Okunma Sayısı: 5522
CANLI YORUMLAR

YAYALARA YOL GÜVENLİĞİ

9 ÖNERİ

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) verilerine göre 2021 yılının ilk 9 ayında 308 bin 995 trafik kazası meydana geldi. Yaşanan kazaların sürücü ve yayalardan kaynaklandığı ve toplam kazaların 3 bin 137 tanesinin yayalara çarpma sonucu gerçekleştiği istatistiklere yansımış durumda. İstatistikler göz önüne alındığında yayalar için yol güvenliğini sağlamak önemli bir gereklilik ve zorunluluk olarak öne çıkıyor. 150 yılı aşkın köklü geçmişiyle müşterilerine hizmet veren Generali Sigorta, hem araç sahiplerinin hem de yayaların güvenliğini sağlayacak önerileri kamuoyu ile paylaştı.

Trafik kurallarının öneminin farkında olun 

Trafik kuralları, yaya ve seyir halinde bulunan tüm araçların uyması gereken ve uyulmaması halinde cezai yaptırımları olan kurallardır.  Bu kuralların ihlallerinden dolayı her yıl trafik kazalarında ve buna bağlı olarak ölüm oranlarında artış yaşanmaktadır. Bu kuralların trafik düzeni ve yaya güvenliği için vazgeçilmez olduğu unutulmamalıdır.

Yaya geçitlerini dikkatli kullanın  

Kendisine özgün kuralları bulunan ışıklı ve çizgili yaya geçitleri, otoyolu kesen bir hatta yayaların güvenli bir şekilde karşıdan karşıya geçmesini sağlamaktadır. Ancak yayalar bu geçitleri kullanırken kurallara uymayan sürücüler nedeniyle yaralanma ve ölüm riski ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu nedenle, yayaların kendilerine ayrılan yollarda ve kurallara uygun hareket etmeleri kendi güvenlikleri açısından çok önemlidir.

Sürücülerle göz kontağı kurun 

Yayaların yüzde olarak küçümsenmeyecek bir bölümü sürücüler tarafından açıkça göründüğü yanılgısına düşmektedir. Uzmanlara göre yayalar ve sürücüler göz kontağı kurmalı ve araç tam anlamıyla durmadığı müddetçe yayalar harekete geçmemelidir.

Kıyafetlerinize dikkat edin 

Yayalar özellikle havanın karardığı ve tamamen karanlık olduğu saatlerde siyah renkli kıyafetler giyinmekten kaçınmalı ve sürücülerin dikkatini çekecek fosforlu ve renkli kıyafetler tercih etmelidir. Yapılan araştırmalar bu tip kıyafetlerin olası kaza riskinin önüne geçtiğini göstermektedir. Yayalar, koyu renkli kıyafet giydiklerinde görünmeme ihtimallerine karşı daha dikkatli olmalılardır.

Mutlaka alt ve üst geçitleri kullanın 

Trafikte yaşanan kazaların hatırı sayılır oranda bölümü alt ve üst geçitleri kullanmayan yayalardan kaynaklanmaktadır. Yayaların alt veya üst geçit mesafesini göz önüne alarak hayatını riske attığı trafik kazalarına sıkça rastlanmaktadır. Yayalar, alt ve üst geçitlerin trafikte güvenli geçiş yerleri olduğunu unutulmamalı ve bu alanlar dışında herhangi bir alanı kullanmamalıdır.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
EVİN REİSİ KİM?
İLGİNÇ ARAŞTIRMA SONUÇLARI
OLMAYAN DİNİNDEN KALDI
EĞİTİM SEN TEPKİLİ
ZORUNLU KAYIT UYGULAMASI
 N.Ç. DAVASI UTANÇLA BİTTİ
YARGITAY İTİRAZ ETMEDİ
ÇOCUKTA ÖKSÜRÜK NÖBETİ
NEYİN HABERCİSİ?
17 AĞUSTOS'UN YILDÖNÜMÜNDE
DEPREME KARŞI HAREKETE GEÇ
GENÇLİK EVDE OTURUYOR
AZ OKUYOR VE TV İZLİYOR!
ANDROİD KULLANICISINA UYARI
BU 5 TEHLİKEYİ KÜÇÜMSEMEYİN
CETVEL DAYAĞINA 3 BİN TL
AVCILAR'DA BU CEZA KESİLDİ

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
AYAKTA ALKIŞLANAN KONUŞMA
EĞİTİMDE DEĞİŞİM RÜZGARI
REYTİNG GENLERİMİZİ B...
İSTANBUL KİTAP FUARI
İLGİLİ VİDEOLAR
ELEKTRONİK KELEPÇE VE TEKNİK TAKİP
BEYOĞLU'MA DOKUNMA
GERZE'YE TERMİK SANTRAL PROTESTOSU
TAKİP-TACİZDE ŞİKAYET VE İHBAR
O KADAR DA SÜPER DEĞİLLER
ÜNLÜLERİN KOMİK ANLARI
BİR KADININ ÇANTASINDA
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :