Okunma Sayısı: 6511
CANLI YORUMLAR

OYUN VE REKABET

Ebeveynin rolü ne?

Çocuklarımızla ne hissettikleri, ne istedikleri ya da neye ihtiyaç duydukları ile ilgili iletişim kurmak çok önemlidir, çünkü bu, hissettiklerinin belirli davranışlarla bağlantılı olduğunu anlamamıza yardımcı olur.

Aslında bu tür sohbetleri çocuklarımızla çok küçük yaşlarından itibaren yapmalıyız. Bunu yaparak, genelde birtakım davranışsal sorunları fazla büyümeden ve hatta daha ortaya çıkmadan engelleyebiliriz.

Çocuklar herhangi bir ortamda kendilerini çekingen hissedebilir ve bir grubun parçası olmak ya da başka bir çocukla bir araya gelebilmek için küçük tavsiyelere ihtiyaç duyabilirler. Bu nedenle çocuğunuza bir oyunu başlatmanın bazı yollarını gösterebilirsiniz. Ya da ona başka bir çocuğu oyun oynamak için eve çağırması için teşvik edecek tavsiyelerde bulunabilirsiniz. Çocuğunuzun sosyal becerilerinin gelişimine katkıda bulunmak için diğer çocukları oyun oynamaya davet etmek iyi bir yol olabilir. Arkadaşları eve geldiğindeyse eğer kaynaşmakta zorluk çekiyorlarsa, onlara ne yapacakları ya da ne oynayacakları konusunda da tavsiyelerde bulunabilirsiniz. Şayet çocuklar arasındaki hava mutlu ve uyumlu gözüküyorsa, birlikte ne kadar iyi oynadıklarına dair olumlu yorumlarda bulunabilirsiniz.

Zaman buldukça evde çocuğunuzla oyun oynamaya çalışın. Eğer rekabete dayalı bir oyun oynuyorsanız, kendinizi ona kaybetmeyi öğretmek zorundaymışsınız gibi hissetmeyin. Deneyimlerime göre 7–8 yaşına kadar olan çocuklar kaybetmeyi gerçekten kabullenemez ve kazanamadıklarında umutsuzluğa kapılarak gücenirler. Bu nedenle özgüvenini sağlayabilmesi için ona kazanma fırsatı verin. Zaten hayatının daha sonraki birçok alanında kaybetmeyi öğrenmek için sayısız fırsatı olacaktır.

Anne babalar olarak davranışlarımızla çocuklarımıza iyi rol modelleri olmak gibi bir sorumluluğumuz vardır. Ayrıca herhangi bir şeyin başkasının gözünden nasıl farklı görülebileceğini ve hissedilebileceğini anlayabilmesi için başkalarının yerine kendini koyabilme gibi bir yeteneği edinebilmesine, bu konuda bir duyarlılık geliştirmesine  yardımcı olmalıyız.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
BUNU HATIRLAYACAK MISINIZ?
PROSTATINIZ VARSA
YERE YALINAYAK BASMAYIN!
ARADA KALMIŞ İLİŞKİLER
TAŞLAR YERİNE OTURMUYOR MU?
ARKADAŞLARINA VURUYOR!
ŞİDDET ESNEKLİK KABUL ETMEZ
8-9 YAŞINDAKİ ÇOCUĞUNUZ
NE DÜŞÜNÜR,BECERİLERİ NELER
3-4-5 YAŞ DİL GELİŞİMİ
OKUL ÖNCESİ KONUŞMA SEYRİ
İŞTE ÖRNEKLERLE İNCELEMELER
MUTLU EVLİLİK FORMÜLÜ
ESRA EROL'DAN 12 MADDE
ÇOCUĞU BAKICIYLA TANIŞTIRMA
"ARTIK ABLA BAKACAK" DEMEK
BASİT MUTFAK TÜYOLARI
YOK YOK! BAYILACAKSINIZ...

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
KOCAMAN OLDU DEMEYİN
MAAİLE YİYORUZ
ÖNCE STRESİNİZİ YENİN
ÇOCUKLARA SANAL TAKİP
2012 YILINA DAMGA VURAN
ÜNLÜLER VE KÖPEKLERİ
ÜNLÜLERİN KOMİK ANLARI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :