Okunma Sayısı: 4601
CANLI YORUMLAR

OKULLAR AÇILDI

kazalara dikkat!

Okullar Açıldı, Kazalara Dikkat!

                                                     

Okul döneminde ailelerin sık sık karşılaştığı sorunların başında okul kazaları gelir. Çoğu zaman ufak yaralanmalara neden olan bu kazalar bazen daha ciddi müdahalelerin gerektiği durumlar da yaratabilir. Meydana gelebilecek olası sağlık sorunlarına karşı ebeveynleri ve okul yöneticilerini uyaran Dr. Koray Akay, yaralanmalar, kesikler, kırık-çıkıklar vb. durumlarda yapılması ve yapılmaması gerekenleri sıraladı:


Çocuk yaralanırsa, kanaması olursa?

Okullarda en sık rastlanan kazalar arasında oyun oynarken yaralanmalar ve kesikler bulunuyor. Bu gibi durumlarda eğer kanama varsa öncelikle, kanamanın olduğu yerde üzerine temiz bir gazlı bezle baskı uygulanarak kanama durdurulmalı, daha sonra yaranın etrafı varsa dezenfekte eden solüsyonlarla yoksa sabunlu su ile dikkatlice temizlenip, üzeri daha büyük temiz bir gazlı bezle kapatılmalıdır. Eğer kanama bu basınç ile durdurulamıyorsa turnike uygulanması gerekir. Eğer daha yoğun bir kanama varsa turnike sonrası, çocuk en yakın sağlık kurumuna götürülmelidir.

Burkulma ve kırılma anında ne yapmalı?
Okullarda meydana gelen bir diğer sağlık problemi ise burkulma, ezilme hatta kırılma ve çatlaklardır. Şişme, morarma, kuvvetli ağrı ve kan birikmesi ile kendini gösteren burkulma ve eziklerde ilk yardım için hasarlı yere temiz bir beze sarılmış buz uygulanması ve uygulama sonrası elastik bandajla hafif sıkı olacak şekilde bandajlama yapılması gerekir. Daha ciddi yaralanmalarda ise kırık veya çıkıklar meydana gelebilir. Kırık ya da çıkığın belirtileri kendini kırığın olduğu yerde şiddetli ağrı, şiş/çürük (morarma), zarar gören bölgede hareket kısıtlanması, şekil bozukluğu, cildi dışa doğru iten bir çıkıntı ya da dönme şeklinde gösterir. Bu durumda yapılması gerekenler kırık ya da çıkığın olduğu yerin pozisyonunu değiştirmemek, açık yara varsa üzerini kapatmak, sağlık kurumuna gitmeden önce kırığın olduğu bölgeyi bir atel, tahta ya da mukavva ile sabitlemek ve sürekli temiz beze sarılmış buz uygulamaktır. Eğer sadece çıkık mevcutsa çıkığın olduğu yeri askıya alıp, en yakın sağlık kurumuna gitmek en iyi ilkyardım yöntemidir.


Çocuklar kafa yaralanması yaşarsa?
Baş yaralanmaları/travmaları da okullarda görülebiliyor. Bu gibi durumlarda saçlı deride oluşan yaralanmalarda, yaranın olduğu yer temizlendikten sonra yaranın üzerine temiz bir gazlı bez konarak bir müddet baskı uygulanmalıdır. Kafa travmalarında şuur kaybı, baş ağrısı ya da dönmesi, bulantı, kusma olup olmadığı mutlaka sorgulanmalı ve gözlenmelidir. Bu belirtilerden biri ya da birkaçı varsa çocuk acilen en yakın sağlık kurumuna götürülmelidir. Ciddi kafa travmalarında boyunda da hasar olabileceği göz önünde bulundurulmalı ve sağlık kurumuna gidene kadar boyunluk takılmalıdır.

 


Burun kanamasından korkmayın

Çocuklarda burun kanaması oldukça sık görülmekte, hem çocuğu hem de çevresindekileri korkutmaktadır. Aslında burun kanamalarının nedeni çoğu zaman korkulacak hastalıklar değildir. Bunun nedeni; çocuğun burun  boşluğunu döşeyen tabakada kolayca zedelenebilen zengin bir ince damar ağının bulunmasıdır. Burun kanamalarında, bilinen ve uygulananın aksine kanın genze dolmaması için kanaması olan kişi oturtulduktan sonra, başı öne doğru eğilmelidir. Daha sonra burun kanatlarının 10 dakika süreyle sıkılı tutulması ve kanama durmuyorsa en yakın sağlık kurumuna gidilmesi gerekir.

 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
İŞTE ÖNERİLER
OKUL SONRASI ÖDEV KAVGASI
ONA YARDIM EDİN...
AİLELERİN ZOR TERCİHİ
RAPOR ALMAK ZORUNLU
YURTDIŞI EĞİTİM OLANAKLARI
TÜRK ÖĞRENCİLERİN TERCİHİ
CAN ATAKLI 4+4+4'Ü YAZDI
BU YÜK ÇOCUKLARA FAZLA!!!
BU HATALARI YAPMAYIN
İHMALE GELMEZ

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
OKUL SERVİSİNDE YENİ KARAR
OKULLAR AÇILIYOR
BAŞARININ SIRRI ZEKA MI?
BU HATALARI YAPMAYIN
O KADAR DA SÜPER DEĞİLLER
ÜNLÜLER VE KÖPEKLERİ
SİZİ BEĞENDİĞİNİ GÖSTEREN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :