Okunma Sayısı: 10867
CANLI YORUMLAR

BEBEKTE KALP HASTALIKLARI

Küçükken önlenebilir mi?

Dünyada ölüm nedenleri sıralamasında başı çeken kalp hastalıklarından korunma çocukluk çağında başlıyor. Çocuklukta doğru tanı ile tedavi edilen kalp rahatsızlıklarının ileride problem olması önlenebiliyor.

Çocuklarda görülen kalp hastalıklarının doğru tanıyla zamanında tedavi edildiğini belirten Prof. Dr. Yavuz Beşoğul, çocuklukta görülen kalp hastalıklarının “Doğumsal kalp bozuklukları, romatizmal kalp hastalıkları ve ritm ve elektrik ileti bozuklukları” olmak üzere üçe ayrıldığını söyledi.

Doğumsal kalp hastalıklarının görülme oranının yüzde 1 olduğunu belirten Beşoğul, “Bunların da en sık görüleni kulakçıklar arası delik olarak bilinen ASD’dir. Bu tip delikler ameliyatla çok rahatlıkla kapatılabilir. Özellikle de sağ koltuk altından küçük bir operasyonla yapılabilmesi hem çocuk hem de ebeveynler yönünden büyük bir konfordur. Aynı yöntem çocuklarda kalp kapakçıklarının tedavisi içinde sıklıkla uygulanabilir. Günümüzde 30’lu yaşlara kadar uzun etkili penisilin tedavisi kapakçık hastalıklarının sıklığını düşürmüştür. Çocuklarımızın düzenli beslenmesi yanı sıra fiksel aktivite ve spor yapmaları bu tip kalp hastalıkları görülmesini azaltmıştır” dedi. Beşoğul, çocukluk çağında ortaya çıkan kalp hastalıkları hakkında şu bilgileri verdi:

Çocuklukta görülen kalp hastalıkları

1.Doğumsal kalp bozuklukları: Anne karnında bebeğin gelişimi sırasındaki yetersizlik sonucu oluşan anomalilerdir. Kalp deliği olarak da bilinen bu bozuklukların çok değişik şekilleri vardır. Ayrıca kulakçık ve karıncıklardaki gelişme bozuklukları ve koroner damar anomalileri de birlikte veya yalnız bulunabilir. Bu grup kalp hastalıkları en sık görülendir.

2.Romatizmal kalp hastalıkları: Sık geçirilen boğaz enfeksiyonları özellikle de beta olarak bilinen streptokok mikropları ile oluşur. Bu grup kalp kapakçıklarını tutar ve daha çok gelişmekte olan ülkelerde sık olmakla beraber ülkemizde de halen etkindir. Dikkatli takip ve zamanında müdahale ile kolaylıkla tedavi edilebilir.

3.Ritm ve elektrik ileti bozuklukları: Kalbin çalışmasını sağlayan elektriksel uyarı ve iletim sisteminde yavaşlama, duraklama ve hızlanmalarla ortaya çıkan bozukluklardır. Daha çok okul çağı ve erişkin yaşlarda kendini gösterir. Bu rahatsızlıkla birlikte doğumsal kalp anomalileri de bulunabilir. Bazen de altta yatan herhangi bir neden yoktur. Ayrıca kalp kası ve kalp zarı iltihapları altta yatan sebep olarak ortaya çıkar.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
SOLUDUĞUNUZ HAVAYA DİKKAT!
BURNUNUZDAN NEFES ALIN
KONUŞMA BOZUKLUĞU:KEKEMELİK
"BENİMLE ALAY EDECEKLER"
HER SAAT 203 GEBELİK
15 DAKİKADA BİR BEBEK ÖLÜMÜ
YAZ BEBEĞİ NE GİYER
NASIL GİYDİRMELİSİNİZ?
DEPRESYONDA MISINIZ?
PSİKOLOG ÜNNÜ ANLATIYOR...
BENLER MASUM OLMAYABİLİR
DÜZENLİ TAKİP ŞART
MULTİPL SKLEROZ DEYİP GEÇME
20-40 YAŞ ARASINA DİKKAT
BEBEKLERE BAL UYARISI
1 YAŞ İFADESİ KESİNLEŞTİ
HAMİLESİNİZ VE KEDİNİZ VAR
TOKSOPLAZMAYA KARŞI TEDBİR

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
BEBEKLERDE GÖZ TEMBELLİĞİ
GÖZÜ ÇAPAKLANIYORSA
YENİDOĞAN PROBLEMLERİ
BEBEKLERDE NEDEN GAZ OLUR
İLGİLİ VİDEOLAR
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİNE YARDIMCI OLUN
12 - 24 AY ARASI BEBEKLERİN GELİŞİMİ NASIL OLMALI?
0 - 6 AYLIK BEBEKLER İÇİN OYUNLAR
EN İYİ YAZ KOKULARI
SİZİ BEĞENDİĞİNİ GÖSTEREN
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :