Okunma Sayısı: 10582
CANLI YORUMLAR

OKUL IZDIRAP OLMASIN

İşte size önerilerimiz...

Sabah okula gitmek istemeyen, pazartesi günü “Cumaya kaç gün kaldı” diye sormaya başlayan, pazar günleri “yarın okul var” diye mutsuz olan çocuklar var. Fakat böyle devam etmek zorunda değil. Çocuklarımıza öğrenmenin aslında keyifli ve insana gurur veren yüzünü gösterebilirsek, gerçekten okula gitmek bir zevk haline gelebilir. En azından okula gittiği için daha az acı çekmesine yardımcı olabilirsiniz. Hadi önerilerimizi okuyun…

Genel olarak çocuklar ve tabii birçok yetişkin, eğitim ve öğrenme süreçlerini angarya olarak görmeye eğilimlidir. Anne babaların bu tür bir tutumdan kaçınması gerekir: Çok az çocuk okuldaki derslerin tamamından hoşlanır, ancak derslerin çoğunluğundan hoşlanmamalarının aslında hiçbir mantıklı sebebi yoktur. Sizin de işe bunu bilerek başlamanız gerekir.

Başından itibaren çocuğunuzun öğrenmekten keyif almasını sağlamaya çalışın. Bu zevk çok erken dönemlerde kazanılır. Daha çok küçükken bile, çocuklara yiyecekler, yaşadıkları çevre, disiplin ve oyun hakkında düzenli olarak bir şeyler öğretmeye çalışırız. Çocuklarınızı ne kadar erken öğrenmekten keyif almaya yönlendirirseniz o kadar iyi olur.

  • Ev içinde öğrenme süreçlerini özendirin ve bu konuda rehberlik yapın. Çocuğunuzun, haftada en az bir tane, okulda öğretilmeyen bir konuyla uğraşıp ilgilenmesini sağlayın. Bu bir müzik aleti de olabilir, bulmaca da; arabalara veya hayvanlara ilgi duyması bile iyi bir şeydir.
  • Hem okuldaki, hem de evdeki öğrenme süreçlerinde gösterdiği çabaları ödüllendirin.
  • Çocuklarınızın öğrendiği her şeye karşı siz de meraklı olun.
  • Bir şeyler öğrenmenin neden bu kadar değerli olduğunu her fırsatta açıklayın. Yetişkinler olarak, bir şeyi neden yaptığımızı bilirsek, yaptığımız işten çok daha çok daha mutlu olabiliriz; bu çocuklar için de geçerlidir.

 

 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
YGS ÖNCESİ BESLENME
ÖDEVLERİNE YARDIMCI O...
LİSELİLERDEN YOL GÜVENLİĞİ
BAŞARI KRİTERLERİ DEĞ...
HAMİLELERİN YENİ MODASI
YETERİNCE ZENGİNSENİZ
GERÇEK Mİ OYUNCAK MI?
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :