Okunma Sayısı: 8248
CANLI YORUMLAR

KEDİ YA DA KÖPEK ALMAYIN

Tatil sonrasını düşünün

Karne hediyesi kedi, köpek olmamalı!”Çocuklara karne hediyesi olarak kedi ve köpek alınmamalı. Bu hayvanlar yaz tatili bitip yeniden eve dönüleceği zaman maalesef sokağa terk ediliyor”

Aydın Hayvanları Koruma Derneği  Başkanı Şenay Tekinbaş, çocuklara karne hediyesi olarak kedi ve köpek alınmaması  gerektiğini belirterek, ”Birkaç aylık yaz tatilinde çocukların oyalanması  maksadıyla kedi, köpek alınıyor. Bu hayvanlar yaz tatili bitip yeniden eve  dönüleceği zaman maalesef sokağa terk ediliyor” dedi.

Şenay Tekinbaş, çocuklarını kıramayarak  tatil döneminde kedi ve köpek alan ailelerin tatil sonunda bu hayvanları sokağa  terk ettiğini belirtti. Tatil bittiğinde özellikle tatil beldelerinin terk edilmiş cins  köpeklerle dolduğunu söyleyen Tekinbaş, ”Çocuklar kedi ve köpek beslemeyi çok  arzu ediyorlar. Aileler de onları kırmamak için ’sınıfını geç, istediğin hayvanı  sana alacağım’ diye söz veriyor. Birkaç aylık yaz tatilinde çocukların oyalanması  maksadıyla kedi, köpek alınıyor. Bu hayvanlar yaz tatili bitip yeniden eve  dönüleceği zaman maalesef sokağa terk ediliyor. Kışın insan kalmayan bu  mekanlarda açlıkla mücadele eden hayvanlar telef oluyor” diye konuştu. Tekinbaş, kedi ve köpeğin birer canlı olduğunu, kesinlikle oyuncak gibi  görülmemesi gerektiğini söyledi. Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileriyle görüştüklerini ifade eden Tekinbaş,  ”Karneler dağıtılırken ailelerin çocuklarına karne hediyesi olarak kedi ve köpek  almaması konusunda uyarılması talebinde bulunduk” dedi. Kedi ve köpeklerin sokağa terk edilme sürecinin çocukların psikolojisini  olumsuz etkilediğini kaydeden Tekinbaş, ”Hiçbir çocuk evinde baktığı, beslediği  canlıyı sokağa atmak istemez ama aile bunu istediğinde çocuk için psikolojik  yıkım oluyor. Hayvandan ağlayarak ayrılıyor” diye konuştu.   

”Avrupa’da evlerin hayvan bakımına uygun olup olmadığı araştırılıyor”

Tekinbaş, Avrupa’da pet shoplarda hayvan satılmadığını, kedi ve  köpeklerin barınaklardan sahiplenildiğini söyledi. Türkiye’de de pet shoplarda hayvan satışının yasaklanması gerektiğini  ifade eden Tekinbaş, şunları kaydetti: ”Avrupa’da hayvan edinmek belirli şartlara bağlı. Pet shoplarda kedi ve  köpek satışı yok. Yalnızca hayvanların ihtiyaç duyduğu malzemeler satılıyor.  Sadece barınaklardan alınabilen hayvanlar ıslah edilip testlerden geçiriliyor.  Kedi ve köpeklerin ailelere uyumlu olup olmadığı belirleniyor, isteyen ailelerin  evlerinin bakıma uygun olup olmadığı araştırılıyor. Mesela küçük bir evse büyük köpek verilmiyor. Türkiye’de de bu sistemin oturtulması gerekiyor.”

Kaynak: Milliyet 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ALIŞVERİŞ KULLANMA KILAVUZU
NE, NEREDE, NE KADAR?
ÖNÜMÜZ TATİL
GÖZ ALICI BİKİNİLER
VICTORIA'S SECRET 2011
KANATLARINIZ HAZIR MI?
DEKORASYONDA 2012 TRENDLERİ
ZEVKİNİZE GÖRE TASARLAYIN
YENİ YILDA DAHA GENÇ
ESTETİĞE HÜCUM MU VAR?
AYAKKABI DEĞİL ÇORAP
TRUMPETTE İLE İKONLUĞA
ERKEK GİYİMİ STİL KURALLARI
BİLİNMESİ GEREKENLER!
SAF ZEHİR
ADI KENDİNDEN SEKSİ PARFÜM
FEMİNENLİK VE 70'LER...
HAVADAR HAVADAR TAKILALIM
ANNEYE HEDİYEDEN FAZLASI
BİR ÇOCUĞUN GÜLÜMSEMESİ

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ANNELER GÜNÜ UYARISI!
İKİ KADIN, BİR ERKEK
VODOO KNIFE BIÇAK STANDI
KARNE HEDİYESİ NE ALSAM
İLGİLİ VİDEOLAR
ALIŞVERİŞ FESTİVALİ
İSTANBUL'DA RAMAZAN HAREKETLİLİĞİ
YENİ SEZONDA TIRNAKLAR
OJENİZ NE RENK OLSUN
O KADAR DA SEKSİ DEĞİLLER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :