Okunma Sayısı: 6760
CANLI YORUMLAR

"BEBEĞİMİN BABASI KİM"

Rahatsız edici bir soru ama

Günümüzde birden çok partnere sahip olan ve hamile kalan kadınların en sık sorduğu soru “Çocuğumun babası kim?” oluyor. Bu rahatsız edici sorunun cevabı ise anne adayının, biyolojik babanın ve doğacak çocuğun hayatını tamamen değiştiriyor.

Çok eşli olan kadınlar hamile kaldıklarında yeni geliştirilen modern test yöntemleriyle bebeğin biyolojik babasını doğumdan önce öğrenebiliyorlar.

Hamileliğin sekizinci ve dokuzuncu ayında yapılabilen kan testleri zaman zaman düşüğe sebep olsa da “Bebeğimin babası kim?” sorusuna cevap bulmak açısından önem taşıyor.

YENİ DOĞUM ÖNCESİ BABALIK TESTLERİ
Yayınladığı makalede “Babalık testi” konusuna değinen New York Times gazetesi bebeğin down sendromlu olup olmadığını anlamak için yapılan amniyosentez uygulamasının babalık testinde de kullanıldığını fakat bu yöntemin yerini yeni kan testlerinin aldığını söylüyor.

Test sonuçları anne adayının endişelerinden kurtulmasına yardımcı olurken aynı zamanda bebeğin babasının kim olduğunu öğrendikten sonra kürtaj yaptırıp yaptırmayacağına daha rahat karar vermesine olanak sağlıyor.

Testlerin sonucu babanın hayatını da etkiliyor. Bebeğin biyolojik babası olduğunu öğrenen erkekler, çocuklarına sahip çıkıyor ve annelere doğuma kadar maddi ve manevi destek sağlıyor.

Hamilelik sırasında babadan destek gören kadınların bebekleri ise, bugüne kadar yapılan birçok araştırmanın sonucuna göre, çok daha sağlıklı doğuyor.

Geçtiğimiz günlerde yeni geliştirilen bir yöntem tıp dünyasına tanıtıldı. Kolombiya’da bulunan Ravgen şirketi tarafından tanıtılan yöntem New England Tıp Dergisi’nde yayınlandı.

Ravgen DNA testi uygulamasını şu şekilde aktardı:

“Annenin kanında bulunan  ve ceninden alınan DNA parçaları inceleniyor. Aynı yöntem bebeğin cinsiyetinin belirlenmesinde de kullanılıyor.”

ABD’de Natera şirketi tarafından geliştirilen bir başka babalık testi satışa çıktığından beri binlerce sipariş almış. Fakat bu iki test de velayet davalarında resmi olarak kullanılamıyor.

Makalede ayrıca kan testlerinin fiyatlarının doğumdan sonra uygulanan DNA testlerinden daha yüksek olduğunun da altı çiziliyor.

DOĞUM ÖNCESİ DNA TESTİNİN TECAVÜZ VAKALARINDAKİ ÖNEMİ
Doğum öncesi babalık testinin özellikle tecavüz vakalarında önem kazandığını belirten Dr.Ravinder Dhallan konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Anne, testten sonra bebeğinin kendisine tecavüz eden erkekten olmadığını öğrenirse o zaman kürtajdan vazgeçebiliyor.”

Kaynak: ntvmsnbc

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
RAHİMDEKİ BEBEĞİN DUYULARI
HANGİ DUYU KAÇINCI HAFTA?
HAMİLELİKTE BESLENME
ANNE ADAYI NELER YEMELİ
HAMİLELİKTE KALSİYUM
NE KADARI İHİTAÇ?
GEBELİKTE KİLO KONTROLÜ
NE KADAR KİLO ALMALISINIZ?
GEBELİKTE BEL AĞRISI
KAÇINILMAZ BİR GERÇEK
HAMİLELİKTE TİROİD TEDAVİSİ
BEBEĞE ZARAR VERİR Mİ?
ERKEN DOĞUM
ÖNLEMEK MÜMKÜN MÜ?

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
GEBELİKTE STRESİ YENİN!
HAMİLELİĞİNİZ ESNASIN...
HAMİLELİĞE HAZIRLIK!
DEPRESİF HAMİLELERİ
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
KISA SAÇ MODELLERİ
ÜNLÜLERİN MAKYAJSIZ HALLERİ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :