Okunma Sayısı: 9797
CANLI YORUMLAR

"HER ÇOCUK ÖNEMLİDİR"

Öğrenme sadece okula gitmekten ibaret değildir, çok daha fazlasıdır

 

İngiltere’de kurulan “Her Çocuk Önemlidir” komisyonunun aldığı kararlar doğrultusunda, son yıllarda Türkiye’de de Anne-Çocuk Eğitim Vakfı gibi kuruluşlar ve okul öncesi eğitim programlarıyla her çocuğun doğumundan 19 yaşına kadar yeterli ve ciddi bir eğitim alması gerekliliği üzerinde durulmaktadır. Eğitimin her evresinde olduğu gibi okul öncesi eğitimde de sistemli bir biçimde, belli amaçlar doğrultusunda ilerlenmesi gerekir.

 

Yeni yaklaşıma göre eğitim, çok yönlü eğitimcilerin yer aldığı ve disiplinler arası etkileşime önem veren bir sisteme sahip olmalıdır. Bunun ilk kez anne baba olanlar için anlamı şudur: Öğrenme sadece okula gitmekten ibaret değildir, çok daha fazlasıdır. Örneğin, eğer sağlıklı değilseniz, evde tacize uğruyorsanız öğrenemezsiniz. Sonuç olarak okul öncesi eğitimle ilgili son günlerde yeni bir tabir yayılmaya başlıyor: “Her yönüyle her şeyi kapsayan”…

 

Bu yeni yaklaşımla, çocukların doğdukları andan itibaren akademik olarak en iyi şekilde eğitilebilmeleri için çeşitli araştırmalar yapılması gerektiği öngörülüyor. Yapılan araştırmalar ve sonuçlar doğrultusunda da, yetiştirildikleri ortamlara bakılmaksızın her çocuğun aşağıdaki evrensel hedeflere ulaşması için gerekli çalışmaların yapılması amaçlanıyor. Bu hedefler:

 

* Sağlıklı olmak

* Güvenli bir ortamda yaşamak

* Eğlenerek öğrenmek ve başarmak

* Topluma olumlu katkıda bulunmak

* Ekonomik açıdan iyi bir konuma sahip olmak

 

“Eğlenerek öğrenmek ve başarmak” çocukların eğitimiyle ilgili temel prensipler üzerinde yoğunlaşıyor. Örneğin; çocukları okula gitmek üzere hazırlamak, düzenli olarak okula gitmelerini ve okuldan zevk almalarını sağlamak, psikolojik ve sosyal açıdan gelişmelerini sağlayarak, milli eğitim standartlarına erişimleri için uğraşmak gibi…

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
OKUL ÖNCESİ ÇOCUKLARI...
ANAOKULU SEÇERKEN...
66 AYLIKLAR İÇİN ŞARKI
ÇOCUKLARIN KONUŞMA BE...
ÜNLÜLERİN KOMİK ANLARI
FOTOĞRAFA DİKKATLİ BAKIN
VÜCUT SÜSLEMESİNDE AŞIRILIK
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :