Okunma Sayısı: 8289
CANLI YORUMLAR

İŞARET ETMENİN GÜCÜ

Anlamasını istiyorsanız...

Eğer okul öncesi çocuklara bir şey anlatmak istiyorsanız işaret etme, gösterme yöntemlerini kullanın. 

Science Daily, Psikoloji Bilim Derneği dergisinde yayınlanan makaleyi kaynak göstererek yaptığı haberinde okul öncesi çocukların basit bir “işaret etme” jestiyle nasıl yönlendirilebildiğini ele almış.

Habere göre, çocuklar, bilgiyi aktarmak için sadece jest kullanan kişinin ne anlatmak istediğine karşı duyarlılar. İşaret etme yoluyla aldıkları bilgiye karşı öyle kuvvetli bir inanç geliştirmişler ki, bu, çoğu zaman gözle gördüklerinden bile baskın çıkabiliyor.

Araştırmayı yürüten yazarlar, Virginia Üniversitesi öğretim üyeleri Carolyn Palmquist ve Vikram K. Jaswal, yarısı kız, yarısı erkek 48 okul öncesi çocuğa bir video izletiyor: Videoda iki kadın, dört bardak, bir tane de top yer alıyor. Dört bölümün hepsinde de kadınlardan biri topu bardaklardan birinin altına saklayacağını söylüyor. Diğeri, gözlerini kapayıp yüzünü duvara dönüyor. Topu saklayan, bardakların önüne bir bariyer koyduğundan çocuklar kadının topu sakladığını görüyor ancak hangi bardağın altına sakladığını görmüyor. Bariyer kaldırılıyor, öteki kadın da yüzünü duvardan çeviriyor. Sonra çocuklara bölümlerle ilgili üç resim gösteriliyor. İlkinde, iki kadın da elleri kucaklarında oturuyor. İkinci resimde, ikisi de farklı bir bardak tutuyor. Sonuncusunda ise iki kadın da farklı bir bardağı gösteriyor. Çocuklara soruluyor: “Hangi kadın topun nerede olduğunu biliyor?” Video örneklerinin ikisinde ilk kadın “saklayan”dı, diğer iki örnekte ise saklayan öbür kadındı.

İşaret etmek, anlaşılmayı hızlandırıyor 

İki kadın da bardağı kavradığında ya da ikisi de bardağa dokunmadığında çocuklar dört seferden üçünde doğru yanıtı veriyor. Yazarlara göre, kavramak, çocuklar için anlamlı bir hareket değil ya da kavramayı, topu aramakla ilişkilendirmiş olabilirler. Fakat kadınlar işaret ettiklerinde çocuklar doğru kişiyi, istatistik olarak tesadüfen, yarı zamanda seçiyorlar.

Çocukların soruyu atlamadıklarından ve hangi bardağın altına bakacakları sorusunu anladıklarından emin olmak için araştırmacılar, bir başka sekiz çocuğa “işaret edilen” bölümleri izletiyor ve soruyor: “Topu saklayan hangisi?” Bu kez çocuklar dört seferden üçünde doğru yanıtı veriyor. Dolayısıyla, ilk grup topu kimin sakladığını biliyordu; sadece diğer kadının da topun nerede olduğu konusunda bir bilgisinin olabileceğini düşünüyordu.

Palmquist, şöyle diyor: “Küçük yaştan itibaren çocuklar, kendilerine bir şey işaret edildiğinde, bunun öğretme ve öğrenme bağlamında önemli bir jest olduğunu düşünürler. Genellikle insanlar, bir şeyi işaret ederler çünkü bunun için iyi bir nedenleri vardır.” Palmquist aynı zamanda insan türünün ortaklaşa ilerleyen iletişime yatkın olduğunu belirtiyor ve ekliyor: “Bu veriler, çerçeveye oturuyor. Çocuklar yetişkinlerin özellikle bu ipuçlarını kullandıkları için zaten daha yardımcı ve daha bilgili olmalarını bekliyorlar.”

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ÇOCUKLARDA ÖFKE NÖBETLERİ
NESLİM DOKSAT UYARIYOR
ÇOCUK OYNARKEN ÖĞRENİR
AİLELER NE YAPMALI?
YARAMAZLIK YAPMA!
ÇOCUKLARDA DİSİPLİN
KARDEŞİNİ NEDEN KISKANIR?
ONA BU SORULARI SORMAYIN
ÇOCUKLARDA UYKU PROBLEMİ
SIK SIK UYANIYOR MU?
ÇOCUKLA İLETİŞİMDE HATALAR
"BEN" VE "SEN" MESAJLARI
İKİ YAŞ DÖNEMİNDE PAYLAŞIM
GRUP İÇİNDE VAROLABİLSİN
SOSYAL BECERLERİ ÖNEMLİ
BOŞANMANIN ÖNCESİ - SONRASI
ÇOCUKLARI NASIL ETKİLER?

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
KARDEŞİN GELİŞİNE HAZIRLIK
KENDİNE GÜVEN OYUNLARI
MİNİKLERİN AYNI ÖZELL...
ERKEN ÇOCUKLUK DÖNEMİ
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
ÇOCUKLAR BUNLARA BAYILACAK
KISA SAÇ MODELLERİ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :