Okunma Sayısı: 6646
CANLI YORUMLAR

"BEBEĞİMİN BABASI KİM"

Rahatsız edici bir soru ama

Günümüzde birden çok partnere sahip olan ve hamile kalan kadınların en sık sorduğu soru “Çocuğumun babası kim?” oluyor. Bu rahatsız edici sorunun cevabı ise anne adayının, biyolojik babanın ve doğacak çocuğun hayatını tamamen değiştiriyor.

Çok eşli olan kadınlar hamile kaldıklarında yeni geliştirilen modern test yöntemleriyle bebeğin biyolojik babasını doğumdan önce öğrenebiliyorlar.

Hamileliğin sekizinci ve dokuzuncu ayında yapılabilen kan testleri zaman zaman düşüğe sebep olsa da “Bebeğimin babası kim?” sorusuna cevap bulmak açısından önem taşıyor.

YENİ DOĞUM ÖNCESİ BABALIK TESTLERİ
Yayınladığı makalede “Babalık testi” konusuna değinen New York Times gazetesi bebeğin down sendromlu olup olmadığını anlamak için yapılan amniyosentez uygulamasının babalık testinde de kullanıldığını fakat bu yöntemin yerini yeni kan testlerinin aldığını söylüyor.

Test sonuçları anne adayının endişelerinden kurtulmasına yardımcı olurken aynı zamanda bebeğin babasının kim olduğunu öğrendikten sonra kürtaj yaptırıp yaptırmayacağına daha rahat karar vermesine olanak sağlıyor.

Testlerin sonucu babanın hayatını da etkiliyor. Bebeğin biyolojik babası olduğunu öğrenen erkekler, çocuklarına sahip çıkıyor ve annelere doğuma kadar maddi ve manevi destek sağlıyor.

Hamilelik sırasında babadan destek gören kadınların bebekleri ise, bugüne kadar yapılan birçok araştırmanın sonucuna göre, çok daha sağlıklı doğuyor.

Geçtiğimiz günlerde yeni geliştirilen bir yöntem tıp dünyasına tanıtıldı. Kolombiya’da bulunan Ravgen şirketi tarafından tanıtılan yöntem New England Tıp Dergisi’nde yayınlandı.

Ravgen DNA testi uygulamasını şu şekilde aktardı:

“Annenin kanında bulunan  ve ceninden alınan DNA parçaları inceleniyor. Aynı yöntem bebeğin cinsiyetinin belirlenmesinde de kullanılıyor.”

ABD’de Natera şirketi tarafından geliştirilen bir başka babalık testi satışa çıktığından beri binlerce sipariş almış. Fakat bu iki test de velayet davalarında resmi olarak kullanılamıyor.

Makalede ayrıca kan testlerinin fiyatlarının doğumdan sonra uygulanan DNA testlerinden daha yüksek olduğunun da altı çiziliyor.

DOĞUM ÖNCESİ DNA TESTİNİN TECAVÜZ VAKALARINDAKİ ÖNEMİ
Doğum öncesi babalık testinin özellikle tecavüz vakalarında önem kazandığını belirten Dr.Ravinder Dhallan konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Anne, testten sonra bebeğinin kendisine tecavüz eden erkekten olmadığını öğrenirse o zaman kürtajdan vazgeçebiliyor.”

Kaynak: ntvmsnbc

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
SEZARYEN OLANLAR DİKKAT
12. HAFTAYA DİKKAT
GEBELİK ZEHİRLENMESİ
RİSKLİ ANNE ADAYLARI
MÜDAHALESİZ DOĞUM
DOĞUM AKADEMİSİ AÇILDI
HAMİLELİKTE VUCUT
SAÇLAR NEDEN DÖKÜLÜR?
ÇALIŞAN HAMİLELER İÇİN
SAĞLIKLI BESLENME ÖNERİLERİ
GEBELİKTE TOKSOPLAZMA
AZ PİŞMİŞ ETLERE DİKKAT!
DOĞUMDA NEFES TEKNİKLERİ
İŞTE ALIŞTIRMALAR...
HASTANE ÇANTASI
DOĞUM VALİZİ HAZIRLIĞI
SORUNSUZ BİR GEBELİK İÇİN
NON STRES TEST (NST) NEDİR?
RAHİMDEKİ BEBEĞİN DUYULARI
HANGİ DUYU KAÇINCI HAFTA?

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
DOĞUM SONRASI DEPRESYON
YENİ VÜCUT, YENİ KİMLİK
HAMİLELİKTE KİLO ALIMI
HAMİLELİKTE GÖRÜLEN R...
HAMİLELERİN YENİ MODASI
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
FOTOĞRAFA DİKKATLİ BAKIN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :