Okunma Sayısı: 5327
CANLI YORUMLAR

ANNE SÜTÜ

BAĞIŞIKLIĞI DESTEKLİYOR

 MİKROBİYOLOJİ VE KLİNİK MİKROBİYOLOJİ UZMANI DR. ELİF ARIBAL 

“ANNE SÜTÜNDEKİ BİYOAKTİF BİLEŞENLER BAĞIŞIKLIĞI DESTEKLİYOR”

Nutricia Türkiye Medikal, Pazar Erişim ve Kurumsal İlişkiler Direktörü ve Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Elif Arıbal, anne sütünde oligosakkarit denilen ve mikrobiyatayı destekleyen önemli biyoaktif bileşenler yer aldığına dikkat çekerek, “Anne sütü oligosakkaritleri vücuttaki faydalı bakterileri desteklerken; zararlı bakterilere ve çok geniş yelpazedeki mikroorganizmalara karşı da etkili koruma sağlıyor. Dolayısıyla anne sütü oligosakkaritleri içeren çocuk devam sütleri bağışıklığı destekliyor” dedi.

Nutricia Türkiye Medikal, Pazar Erişim ve Kurumsal İlişkiler Direktörü ve Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Elif Arıbal, Dünya Mikrobiyata Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, mikrobiyata sağlığının bebeklik çağından itibaren korunmasının insan yaşamı için önemine değindi. 

Arıbal, yüzde 95’i bağırsaklarda olmak üzere insan vücudunda yaklaşık 100 trilyon mikroorganizma olduğunu ifade ederek, “Bilim adamları, tüm hastalıkların %90'ının vücudumuzdaki mikroorganizmaların oluşturduğu mikrobiyota ile az ya da çok ilişkisi olduğunu düşünüyor. Ancak, Türkiye’deki bebeklerin %51’i sezeryan ile doğuyor ve bu nedenle mikrobiyota gelişim riski taşıyor. Bu bebeklerin ileriki yaşlardaki sağlığı için risk teşkil ediyor. Türkiye’de mikrobiyota sağlığını bebeklik çağından itibaren korumak birçok hastalığı engellemek açısından büyük önem taşıyor.” dedi.

“Anne sütü oligosakkaritleri içeren çocuk devam sütleri bağışıklığı destekler”

Yeni yayınlanan Chang çalışmasında belirtildiği üzere, anne sütü oligosakkaritleri mikrobiyota gelişimini düzenleyerek bağışıklık sisteminin gelişimini desteklediğine dikkat çeken Arıbal, sözlerini şöyle sürdürdü: “Anne sütü yeni doğan gelişimi için birçok biyoaktif bileşen ile tam beslenme sunuyor. Ancak çeşitli nedenlerle bebeklerin yaklaşık %70’i sadece anne sütü ile beslenemiyor ve beslenmelerini desteklemek amacıyla çocuk devam sütlerini kullanıyor. Anne sütünde oligosakkarit denilen ve mikrobiyatayı destekleyen önemli biyoaktif bileşenler yer alıyor. Anne sütü oligosakkaritleri vücuttaki faydalı bakterileri desteklerken; zararlı bakterilere ve çok geniş yelpazedeki mikroplara karşı da etkili koruma sağlıyor. Ayrıca vücutta zararlı mikroorganizmaların istilasını önleyen koruyucu bariyerlerin fonksiyonlarını geliştirir ve vücudun kendi bağışıklık sistemini kuvvetlendiren İmmunmodülatör etki yapar. Dolayısıyla anne sütü oligosakkaritleri içeren çocuk devam sütleri bağışıklığı destekler.” şeklinde konuştu.  

  • Ann Boyutu
  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
''4+4+4'' KÖŞKTE
GÜL'ÜN 15 GÜNÜ VAR
ARTIK EVE HACİZ YOK!
HAPİS CEZASI KALKIYOR
ÇOCUKLARDA OKUL FOBİSİ
OKULA GİTMEYİ REDDETMEK
YETİŞKİNLER ANNE DÜŞMANI MI
"RAHAT ANNE SENDROMU"
GOOGLE'DAN
ÖĞRETMENLER GÜNÜ JESTİ
PAZAR KAHVALTINIZ
KEYİFLİ VE SAĞLIKLI OLSUN
DÜNYANIN TÜM MEKÂNLARI...
AŞKA AMADE, İŞTE KANITLARI!
PROJE UYGULAMAYA KOYULDU
MAÇO'YA DÖNÜŞ
HOŞÇA KAL ROBERT! MERHABA..
ÜNİVERSİTE TERCİHLERİ
ADAYLARIN DİKKATİNE!

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
CUMHURİYETİMİZ 89 YAŞINDA!
ENGELLİ KOMŞU İSTENMİYOR
YASTIK ALTINDAN BANKAYA
ÇOCUĞUN DİLİNDE ANAYASA
İLGİLİ VİDEOLAR
ELEKTRONİK KELEPÇE VE TEKNİK TAKİP
BEYOĞLU'MA DOKUNMA
GERZE'YE TERMİK SANTRAL PROTESTOSU
TAKİP-TACİZDE ŞİKAYET VE İHBAR
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
ÇOCUKLAR BUNLARA BAYILACAK
OJENİZ NE RENK OLSUN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :