Okunma Sayısı: 8290
CANLI YORUMLAR

VİTAMİNLER ÖLÜMCÜL OLABİLİR

"Sağlıklı beslenme yeterli"

Uzmanlar bir süredir vitamin haplarının yalnızca vücutta vitamin eksikliği varsa işe yarayacağını söylüyordu. İç Tıp Arşivleri dergisinde yayınlanan yeni araştırma ise fazlasının zararlı da olabileceğini ortaya koyuyor.

Araştırmada beslenmesinde genel olarak bir eksiklik bulunmayan ancak vitamin hapı almaya karar vermiş 50'li ve 60'lı yaşlardaki kadınlar incelendi ve aldıkları haplar arasında özellikle multivitaminler, folik asit, B6, magnezyum, çinko ve demirin ölüm riskini artırır göründüğü ortaya çıktı.

Uzmanlar 38 bin ABD'li kadın arasında yaptıkları çalışmanın, kadınların son 20 yılda aldığı vitaminleri hatırlamasına dayandığına vurgu yapıyor ve genel sağlık durumu gibi diğer faktörleri kontrol etmenin zor olduğunu da hatırlatıyorlar.

Yine de araştırmalarının, vitaminlerin ancak gerçekten gerekli olduğu ve bunun tıbbi yöntemlerle kanıtlandığı durumlarda kullanılması gerektiğini gösterdiğini söylüyorlar.

DEMİR HAPLARI ÖLÜM RİSKİNİ YÜZDE 2,4 ARTIRIYOR

Doğu Finlandiya Üniversitesi'nden Doktor Jaakko Mursu ve ekibi "Şu anki verilere bakarak, vitaminlerin genel ve yaygın kullanımını meşru kılacak bir sebep göremiyoruz." diyor.

Araştırmacılara göre örneğin demir hapları ölüm riskini %2,4 artırıyor. Kullanılan demir dozu arttıkça risk de artıyor. Buna karşılık araştırmada kalsiyum hapları, ölüm riskini azaltır görünüyor ancak bilim adamları bu konuda daha fazla çalışma yapmaları gerektiğini belirterek doktor tarafından tavsiye edilmedikçe kalsiyum alınmamasını istiyor.

DENGELİ BESLENMEYLE ALINABİLİR

İngiliz Beslenme Birliği'nden Helen Bond bazı insanların, örneğin yaşlıların vitamin desteğine ihtiyaç duyabileceğini söylüyor. Örneğin güneşin fazla görünmediği İngiltere'de 65 yaş üstündekiler için D vitamini tavsiye ediliyor.

Helen Bond da insanların çoğunun ihtiyaç duydukları vitaminleri sağlıklı, dengeli bir beslenmeyle alabileceği görüşünde...

Bazı insanların vitaminleri bir tür "sigorta poliçesi" gibi kullandığına dikkat çeken Bond, "Zararı olmayacağını düşünmekte yanılıyorlar. Fazlası zehirli olabilir ve farkına varmadan önerilen günlük sınırın üzerine çıkmak da çok kolay" dedi.

 

ntvmsnbc

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
İÇİNDEKİ SIRLARIYLA
SGK-ÖZEL ANLAŞMASI
ÇOCUKLARIN GÖZ SAĞLIĞI
DÖVMEKTEN KOLLARI AĞRIMIŞ
VÜCUT SÜSLEMESİNDE AŞIRILIK
EN İYİ YAZ KOKULARI
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :