Okunma Sayısı: 6345
CANLI YORUMLAR

ANNE VE KIZLARI RAKİP Mİ?

En büyük rakibim annem!

Geçmişten günümüze genelde anne-oğul ya da baba-kız ilişkisi konuşulur. Annelerin oğulları ile kurdukları güçlü bağ ve kızların babalarına duydukları büyük aşk, ebeveynler ile çocukların ilişkilerini tanımlar genelde. Oysa ki kız çocuklarının ilk kadın rol modeli olan anneleri ile olan ilişkileri tam bir çıkmazdır. Zaman zaman yakın dost olan anne-kız, zaman zaman da azılı birer rakip oluverir. Uzmanlara göre ise bu tatlı rekabetin birçok sebebi var.

  • Bazı uzmanlara göre anne-kız arasındaki bu rekabetin en önemli sebeplerinin başında sevgisizlik ve bastırılmış duygular geliyor.
  • Baba-kız arasındaki ilişki de anne-kız rekabetini arttıran neden olarak gösteriliyor.
  • Belli bir yaşa gelen kız çocukları kendini daha özgür hissetmek isterken, annelerin korumacı yaklaşımı anne-kız rekabetini tetikleyen nedenler arasında yerini alıyor.
  • Gelecek ile ilgili yapılan planlarda annelerin tecrübelerini öne sürerek yaptıkları yönlendirmeler karşısında kızların kendi isteklerine göre hareket etme isteği de bu rekabeti tetikliyor.
  • Erkek arkadaş seçimi, çevre edinme ve sosyal yaşantı da anne-kız rekabetini etkileyen nedenler olarak ortaya çıkıyor.
  • Anne-kız da olsa kadın kadınlığını gösteriyor ve kılık kıyafet, saç, güzellik gibi konular da bu rekabeti körükleyen önemli unsurlar arasında gösteriliyor.

Anne-kız rekabetini arttıran birçok neden alt alta sıralanabilir. Uzmanlara göre ölçülü olduğu sürece bu rekabetin kimseye zararı yok. Ancak bu tatlı rekabet, içinden çıkılmaz bir çatışmaya dönüştüğü takdirde mutlaka bir uzmana başvurmak gerekiyor. 

 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
BİRAZ KENDİNİZE YÖNELSENİZ?
ÇOCUK, ÖLÜM, HASTALIK
NASIL İLETİŞİM KURMALI?
ÖZGÜVENİ İÇİN CESARET VERİN
KIZINIZIN YANINDA OLUN
BABAM BENİ SEVMİYOR!
ÖFKELİ BABALAR VE ÇOCUKLARI
ANLAŞMALI BOŞANMA
TARAFLAR BİZZAT DİNLENMELİ
AİLEDE SAĞLIKLI İLETİŞİM
TEMEL PRENSİPLER NELER?
KENDİNE NASIL GÜVENECEK?
BU ÖĞRENİLECEK BİR ŞEYDİR
KARINIZI SAKİNLEŞTİRMEK!
BEYLER SİZE BİR İYİLİK
BASİT MUTFAK TÜYOLARI
YOK YOK! BAYILACAKSINIZ...
ÇOCUĞUNUZ YEMEK SEÇİYORSA
YAPMANIZ GEREKENLER

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
MÜKEMMEL ÇOCUK PROJESİ
SEVİŞİRKEN ÇOCUK GÖRÜRSE
GELİN-KAYNANA MESELESİ
AİLEYİ ÇOCUKLAR YÖNETİYOR
TOPLAYIN
YENİ YILDA DENEYİN
SİZİ BEĞENDİĞİNİ GÖSTEREN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :