Okunma Sayısı: 9153
CANLI YORUMLAR

KEDİ YA DA KÖPEK ALMAYIN

Tatil sonrasını düşünün

Karne hediyesi kedi, köpek olmamalı!”Çocuklara karne hediyesi olarak kedi ve köpek alınmamalı. Bu hayvanlar yaz tatili bitip yeniden eve dönüleceği zaman maalesef sokağa terk ediliyor”

Aydın Hayvanları Koruma Derneği  Başkanı Şenay Tekinbaş, çocuklara karne hediyesi olarak kedi ve köpek alınmaması  gerektiğini belirterek, ”Birkaç aylık yaz tatilinde çocukların oyalanması  maksadıyla kedi, köpek alınıyor. Bu hayvanlar yaz tatili bitip yeniden eve  dönüleceği zaman maalesef sokağa terk ediliyor” dedi.

Şenay Tekinbaş, çocuklarını kıramayarak  tatil döneminde kedi ve köpek alan ailelerin tatil sonunda bu hayvanları sokağa  terk ettiğini belirtti. Tatil bittiğinde özellikle tatil beldelerinin terk edilmiş cins  köpeklerle dolduğunu söyleyen Tekinbaş, ”Çocuklar kedi ve köpek beslemeyi çok  arzu ediyorlar. Aileler de onları kırmamak için ’sınıfını geç, istediğin hayvanı  sana alacağım’ diye söz veriyor. Birkaç aylık yaz tatilinde çocukların oyalanması  maksadıyla kedi, köpek alınıyor. Bu hayvanlar yaz tatili bitip yeniden eve  dönüleceği zaman maalesef sokağa terk ediliyor. Kışın insan kalmayan bu  mekanlarda açlıkla mücadele eden hayvanlar telef oluyor” diye konuştu. Tekinbaş, kedi ve köpeğin birer canlı olduğunu, kesinlikle oyuncak gibi  görülmemesi gerektiğini söyledi. Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileriyle görüştüklerini ifade eden Tekinbaş,  ”Karneler dağıtılırken ailelerin çocuklarına karne hediyesi olarak kedi ve köpek  almaması konusunda uyarılması talebinde bulunduk” dedi. Kedi ve köpeklerin sokağa terk edilme sürecinin çocukların psikolojisini  olumsuz etkilediğini kaydeden Tekinbaş, ”Hiçbir çocuk evinde baktığı, beslediği  canlıyı sokağa atmak istemez ama aile bunu istediğinde çocuk için psikolojik  yıkım oluyor. Hayvandan ağlayarak ayrılıyor” diye konuştu.   

”Avrupa’da evlerin hayvan bakımına uygun olup olmadığı araştırılıyor”

Tekinbaş, Avrupa’da pet shoplarda hayvan satılmadığını, kedi ve  köpeklerin barınaklardan sahiplenildiğini söyledi. Türkiye’de de pet shoplarda hayvan satışının yasaklanması gerektiğini  ifade eden Tekinbaş, şunları kaydetti: ”Avrupa’da hayvan edinmek belirli şartlara bağlı. Pet shoplarda kedi ve  köpek satışı yok. Yalnızca hayvanların ihtiyaç duyduğu malzemeler satılıyor.  Sadece barınaklardan alınabilen hayvanlar ıslah edilip testlerden geçiriliyor.  Kedi ve köpeklerin ailelere uyumlu olup olmadığı belirleniyor, isteyen ailelerin  evlerinin bakıma uygun olup olmadığı araştırılıyor. Mesela küçük bir evse büyük köpek verilmiyor. Türkiye’de de bu sistemin oturtulması gerekiyor.”

Kaynak: Milliyet 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
HAMİLELERE ÖZEL TASARIMLAR
LC WAİKİKİ MAĞAZALARINDA
2012-2013 AKSESUAR TRENDİ
AYAKKABI VE ÇANTA DETAYLARI
BEBEĞİNİZ BÜYÜDÜ...
ÜRÜNLERİ YENİ Mİ KALDI?
TAVA ÇİZİLMELERİNE SON
PRATİK VE YÜKSEK PERFORMANS
FEMİNENLİK VE 70'LER...
HAVADAR HAVADAR TAKILALIM
BABET ÇİZMELER
UMUYORUZ KİMSE ALIŞMAZ AMA

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
BABALAR GÜNÜNÜZ KUTLU...
AŞK TATİLİNE NE DERSİNİZ
ANNE-KIZ ŞIKLIĞI
YEMEK VAKTİ ŞAHESERLERİ
İLGİLİ VİDEOLAR
ALIŞVERİŞ FESTİVALİ
İSTANBUL'DA RAMAZAN HAREKETLİLİĞİ
SİZİ BEĞENDİĞİNİ GÖSTEREN
HAMİLEYKEN SİZİ BEKLEYENLER
HAMİLELERİN YENİ MODASI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :