Okunma Sayısı: 8656
CANLI YORUMLAR

KEDİ YA DA KÖPEK ALMAYIN

Tatil sonrasını düşünün

Karne hediyesi kedi, köpek olmamalı!”Çocuklara karne hediyesi olarak kedi ve köpek alınmamalı. Bu hayvanlar yaz tatili bitip yeniden eve dönüleceği zaman maalesef sokağa terk ediliyor”

Aydın Hayvanları Koruma Derneği  Başkanı Şenay Tekinbaş, çocuklara karne hediyesi olarak kedi ve köpek alınmaması  gerektiğini belirterek, ”Birkaç aylık yaz tatilinde çocukların oyalanması  maksadıyla kedi, köpek alınıyor. Bu hayvanlar yaz tatili bitip yeniden eve  dönüleceği zaman maalesef sokağa terk ediliyor” dedi.

Şenay Tekinbaş, çocuklarını kıramayarak  tatil döneminde kedi ve köpek alan ailelerin tatil sonunda bu hayvanları sokağa  terk ettiğini belirtti. Tatil bittiğinde özellikle tatil beldelerinin terk edilmiş cins  köpeklerle dolduğunu söyleyen Tekinbaş, ”Çocuklar kedi ve köpek beslemeyi çok  arzu ediyorlar. Aileler de onları kırmamak için ’sınıfını geç, istediğin hayvanı  sana alacağım’ diye söz veriyor. Birkaç aylık yaz tatilinde çocukların oyalanması  maksadıyla kedi, köpek alınıyor. Bu hayvanlar yaz tatili bitip yeniden eve  dönüleceği zaman maalesef sokağa terk ediliyor. Kışın insan kalmayan bu  mekanlarda açlıkla mücadele eden hayvanlar telef oluyor” diye konuştu. Tekinbaş, kedi ve köpeğin birer canlı olduğunu, kesinlikle oyuncak gibi  görülmemesi gerektiğini söyledi. Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileriyle görüştüklerini ifade eden Tekinbaş,  ”Karneler dağıtılırken ailelerin çocuklarına karne hediyesi olarak kedi ve köpek  almaması konusunda uyarılması talebinde bulunduk” dedi. Kedi ve köpeklerin sokağa terk edilme sürecinin çocukların psikolojisini  olumsuz etkilediğini kaydeden Tekinbaş, ”Hiçbir çocuk evinde baktığı, beslediği  canlıyı sokağa atmak istemez ama aile bunu istediğinde çocuk için psikolojik  yıkım oluyor. Hayvandan ağlayarak ayrılıyor” diye konuştu.   

”Avrupa’da evlerin hayvan bakımına uygun olup olmadığı araştırılıyor”

Tekinbaş, Avrupa’da pet shoplarda hayvan satılmadığını, kedi ve  köpeklerin barınaklardan sahiplenildiğini söyledi. Türkiye’de de pet shoplarda hayvan satışının yasaklanması gerektiğini  ifade eden Tekinbaş, şunları kaydetti: ”Avrupa’da hayvan edinmek belirli şartlara bağlı. Pet shoplarda kedi ve  köpek satışı yok. Yalnızca hayvanların ihtiyaç duyduğu malzemeler satılıyor.  Sadece barınaklardan alınabilen hayvanlar ıslah edilip testlerden geçiriliyor.  Kedi ve köpeklerin ailelere uyumlu olup olmadığı belirleniyor, isteyen ailelerin  evlerinin bakıma uygun olup olmadığı araştırılıyor. Mesela küçük bir evse büyük köpek verilmiyor. Türkiye’de de bu sistemin oturtulması gerekiyor.”

Kaynak: Milliyet 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ALTIN IŞILTISI
BU KIŞA DAMGASINI VURUYOR
YEMEK VAKTİ ŞAHESERLERİ
ÇOCUKLARA YEMEK EĞLENCESİ!
GELİNLİK KONUSUNDA HASSASIZ
"BANA ÖZEL OLMALI"
UYKUCU KUZUCUKLAR
ÇOCUKLAR MUTLU OLSUN DİYE
ÇOCUKLARA BAHARLIK GİYSİLER
MOTHERCARE'DE BOL SEÇENEK
ÇOCUKLAR DISNEY GİYİYOR
ADİDAS'TAN RENKLİ İLKBAHAR
CREAVIT SOHO'DAN BANYO
FARKLILIK ARAYANLARA
SONBAHARDA CANLI RENKLER
2012 SONBAHAR MODASI
GÖRÜNDÜĞÜ KADAR TATLI DEĞİL
BABETLERDE SAĞLIK ALARMI
BABAMA NE ALSAM?
ALINACAKLAR LİSTESİ...

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ANNE VE BEBEKLERE ÖZEL
EN EĞLENCELİ KARNE HE...
SAĞLIĞINI HEDİYE EDİN
CANIM ANNEME
İLGİLİ VİDEOLAR
ALIŞVERİŞ FESTİVALİ
İSTANBUL'DA RAMAZAN HAREKETLİLİĞİ
ÜNLÜLERİN KOMİK ANLARI
ÜNLÜLER VE KÖPEKLERİ
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :