin donör bölgesi, kelleşme seviyesi gibi kriterleri değerlendirir. Kişinin yüz hatlarına en uygun alın çizgisini belirler. Sonrasında ise kişinin saçı tıraş edilir ve hasta operasyona alınır.

Saç ekimi sırasında;

Bir cihaz yardımıyla kanallar açılır. Açılan kanalların derinlikleri greft boyu ile eşit olmalıdır. Eşit olmadığı takdirde greft cildin üst yüzeyinde kalabilir. Ekilen greftlerin kalınlığı ile kanalların kalınlığı aynı olmalıdır. Aksi durumda sonuç istenilen doğallıkta olmaz.

3. ayda değişiklikler fark edilmeye başlıyor…

Operasyon sonrasında saç ekiminin gerçekleştiği bölgede kırmızı renkte kabuklanmalar yaşanması doğal bir reaksiyondur. Gün aşırı baş yıkandığı takdirde bu sorun giderilebilir. 5 gün içinde kabuk problemi ortadan kalkar. 15 -60 gün arasında ekilen saçlar dökülmeye başlar. Yeni saçların çıkması ve kişide gözle görülür değişiklikler 3. ay ile başlar. İşlemin tam olarak sonuç vermesi ise 6 ila 12. aylar arasında gerçekleşir.

Saç ekiminden sonra nelere dikkat edilmelidir?

 • Operasyonu takip eden 48 saat boyunca ekim yapılan bölgeye temas edilmemesine çok özen gösterilmeli,
 • Gece uyurken olası sürtünmeleri önlemek için dikkat edilmeli, küçük ve sert bir yastık kullanılmalı,
 • Kıyafetleri giyip çıkarırken saç ekimi yapılan bölgeye zarar gelmemesi için daha çok geniş yakalı, fermuarlı giysiler tercih edilmeli,
 • İlk 15 gün saça işlem yapmaktan kaçınılmalı,
 • İşlem yapılan bölgeye zarar verecek sporlara en az 45 gün sonra başlanmalı,
 • Yıkama işleminden sonra saça kesinlikle havlu değdirilmemelidir.

www.avrasyahospital.com.tr

 • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
İnek sütü inekler içindir
KEÇİLERİ UNUTMAYIN
NİHAYET ALTIN MADALYA
SERVET TAZEGÜL'DEN...
4+4+4 PROTESTO EDİLDİ
SENDİKALAR ORADAYDI
BİLGİSAYAR KULLANICILARI
BU HABERİ DİKKATLİ OKUYUN!
DÜNYANIN SONU MU GELDİ
BİRÇOK SENARYO VAR
TECAVÜZ GEBELİĞİ ÖNLENİR
PROF.DR. SEVİL ATASOY YAZDI
MENOPOZLA İLGİLİ
MERAK EDİLENLER
HAVAŞ'A İBB DARBESİ
YOLCU TAŞIMA HİZMETİ DURDU
SOLUDUĞUNUZ HAVAYA DİKKAT!
BURNUNUZDAN NEFES ALIN

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ANNELER GÜNÜNÜZ KUTLU...
KÜRTAJDA 10 HAFTA SINIRI
EVLİLİK HAZIRLIKLARI FUARI
ÖSYS YERLEŞTİRME SONUÇLARI
İLGİLİ VİDEOLAR
ELEKTRONİK KELEPÇE VE TEKNİK TAKİP
BEYOĞLU'MA DOKUNMA
GERZE'YE TERMİK SANTRAL PROTESTOSU
TAKİP-TACİZDE ŞİKAYET VE İHBAR
BİR KADININ ÇANTASINDA
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
YAŞLANMAK GÜZELDİR
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :