Okunma Sayısı: 11234
CANLI YORUMLAR

RÜYALARINIZDAN KORKMAYIN

Kaygılarınızı giderin!!!

Hamilelikle birlikte zaten bebeğiyle ilgili, yoğun merak ve endişe duyan anne adaylarının hayatları birçok soruyla, doktor görüşmeleri tahliller ve bilinmezliklerle doluyor.

Hamilelikte özellikle son dönemlerde sıklıkla canlı ve bazen de korkutucu rüyalar görülür. Bu aslında tamamen normal bir durumdur. Bu tarz rüyalar çoğunlukla hamile annenin bilinçaltı bazı korkularını, endişelerini ve bazen de anneliğe ve gebeliğe dair çözemediği kaygılarıyla yüzleşmenin dolaylı bir yoludur.

Hamilelikte görülen rüyalar belki de tek bir kez yaşanabilecek hayatın bu döneminde,  önemli bir fonksiyon taşırlar. Bu rüyalar biyolojik yaklaşımlı pek çok uzman tarafından hamilelik hormonlarının artışına bağlı ruhsal değişimler şeklinde tanımlansa da hamilelerin bir kuluçka makinesi değil dünyaya getirecekleri canın umudunu taşıyan birer insan oldukları unutulmamalıdır. Hamile anneler çoğunlukla bu rüyaları kendilerinin ve çocuklarının geleceğine dair kendilerine gönderilmiş mesajlar olarak düşünür ve/veya böyle algılarlar. Aslında bilindiği üzere rüyalar gelecekten haber vermezler ancak geçmiş olumsuz yaşantılar, çözülememiş gündelik çatışmalar, bazı fanteziler ve bunların yarattığı kaygıları güvenli bir şekilde çözmeyi sağlarlar. Bu anlamda ruh sağlığına olumlu anlamda hizmet ederler.

Bu dönemde özellikle bebeğin güvenliğine ve bakımına dair endişeler içeren rüyalar görülür. Bu rüyalar daha çok ilk gebelik deneyiminde annenin tecrübesizliği nedeniyle bebeğin sorumluluğuna dair taşıdığı kaygılardan kaynaklıdır. Anne çoğunlukla bebekle ilgilenemediğini, onu bir yerde unuttuğunu, kaybettiğini, bebeğin başka birine verildiğine ve bunlara benzer rüyalar görürler. Bu rüyalar daha çok olumsuz çevresel şartlar, boşanma riski, başlangıçta istenmeyen ya da tereddütlü gebeliklerde daha sık ve şiddetli görülürler.  Bu durumlarda sıkça görülen rüyalar anne adayının bilinçaltı çatışmalarını çözme çabalarının ürünüdürler.

Bu rüyalar birinci, ikinci ve üçüncü trimestr süreçlerinin yoğunluğuna göre de farklılık gösterebilirler. Örneğin birinci trimestr de yoğunlukla görülen bulantı ve kusmalar, kişiyi bebeğin ya da kendisinin kaybına da dair mesajlar içeren, kaybolma konusunu tekrar eden rüyalar görmeye itebilir.

Bu rüyalar ne anlama gelebilir?

Panik şeklinde görülebilen bu rüyalara diğer örnekler,  emzirme gibi kolay bir işlevi yerine getirememe, sütün olmaması, sütün bebeğe yetmemesidir. Bu konular çoğunlukla annenin yetersizlik endişesiyle bağlantılıdır. Annelik kavramına pratikte ve düşünce de hazır olmayan anneler sıklıkla bu tip senaryolar içeren rüyaları görürler.

Kaçmak ya da kaçmak istemeye rağmen kaçamamak, yüksek bir yerden düşmek, bir odaya hapsolmak gibi rüyalar ise çoğunlukla anne adayının bebeğin doğumu sonrası azalan özgürlük endişesi, evlilikte ortaya çıkabilecek sorunların endişesi ve beden algısına dair olumsuz değişikliklerin sonucudur.

Bu rüyalar konusunda ne yapılabilir?

Öncelikle bu rüyaların görülmesi daha önce belirttiğim gibi gayet normaldir. Aslında panik yapılmadan sakin bir bakışla anlamları kolaylıkla çözülebilir. Örneğin, bebeğini emziremediğini gören bir annenin rüyası, yeni bir bebeğe nasıl bakacağına dair endişeleri gösterir. Bu rüyalar rahatsız edici olsalar dahi, bir kez bu rüyalara dair farkındalık oluşması durumunda hamile kadınlar iç dünyalarına dair çatışmalarını kendi düşünce katmaları arasında teker teker okuyabilmelerini de sağlayabilir.

Kaygılarının farkına varan anne adayına ise tavsiyem bu konuda uzman bir psikologdan yardım alarak bunlarla yüzleşmesi olacaktır. Bu anlamda başka bir tavsiyem ise bu rüyaların sabah unutulmadan hemen not edilmesidir. Aynı zamanda duyarlı bir eşi olduğunu düşünen tüm anne adayları ise bu rüyaları eşleriyle paylaşmaları üzerlerinde uzun uzun konuşmaları olacaktır.

 

Uzm.Psk.Murat Sarısoy

Yazı Etiketleri

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ÇOCUKLARDA YUMURTA ALERJİSİ
ARTIK YİYEBİLECEKLER
AYAK AĞRISINI GEÇİŞTİRMEYİN
KADINLARI BEKLEYEN TEHLİKE
ENFEKSİYON KANSER YAPIYOR
RAHİM AĞZI KANSERİNE ETKİSİ
KÜMELİ'DEN BAYRAM DİYETİ
NELERE DİKKAT EDİLMELİ?
DOĞUM SONRASI AĞRILARI
NEDEN OLUR? NASIL ÖNLENİR?
EMZİRİRKEN UYUTMAYIN
DİŞLERİ ÇÜRÜMESİN
GÜÇ DURUMLARIN İLACI
EN YAKIN ARKADAŞ
KÖTÜ GÜLÜŞ KADER DEĞİL
DİŞ SAĞLIĞI ÖNEMLİ
BUGÜN DÜNYA KALP GÜNÜ
VE BİLMENİZ GEREKEN 6GERÇEK

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
GEBELİK DÖNEMİ KORKULARI
GEBELER DE YOLA ÇIKABİLİR!
HAMİLELİKTE EGZERSİZ
AĞRIYA KARŞI NEFES AL...
İLGİLİ VİDEOLAR
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİNE YARDIMCI OLUN
12 - 24 AY ARASI BEBEKLERİN GELİŞİMİ NASIL OLMALI?
0 - 6 AYLIK BEBEKLER İÇİN OYUNLAR
İLGİNÇ DÜĞÜNLER
YAŞLANMAK GÜZELDİR
HAMİLEYKEN SİZİ BEKLEYENLER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :