Okunma Sayısı: 8844
CANLI YORUMLAR

BEBEKLERİMİZİN BÜNYESİNİN DAHA GÜÇLÜ OLMASI İÇİN ANNE SÜTÜ!

Anne sütü hangi rahatsızlıkları engeller?ALERJİLERİN ENGELLENMESİ:

İnek sütüyle beslenen bebek özellikle de doğumu izleyen ilk aylarında alerji geliştirme riski altındadır. Eşi benzeri olmayan emzirme, besinsel komponentlere (antijenlere) karşı gelişen alerjileri engellemek için en iyi aracı temsil eder.

Anne sütü esasında annenin yediklerindeki "antijen"lere karşı intestinal immuniter koruyucuları da kapsar. İnsan kolostrumu, örneğin, anne tarafından içilen inek sütünün proteinlerine karşı antikorlar da içerir.

Anne sütü potansiyel olarak alerji yapıcı diğer besinlerle olan temasın, çocuğun bağırsak yapısının beslenme şekli farklılığına izin verecek kadar gelişmesine olanak verir (mamaya geçiş).

Alerji önleyici etki anne sütünde intestinal mukusun olgunlaşmasına yardım eden ve antienflamatuar bir etki gösteren çinko ve taurin gibi bazı maddelerin varlığıyla sağlanmaktadır.

Anne sütünde epitelial gelişimi uyararak bu intestinal olgunluğa yardım eden yani potansiyel olarak alerji yapan makromoleküllerin geçişini düşüren başka faktörler de vardır.ANEMİNİN ÖNLENMESİ:
Günümüzde emzirmenin anemi ve demir eksikliğini önlemedeki değeri tartışılmaz. İnsan sütündeki demir miktarı az olmasına rağmen (0,3-0,5 mg/l) bu mineral yine yüksek oranda emilebilecek bir formda bulunur ve büyümekte olan çocuğun ihtiyacını uygun bir şekilde karşılar.

Sadece emzirme ile besleme yenidoğanın en az ilk 6 aylık demir ihtiyacını karşılar, devamında sütten mamaya geçerken alınan besinler ihtiyaç duyulan demir desteğini sağlar.

ÇÜRÜKLERİN ÖNLENMESİ:
Emzirilen çocuklar biberonla beslenen çocuklara oranla diş çürüklerine daha az maruz kalırlar. Bu, anne sütü ile mama arasında var olan farklara çok da bağlı gibi görünmemektedir (hatta anne sütündeki florür miktarı azdır), daha ziyade emme şekli farklılığına bağlıdır, emme sırasında damağa karşı tutulan (ve çoğunlukla uzun süre tutulan) biberonun memesi üst dişlerin zarar görmesine neden olur.

Sonuç olarak anne sütü K vitamini eksikliğinden kaynaklanan hemorajinin önlenmesinde etkili olan, özellikle de A ve K vitamini gibi yağda çözünen vitaminleri yüksek oranda içerir.

Bu anlatılanlar anne sütünün günümüzde kanıtlanmış özellikleridir, ancak bu alanda devam eden araştırmaların anne sütünün beklenmeyen etkilerini de ortaya çıkarmaları oldukça olasıdır.


 

 

 

 

 

  • Ann Boyutu
  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
GÖZÜM GİBİ BAKIYORUM DERKEN
BEBEĞİNİZİN GÖZÜNE DE BAKIN
BEBEKLERE BAL UYARISI
1 YAŞ İFADESİ KESİNLEŞTİ
SÜT VEREN ANNELER
İHTİYACINIZ OLAN BESİNLER
BEBEĞİNİZİN İLK ADIMLARI
YÜRÜMEK BÜYÜMENİN İŞARETİDİR
İLK 6 AY MUTLAKA ANNE SÜTÜ
SAĞLIK BAKANLIĞI AÇIKLADI
BEBEKLERDE GECE BESLENMESİ
PROF. BÜYÜKGEBİZ ANLATIYOR
HİÇBİR ŞEY YEMİYOR: SADECE
SÜT YİYECEK SAYILIR MI?
YEME PROBLEMİ YAŞAMAYIN
BEBEĞİNİZLE ERKEN ANLAŞIN
PREMATÜRE BEBEK BAKIMI
SORMANIZ GEREKENLER

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
BEBEĞİNİZ SİZİ UYUTMUYORSA
BEBEKLERDE KALP HASTALIĞI
BİBERON MAMASI SEÇERKEN
EMZİRMEK GEREKLİDİR!
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
YETERİNCE ZENGİNSENİZ
AKNELERDEN KURTULMAK İÇİN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :