Okunma Sayısı: 8836
CANLI YORUMLAR

BEBEKTE KALP HASTALIKLARI

Küçükken önlenebilir mi?

Dünyada ölüm nedenleri sıralamasında başı çeken kalp hastalıklarından korunma çocukluk çağında başlıyor. Çocuklukta doğru tanı ile tedavi edilen kalp rahatsızlıklarının ileride problem olması önlenebiliyor.

Çocuklarda görülen kalp hastalıklarının doğru tanıyla zamanında tedavi edildiğini belirten Prof. Dr. Yavuz Beşoğul, çocuklukta görülen kalp hastalıklarının “Doğumsal kalp bozuklukları, romatizmal kalp hastalıkları ve ritm ve elektrik ileti bozuklukları” olmak üzere üçe ayrıldığını söyledi.

Doğumsal kalp hastalıklarının görülme oranının yüzde 1 olduğunu belirten Beşoğul, “Bunların da en sık görüleni kulakçıklar arası delik olarak bilinen ASD’dir. Bu tip delikler ameliyatla çok rahatlıkla kapatılabilir. Özellikle de sağ koltuk altından küçük bir operasyonla yapılabilmesi hem çocuk hem de ebeveynler yönünden büyük bir konfordur. Aynı yöntem çocuklarda kalp kapakçıklarının tedavisi içinde sıklıkla uygulanabilir. Günümüzde 30’lu yaşlara kadar uzun etkili penisilin tedavisi kapakçık hastalıklarının sıklığını düşürmüştür. Çocuklarımızın düzenli beslenmesi yanı sıra fiksel aktivite ve spor yapmaları bu tip kalp hastalıkları görülmesini azaltmıştır” dedi. Beşoğul, çocukluk çağında ortaya çıkan kalp hastalıkları hakkında şu bilgileri verdi:

Çocuklukta görülen kalp hastalıkları

1.Doğumsal kalp bozuklukları: Anne karnında bebeğin gelişimi sırasındaki yetersizlik sonucu oluşan anomalilerdir. Kalp deliği olarak da bilinen bu bozuklukların çok değişik şekilleri vardır. Ayrıca kulakçık ve karıncıklardaki gelişme bozuklukları ve koroner damar anomalileri de birlikte veya yalnız bulunabilir. Bu grup kalp hastalıkları en sık görülendir.

2.Romatizmal kalp hastalıkları: Sık geçirilen boğaz enfeksiyonları özellikle de beta olarak bilinen streptokok mikropları ile oluşur. Bu grup kalp kapakçıklarını tutar ve daha çok gelişmekte olan ülkelerde sık olmakla beraber ülkemizde de halen etkindir. Dikkatli takip ve zamanında müdahale ile kolaylıkla tedavi edilebilir.

3.Ritm ve elektrik ileti bozuklukları: Kalbin çalışmasını sağlayan elektriksel uyarı ve iletim sisteminde yavaşlama, duraklama ve hızlanmalarla ortaya çıkan bozukluklardır. Daha çok okul çağı ve erişkin yaşlarda kendini gösterir. Bu rahatsızlıkla birlikte doğumsal kalp anomalileri de bulunabilir. Bazen de altta yatan herhangi bir neden yoktur. Ayrıca kalp kası ve kalp zarı iltihapları altta yatan sebep olarak ortaya çıkar.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
YİYECEKLERİMİZİ HAZIRLARKEN
VE BESİNLERİ SAKLARKEN...
KAŞINTINIZ VARSA
BASİT ÖNLEMLERLE KURTULUN
ÇALIŞMAYI DURDURAMIYORSANIZ
İŞKOLİK OLABİLİRSİNİZ
ADALARA GİDENLER DİKKAT!
TIRTIL ALERJİSİ KOL GEZİYOR
DİYABET VE DİŞ SAĞLIĞI
ÖNCE ŞEKER KONTROLÜ!
YIKANABİLİR BEBEK BEZLERİ
ARTIK TÜRKİYE'DE
ŞEKER VE TUZ KRİZLERİ
ÇOCUĞUNUZU KORUMA REHBERİ
GÖRÜNTÜ DEĞİL HİJYEN MÜHİM
İÇ ÇAMAŞIRINA ÖZEN GÖSTERİN
BAYRAMDA BİRAZ DİKKAT
ÖLÇÜLÜ OLUN!!!
YIKANABİLİR KADIN PEDLERİ
NEOCOMFORT'LA TÜRKİYE'DE

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
YENİDOĞAN SARILIĞI NE...
BEBEĞİNİZİN İLK MUAYENESİ
BEBEKTE FİZYOLOJİK SARILIK
YENİDOĞAN PROBLEMLERİ
İLGİLİ VİDEOLAR
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİNE YARDIMCI OLUN
12 - 24 AY ARASI BEBEKLERİN GELİŞİMİ NASIL OLMALI?
0 - 6 AYLIK BEBEKLER İÇİN OYUNLAR
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
BİR KADININ ÇANTASINDA
2013 KIŞ - ŞAPKA MODASI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :