Okunma Sayısı: 6521
CANLI YORUMLAR

ANNE VE KIZLARI RAKİP Mİ?

En büyük rakibim annem!

Geçmişten günümüze genelde anne-oğul ya da baba-kız ilişkisi konuşulur. Annelerin oğulları ile kurdukları güçlü bağ ve kızların babalarına duydukları büyük aşk, ebeveynler ile çocukların ilişkilerini tanımlar genelde. Oysa ki kız çocuklarının ilk kadın rol modeli olan anneleri ile olan ilişkileri tam bir çıkmazdır. Zaman zaman yakın dost olan anne-kız, zaman zaman da azılı birer rakip oluverir. Uzmanlara göre ise bu tatlı rekabetin birçok sebebi var.

  • Bazı uzmanlara göre anne-kız arasındaki bu rekabetin en önemli sebeplerinin başında sevgisizlik ve bastırılmış duygular geliyor.
  • Baba-kız arasındaki ilişki de anne-kız rekabetini arttıran neden olarak gösteriliyor.
  • Belli bir yaşa gelen kız çocukları kendini daha özgür hissetmek isterken, annelerin korumacı yaklaşımı anne-kız rekabetini tetikleyen nedenler arasında yerini alıyor.
  • Gelecek ile ilgili yapılan planlarda annelerin tecrübelerini öne sürerek yaptıkları yönlendirmeler karşısında kızların kendi isteklerine göre hareket etme isteği de bu rekabeti tetikliyor.
  • Erkek arkadaş seçimi, çevre edinme ve sosyal yaşantı da anne-kız rekabetini etkileyen nedenler olarak ortaya çıkıyor.
  • Anne-kız da olsa kadın kadınlığını gösteriyor ve kılık kıyafet, saç, güzellik gibi konular da bu rekabeti körükleyen önemli unsurlar arasında gösteriliyor.

Anne-kız rekabetini arttıran birçok neden alt alta sıralanabilir. Uzmanlara göre ölçülü olduğu sürece bu rekabetin kimseye zararı yok. Ancak bu tatlı rekabet, içinden çıkılmaz bir çatışmaya dönüştüğü takdirde mutlaka bir uzmana başvurmak gerekiyor. 

 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
GERÇEĞİ REDDETMEYİN
BİR SORUN OLABİLİR!
YENİ BEBEĞİN GELİŞİ
ÇOCUĞUNUZ DA SEVECEKTİR AMA
ÇOCUĞU BAKICIYLA TANIŞTIRMA
"ARTIK ABLA BAKACAK" DEMEK
GÜVEN, BEBEKLİKTEN GELİR
PRATİK EGZERSİZLERLE
3-6 AYLIK BEBEKLERDE GÜVEN
KENDİNE GÜVENDİREN OYUNLAR!
ÇOCUKLARA İNTERNET REHBERİ
"MUTLU ÇOCUK MUTLU AİLE"
HANGİ TÜP BEBEK KLİNİĞİ?
7 ADIMDA KARAR VERİN!
ANNE-BABALARIN PİŞMANLIĞI
İŞTE SİZE 20 MADDE
HAMİLELİKTE 35. HAFTA
BEBEĞİNİZ TOMBULLAŞIYOR!
İLGİLENMENİN TÜRLÜ YOLLARI
ÇALIŞAN ANNELER DE YAPAR!

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
AİLEDE SAĞLIKLI İLETİŞİM
ÇOCUKLARINIZ KAVGA ED...
BEBEKLERE İNGİLİZCE E...
ÇOCUKLARDA DOPİNG
İLGİNÇ DÜĞÜNLER
BİR KADININ ÇANTASINDA
2012 YILINA DAMGA VURAN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :