Okunma Sayısı: 3370
CANLI YORUMLAR

Meme Kanseri Nedir?

Erken teşhis çok önemli

 

 Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Uz. Dr. Gülay Dalkılınç anlatıyor;

         Meme kanseri kadınlar da en sık rastlanılan kanser türüdür. Her sekiz kadından birinde meme kanserine rastlanılmaktadır. Teknolojideki gelişmelerin tıp alanında da kullanılmaya başlaması sonucu  erken tanı ve tedavi mümkün olmaktadır. Bu da beklenen yaşam sürelerini uzatmaktadır. Erken tanı ve tedavi diğer hastalıklarda olduğu gibi meme kanserinde de önemlidir. Bu yüzden; 20-40 yaş arasındaki kadınların yıllık fizik muayeneleri, gerekli halinde meme ultrasonu, 40-69 yaş arasındaki kadınların yıllık fizik muayene. 2 yılda bir tarama amaçlı mamografi çekilmesi önerilir. Böylece ele gelmeyen kitlelerin görülmesi ve tanısı ile hastalığın erken evrede saptanması mümkündür. Kitle saptanan hastalarda biyopsi ile tanı konulduktan sonra birden çok branşı ilgilendiren tedavi süreci başlar.

 

          Erken evre kanserlerin birinci basamak tedavisi cerrahidir. Ameliyat ile mevcut tümör çıkarılır. Hastanın değerlendirilmesi sonucu bu ameliyat yöntemi meme koruyucu cerrahi denilen memenin bir kısmının alınması ya da mastektomi denilen memenin tamamının alınması işlemidir. Koltuk altındaki lenf bezlerinin değerlendirilmesi de ameliyat sırasında yapılabilir. Çıkarılan tümörün patolojik incelemesi sonrası hastalarda yeni bir ameliyat gerekliliği de olabilir.(Mikroskopik tümör varlığında).

 

         İleri evre meme kanserinde önce tümör küçültücü ilaç tedavisi (kemoterapi) verilir.  Ameliyat sonrası hastaların tedavisi kemoterapi ve radyasyon tedavisi olarak devam eder. Her hastanın kanser hücre özellikleri değişik olduğundan, patoloji raporundaki hücresel özellikler bu aşamada tedavinin şeklini belirler.

 

     Meme koruyucu cerrahi ya da mastektomi sonrası mememin kaybı, şekil bozukluğunu önlemek amacı ile de plastik cerrahi işlemler uygulanmaktadır. Bu işlemler eş zamanlı olabildiği gibi tedavi sonrasında da yapılabilir.

 

         Sonuç olarak:  Kadınlar arasında kanser nedeni ile olan ölümlerin başında meme kanseri gelmektedir. Erken tanı etkili tedavi ve sonrasındaki takipler ile bu ölüm oranları azaltılabilir.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
KİSTLERDEN KORKMALI MIYIZ?
NE KADARI TEHLİKELİ
DOĞUM KOÇLUĞU NEDİR?
ANNELERE DOULA DESTEĞİ
1 KASE YOĞURT
MENOPOZ İLE SAVAŞIN
EMZİRİYORUM, HAMİLE KALMAM
GEBELİKTE DOĞUM KONTROLÜ
SIFIR BEDEN TUTKUSU
ERKEN MENOPOZ BELİRTİSİ
BİBER, ÇİKOLATA, EMZİRME
KADINLARIN SEVDİĞİ ÜÇLÜ
MAMOGRAFİ ZARARLI MI?
MİYOMLARA DİKKAT
KORKULU RÜYANIZ OLMASIN
Kadınlarda Meme Kisti
SIKLIKLA RASTLANIR AMA KONTROL E...

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
VAJİNAL TAMPON
DERMOİD KİST
RAHİM DUVARI KALINLAŞMASI
ADETTENDİR DEMEYİN
AKNELERDEN KURTULMAK İÇİN
HAMİLELERİN YENİ MODASI
YENİ SEZONDA TIRNAKLAR
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :