Okunma Sayısı: 7164
CANLI YORUMLAR

OYUN VE REKABET

Ebeveynin rolü ne?

Çocuklarımızla ne hissettikleri, ne istedikleri ya da neye ihtiyaç duydukları ile ilgili iletişim kurmak çok önemlidir, çünkü bu, hissettiklerinin belirli davranışlarla bağlantılı olduğunu anlamamıza yardımcı olur.

Aslında bu tür sohbetleri çocuklarımızla çok küçük yaşlarından itibaren yapmalıyız. Bunu yaparak, genelde birtakım davranışsal sorunları fazla büyümeden ve hatta daha ortaya çıkmadan engelleyebiliriz.

Çocuklar herhangi bir ortamda kendilerini çekingen hissedebilir ve bir grubun parçası olmak ya da başka bir çocukla bir araya gelebilmek için küçük tavsiyelere ihtiyaç duyabilirler. Bu nedenle çocuğunuza bir oyunu başlatmanın bazı yollarını gösterebilirsiniz. Ya da ona başka bir çocuğu oyun oynamak için eve çağırması için teşvik edecek tavsiyelerde bulunabilirsiniz. Çocuğunuzun sosyal becerilerinin gelişimine katkıda bulunmak için diğer çocukları oyun oynamaya davet etmek iyi bir yol olabilir. Arkadaşları eve geldiğindeyse eğer kaynaşmakta zorluk çekiyorlarsa, onlara ne yapacakları ya da ne oynayacakları konusunda da tavsiyelerde bulunabilirsiniz. Şayet çocuklar arasındaki hava mutlu ve uyumlu gözüküyorsa, birlikte ne kadar iyi oynadıklarına dair olumlu yorumlarda bulunabilirsiniz.

Zaman buldukça evde çocuğunuzla oyun oynamaya çalışın. Eğer rekabete dayalı bir oyun oynuyorsanız, kendinizi ona kaybetmeyi öğretmek zorundaymışsınız gibi hissetmeyin. Deneyimlerime göre 7–8 yaşına kadar olan çocuklar kaybetmeyi gerçekten kabullenemez ve kazanamadıklarında umutsuzluğa kapılarak gücenirler. Bu nedenle özgüvenini sağlayabilmesi için ona kazanma fırsatı verin. Zaten hayatının daha sonraki birçok alanında kaybetmeyi öğrenmek için sayısız fırsatı olacaktır.

Anne babalar olarak davranışlarımızla çocuklarımıza iyi rol modelleri olmak gibi bir sorumluluğumuz vardır. Ayrıca herhangi bir şeyin başkasının gözünden nasıl farklı görülebileceğini ve hissedilebileceğini anlayabilmesi için başkalarının yerine kendini koyabilme gibi bir yeteneği edinebilmesine, bu konuda bir duyarlılık geliştirmesine  yardımcı olmalıyız.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ÖZGÜVENİ İÇİN CESARET VERİN
KIZINIZIN YANINDA OLUN
ÇOCUKLARIN HAYAL DÜNYASI
ODALARINA TAŞINIYOR
ANNE VE KIZLARI RAKİP Mİ?
EN BÜYÜK RAKİBİM ANNEM!
ÇOCUKLARDA ÖZSAYGIYI ÖLÇMEK
ÖZGÜR BİREY OLACAKSA...
BOŞANSAN DA ALDATAMAZSIN
PEKİ YA AŞIK OLURSANIZ!
HAMİLELİKTE 30. HAFTA
ETRAFININ FARKINDA
SİZDE HİPERTANSİYON VARSA
NEDENLERİ VE TEDAVİSİ NEDİR
DİKKAT BAKICI VAR
BAKICI ANNE OLMALI!
ARKADAŞLARINA VURUYOR!
ŞİDDET ESNEKLİK KABUL ETMEZ
KORKUYORSA VE UYUMUYORSA
KORKULAR VE HAYALLER

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
BEBEĞİNİZİ ÖLÇÜLÜ SEVİN
AİLE İÇİ MEVZULAR
AYRI YATAKTA MI YATMALI?
SORUNLARA YAKLAŞIMINIZ
İLGİNÇ DÜĞÜNLER
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
TOPLAYIN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :