Okunma Sayısı: 7400
CANLI YORUMLAR

21 ARALIK SENARYOLARI

Ve çocuklar...

Lütfen dikkat edelim. Özellikle İstanbul’da yağan yağmur, esen rüzgar arttıkça, sayısız yetişkin ama daha çok çocuk kaygılanıyor, panik nöbetleri yaşıyor, çünkü 21 aralık senaryolarına fena halde maruz kalmış durumda. Bu durum üretilmiş bir fantezi… Fantastik bir senaryo, ancak bu fantastik senaryonun gerçek sonuçları olabilir, olmakta… Merkezimize çocuk ve ergen başvurularının artışındaki şiddet, bize “kıyamet senaryolarının çocuklar üzerindeki etkisi”ni net olarak göstermekte. Pek çok ergen sosyal paylaşım sitelerinden her gün defalarca kez 21.12.2012 diye aratmakta. Yazılan her şeye maruz kalmakta. Yazılanları keyifle değil, endişe ile okumakta… Sadece kendisi ve ailesi için değil, tüm dünya için, milyarlarca insan için ve dahası tüm gelecek hayalleri için endişe duymakta…

Bu fantezi üzerinden çocukların bunca korkmasına izin vermek… Ne yazık ki etkileri kalıcı da olabilecek bir ihmalkârlık demek.

Uzman Psikologumuz Pınar Mermer anlatıyor:

“Sınıftaki arkadaşım 21 Aralık’ta kıyamet kopacak diye her gün ağlıyor” dedikten sonra “Kopmayacak değil mi?” diye endişeyle gözüme bakan çocuk 11 yaşında. Bugünlerde gece uykularından sık sık korkuyla uyanan, anne babasına kıyamet nedir diye zor sorular soran, ölmek istemiyorum diye ağlayan, yalnız kalamayan hatta kıyamet söz konusu olunca “O sözü söyleme” diye bağıran çocuk ve ergenlerle fazlaca karşılaşıyorum.

Özellikle 11-12 yas gerçekle fanteziyi ayırt edebilen, ancak fantezi dünyasına kolayca dalıp gidebilecek kadar kırılgan bir dönemdir. Ancak belli ki bu aralar çocuk ve ergenler gibi, yetişkinler de fantezi dünyasına kolayca kapılıp gidiyor. Belki de gerçeklerden kaçmak için iyi bir fırsat, 21 Aralıkta kopacak (?) kıyameti düşünmek.

Günümüzde insanlık çok zor dönemlerden geçiyor. Depremler, seller, savaşlar, yoksulluk, haksızlık da kıyamet etkisi yaratıyor psikolojik dünyamızda. Her gün haberleri izlerken bile azar azar travmatize oluyoruz. Böyle zamanlarda özenle gizlenmiş depresif tarafımız devreye giriyor ve bize “Fırsat bu fırsat, Bitse de gitsek” dedirtiyor.

Kıyamet senaryoları bazı insanlar için korkutucuyken, bazıları için rahatlatıcı etki yaratıyor.

Bu senaryo özellikle kaygı bozukluklarına yatkın, ölüm korkusunu yoğun bir şekilde yaşayan kişileri, günlük yaşamdaki fonksiyonelliğini etkileyecek kadar korkutuyor.

Bazı insanlarda yaşadıkları sıkıcı ve üzücü hayat biteceği için rahatlatıcı etki yaratıyor ki bu kadar umutsuzluk içinde yaşayan kişiler de normal yaşamlarını zar zor idame ettirir durumdalar.

Maalesef 21 Aralık senaryoları sıkıcı hayatlarımıza biraz eğlence getirmekten öteye gidiyor. Çünkü intihara meyilli kişilerin bu tarihi kendilerine zarar vermek için bir zaman olarak seçmesi gibi bir tehlike söz konusu. Tarihte de böyle zamanlarda toplu intiharlar olduğu görülmüştür.

Özellikle çocuklar ve gençlerin kıyamet senaryolara maruz bırakılması, televizyonlarda bu konunun konuşulması, gazetelerde, sosyal medyada yazılanlar, onların dünyasında tamiri zor yaralar acıyor.

Biz ortalama yetişkinler felaket senaryolarına karsı çeşitli savunma mekanizmaları geliştirebiliriz ancak çocuk ve ergenlerde henüz bu mekanizmalar oluşmamış durumdadır.

Bu nedenle bu günlerde, özellikle 21 Aralık yaklaştıkça çocuklarda uyku bozuklukları, korkular, ağlama krizleri, öfke patlamaları, okula gitmekte isteksizlik, yalnız uyuyamama, tuvalete yalnız gidememe, bir yakınını kaybetmekten korkma gibi durumlarla karşılaşabiliriz.

Böyle zamanlarda ebeveynlerin konuşmaları çocukları sakinleştiremiyorsa mutlaka bir uzmana başvurmak gerekir.

Kaynak:Psikoloji İstanbul

 

 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
"MORFİN ETKİSİ YARATIYOR"
BAYRAMDA BİRAZ DİKKAT
ÖLÇÜLÜ OLUN!!!
SIVI KALORİLERE DİKKAT
O KADAR DA MASUM DEĞİLLER
HAMİLELİKTE 41. HAFTA
İÇERDE MUTLU DEĞİL...
LOKANTALARDA KALORİ TABLOSU
OBEZİTE İLE MÜCADELE
YETİŞTİRME BİÇİMİ DEĞİŞMELİ
BÖBREK TAŞI KABUSU
HAYAT ZEHİR OLMASIN!
AZI KARAR ÇOĞU ZARAR
AŞIRIYA KAÇMAYIN
KONUŞMA BOZUKLUĞU:KEKEMELİK
"BENİMLE ALAY EDECEKLER"
KULAKLIKLA MÜZİK DİNLEMEK
SAĞIR EDEBİLİYOR

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
KÜÇÜK BİR FİSKE DEMEYİN
ALDATMAYA KILIF OLMAZ AMA
ŞİFRENİZİ UNUTUYORSANIZ
İNTERNET BAĞIMLISI MI...
İLGİLİ VİDEOLAR
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİNE YARDIMCI OLUN
12 - 24 AY ARASI BEBEKLERİN GELİŞİMİ NASIL OLMALI?
0 - 6 AYLIK BEBEKLER İÇİN OYUNLAR
YETERİNCE ZENGİNSENİZ
O KADAR DA SEKSİ DEĞİLLER
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :