Okunma Sayısı: 9120
CANLI YORUMLAR

BABALARA EN KLİŞE HEDİYELER

Fikren vasat ve siz çaresiz

Aileden aileye özel günler, hediye alıp verme geleneği farklılık gösterir. Kimileri için doğum günleri, yıl dönümleri, annelerin ve babaların günleri atlanmaması gereken özel günlerdir; program yapılır, böyle günleri unutmak söz konusu bile olmamalıdır. Kimi ailelerde oturmuş ve süregiden bir gelenek yoktur, ama "hatırlanılırsa" da memnun olunur. Hediye veya kutlama beklentisi alışkanlıklar arasında değildir.

İlk durumdakiler için ya da tüm bu telaşa katılmayı esas itibariyle huy edinmemiş fakat gel gör ki sağdan soldan, medyadan, reklam panolarından görüp, duyup "bir şey yapmak, bir şey almak" zorunluluğuyla hareket edenler için hediye seçenekleri sıralayan dergi, gazete, internet siteleri ve televizyonlar candır (biz de yaptık da oradan biliyoruz).

Ne var ki, her "bir şeyler gününde" işi son ana bırakan "çaresizler"in artık düşmemesi gereken bir tuzak var: klişe hediyeler. Klişe hediyeler, hediye verilecek kişiyi kendi benzerleriyle standart bir noktada buluşturan "fikren vasat" hediyelerdir diyebiliriz. Geçelim on yılların yaratıcılıktan ve özel olmaktan en uzak hediyelerine...

Kol saati

Nedense erkekleri saatlerle özdeşleştirmeyi pek severiz. İster sevgilimiz, eşimiz ister babamız olsun, onları kollarında yeni alacağımız saatle hayal etmeden duramayız. "Nedense" dedik, sebebi hep bu reklam yazarları... hani şu, erkeği taktığı saate göre değerlendiren hastalıklı algı. Neyse siz bu tuzağa düşmeyin; en azından Babalar Günü'nde...

Çorap

Bulması, seçmesi kolay, ucuz, kullanılma garantili... yani çok özelliksiz, çok sıkıcı. Son gün hediyesi olduğu o kadar belli ki! Yapmayın.

Kravat

Hediyeyi alan erkeğin, kendisini en aşağılanmış hissettiği anlardan biri. "Erkeğim, hep takım elbise ve kravatla gezerim." Bu mudur erkek ve baba algımız? Adam olsa olsa başka hiçbir özelliği olmadığını düşünür. Babalar Günü > erkek > kravat. Talihsiz bir hesaplama. 

Cüzdan

Kaliteli ve zevkli olma ihtimali yüksek seçeneklerden de olsa insanlar - hele ki erkekler - cüzdanlarını ne sıklıkta değiştirir ki? Gerçekten ihtiyacı yoksa almış olmak için alınmış bir hediye.

Boxer 

Hangi evlat annesine don-sutyen alır ki? Annenize almadığınız bir hediyeyi babanıza niye alıyorsunuz, netice de iç çamaşırı değil mi? Haa, bu da çorap hediyesi kolaylığında doğru... Dolma kalem alın daha iyi, en azından artık antika özelliği kazanma yolunda.

Kol düğmesi

Aslında yukarıda saydığımız hediyelere kıyasla, nostaljik bir hava taşıması sebebiyle daha değerli olduğu söylenebilir. Ancak günlük kullanımda yeri bu kadar azken Babalar Günü'nde kol düğmesi almak - şayet özel bir düşkünlüğü yoksa - pek samimi gelmiyor sanki.

Gömlek 

Listemiz gittikçe sıkıcı bir hal almaya başladı, farkındayız. Daha bu satırları yazarken bile, mağazalarda talan edilmiş reyonlar arasında bedenler ve renk/modeller arasında gidip geldiğimiz, sıkıntıya girdiğimiz, sıkıldıkça sıcaklandığımız, hiçbir özelliği olmayan çeşitlerin uçuk fiyatlarda olduğunu görünce hallendiğimiz çıldırma anını tekrar tekrar yaşıyoruz. Ve emin olun tüm bu süreç, o gömleğin almış olmak için alındığı duygusunu karşı tarafa geçiriyor. 

Puro

Almadan önce düşünün bakalım, babanızın/eşinizin daha önceden puro içtiğini gördünüz mü? Ah pardon, yine şu "erkeğe" has basmakalıp pozlar... Fötr şapkayla tamamlayın oldu olacak (biliyoruz biraz sevimsizleştik).

Yukarıda saydığımız hediyeler kendi başlarına çok güzel, çok zevkli, çok gerekli olabilecek hediyeler. Tek kusurları, Babalar Günü denince ortalama olarak herkesin aklına gelen ve hediye seçen kişi için de, hediyeyi alan kişi için de artık neredeyse sıkıntı veriyor olmaları. Hediyeyi alanlar olarak bizler seçmekten, babalarımız da tahmin etmekten yoruldu...

Babanızı/eşiniz en iyi sizler tanırsınız. Yapabiliyorsanız - ya da illa yapacaksanız (bkz. yazının başında, ilk durumdakiler) - babanıza, onun beğenilerine özel ya da sizin ürettiğiniz, yarattığınız bir organizasyon düzenleyin ya da böyle bir hediye hazırlayın. 

Hiçbirini yapamazsanız güzel bir çilingir sofrası hazırlayın (babanız içmiyorsa en sevdiği yemeklerden oluşan bir sofra da kurabilirsiniz), verin muhabbetin gözüne!

Tüm babaların günü kutlu olsun...

 

Yazı: Itır Yıldız

  • Ann Boyutu
  • Ann Boyutu
  • Ann Boyutu
  • Ann Boyutu
  • Ann Boyutu
  • Ann Boyutu
  • Ann Boyutu
  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
SU BİLE YARIYORSA
TUZAKLARA DİKKAT ETMELİ
DİNİN YARIŞMAYLA İLGİSİ NE?
ABSÜRT EUROVİSİON HABERİ!
ÇOCUKLARINIZ KAVGA EDİYORSA
NASIL BİR YOL İZLEMELİ?
MUCİZE BİR GÜN İÇİN
10 ALTIN ÖNERİ
SADENİN DE SADESİ VAR
LİNEADECOR'DAN AĞIR TEMPO
BEYİN KANAMASINA DİKKAT
İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ ARTIRIYOR
IMPS & ELFS
ÇOCUKLARIN HAYAL DÜNYASI...
BEL AĞRISI VE UYKU
NASIL UYUSAK, NASIL UYUSAK?
PERA'DA ÇOCUK ATÖLYELERİ
25 ŞUBAT - 25 MART
LOHUSALIKTA DVT
NEDİR, NE YAPMALI?

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
VODOO KNIFE BIÇAK STANDI
MUTFAKLARA SİHİRLİ EL!
ANNE-KIZ ŞIKLIĞI
ANNE VE BEBEKLERE ÖZEL
İLGİLİ VİDEOLAR
SAÇINIZ ÇEKİLİRSE
BİLEĞİNİZDEN TUTUP SÜRÜKLERLERSE
ALIŞVERİŞ FESTİVALİ
ENSENİZDEN YERE YIKMAYA ÇALIŞIRLARSA
YENİ YILDA DENEYİN
ROBOT SEVGİLİLER
GERÇEK Mİ OYUNCAK MI?
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :