Okunma Sayısı: 28153
CANLI YORUMLAR

KOLOSTRUM, İLK SÜT, AĞIZ SÜTÜ

Doğumdan hemen sonra emzirmek

Neredeyse tüm kadınların belirli tablolar ve zorlayıcı mama saatleri olmadan kendi bebeklerini emzirme olanakları vardır.

Güncel bilgiler yenidoğanı doğumun ilk saatlerinde bir besinsel "dinlenme" sürecine zorlamanın ne kadar zararlı olduğunu anlamamızı sağlıyor.

Çocuk odalarında bebeği annenin göğsüne vermek için saatlerce bekleniyordu, bu sırada bebeğe su ve şeker (glikozlu bir solüsyon) veriliyordu. Sonuç olarak hemen hemen her zaman çocuğa ek besin destekleri veriliyordu. Günümüzde bebek odalarının büyük bir bölümünde, halen çok iyi şekilde araştırılması gereken ancak binlerce yıldır aynı şekilde tekrar eden biyolojik olayların hatırına, işin içine "yapaylık" karıştırmadan bebek hemen annenin göğsüne veriliyor. Fakat doğum sonrasında karşılaşılan bazı sorunlar emzirmeyi elverişsiz duruma getirirler.

Örneğin emzirme saatleri genellikle yenidoğanın beslenme ihtiyacına göre değil, personelin çalışma düzenine göre belirlenir; bu da yenidoğanların açlığa göre değil saate göre beslendiği sonucunu ortaya çıkarır. Bu elverişsiz durumları azaltmak için bazı hastanelerde bebeğin annesiyle aynı odada kalması tercih edilir. Hastane ortamı bazen düzenli süt salgılama başlangıcına engel olabilir. Ancak hastanede kalma süresi birkaç gün gibi kısa bir süre olduğu için rahatsızlık ortadan kalkar.

Süt salgılanmasının başlangıcı
 
Hamilelik süresinde plasenta ve hipofiz tarafından üretilen bazı hormonlar göğsü büyütür. Göğüslerde elle dokunulduğunda fark edilen ve yaygın düğümler içeren hacim artışı kadının dikkatini çeker. Göğsün üstündeki deri gerginleşir, meme ucu büyür ve meme ucunun çevresindeki koyu renkli çemberin rengi daha da koyulaşır ve çember genişler.

Doğumdan sonra, prolaktin (hipofiz tarafından üretilen bir hormon) göğüsteki salgı bezi dokusunu uyararak süt üretimini başlatır.
 
Kolostrum, ilk süt
 
Anne memesinden çıkan süt doğumdan sonraki ilk 5-6 günde "kolostrum" adını alır. Daha sonra gelecek olan sütten daha yoğun, daha koyu renkli, protein bakımından daha zengin yağ ve şeker bakımından daha fakir bir besindir.

Kimyasal bileşimi açısından içerdiği yüksek protein ve mineral tuz miktarı, kolostrumun hemen doğum ertesinde, "kilo kaybı" sonrası büyümenin tekrar başlaması için gerekli olduğunu ortaya koymaktadır.

Sütün sarı rengi, A vitamininin yapı taşı olan yüksek karoten seviyesinden kaynaklanmaktadır. Daha sonra gelecek sütten daha az miktarda kazein içerdiğinden, yenidoğan için daha uygundur. Gelişim için oldukça önemli bir element olan çinko seviyesi de oldukça yüksektir.

  • Ann Boyutu
  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
TÜP BEBEKTE SON GELİŞMELER
BAŞARIYI ARTIRAN FAKTÖRLER
HER YAŞTA CİNSEL YAŞAM
"BİZDEN GEÇTİ" DEMEYİN!
YAZ-KIŞ GÜNEŞ KREMİ
CİLDİNİZ YAŞLANMASIN...
ÇOCUKLARDA PORNOBAĞIMLILIĞI
AİLELER KONUŞMALI
BU GÖZ DAMLASI YASAKLANDI
PEKİ AMA NEDEN?
GECE AĞIRLAŞAN HASTALIKLAR
NASIL MÜDAHALE EDİLEBİLİR?
ÖDÜLÜNÜZ YİYECEK OLMASIN!
İŞTE ALTERNATİFLERİNİZ...
TEMEL YAŞAM DESTEĞİ
NEDİR, NASIL UYGULANIR?
ÇOCUĞUM ŞİŞMAN AMA SEVİMLİ
BU ANLAYIŞI BIRAKMALI...
DEFTER DEMEK AYIP
İNSANI TEKNOLOJİDEN SOĞUTUR

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
BEBEĞİNİZE DOKTOR SEÇ...
BEBEKLERDE GAZ SANCISI
BEBEKLERDE İSİLİK
18-24 AYLIKKEN
İLGİLİ VİDEOLAR
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİNE YARDIMCI OLUN
12 - 24 AY ARASI BEBEKLERİN GELİŞİMİ NASIL OLMALI?
0 - 6 AYLIK BEBEKLER İÇİN OYUNLAR
GÜZELLİK ÖLÇÜLERDE DEĞİL
OJENİZ NE RENK OLSUN
ÜNLÜLERİN MAKYAJSIZ HALLERİ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :