Okunma Sayısı: 7901
CANLI YORUMLAR

BORÇLAR KANUNUNDA DÜZENLEME

Değişiklikler neler?

1 Temmuz 2012'de yürürlüğe giren yeni borçlar kanununda, bedensel bütünlüğün zedelenmesi ve ölüm halinde, manevi tazminat ile ilgili borçlar kanununda düzenlemeler yapıldı.

Eski sistemde birçok madde korunmuş fakat yeni düzenlemede bazı değişiklikler olduğu görülüyor. Yeni Borçlar Kanunu'nda yer alan manevi tazminat hakkını anlatan Dr. Pelin Işıntan, eski sisteme göre daha geniş kapsamlı bir düzenlemenin mevcut olduğunu söylüyor.

Dr. Pelin Işıntan, yeni borçlar kanunundaki değişiklikler hakkında şunları anlatıyor:

"Öncelikle bedensel bütünlüğünün zarara uğraması ne demek? Bir kimsenin, fiziki bütünlüğünün zarar görmesi, kolunun kırılması, herhangi bir yara alması olarak değerlendirilebileceği gibi psikolojik olarak uğradığı zararlar da bedensel bütünlük kavramının içine girer. Mesela, bir kol kırılması fiziksel bütünlük olarak kabul edilir ama geçirdiği bir kaza sonucunda, hukuka aykırı bir saldırı sonucunda, uğradığı bir psikolojik bozukluk, yakalandığı bir nevroz durumu da yine bedensel bütünlük kapsamı içinde değerlendirilen bir husustur. Bu gibi hukuka aykırı ihlaller neticesinde, bedensel bütünlüğü zarara uğrayan kişi maddi tazminatın yanı sıra yani bütün tedavi masrafları vs. bunların yanı sıra bir de "manevi tazminat" adı altında, uğradığı üzüntüden ve fiziksel bütünlüğünün saldırıya uğramış olduğundan dolayı bir manevi tazminat talebinde bulunabilir."

Tamamını izlemek için tıklayınız...

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
HADİ BİRLİKTE MUTFAĞA
ÇOCUKLA KEYİFLİ BİR DENEYİM
SICAK VE SEVİMLİ
ÇOCUKLARI BÜYÜLEYECEK
ÇOCUKLA ALIŞVERİŞ
KORKULU RÜYANIZ OLMASIN
ALTERNATİF "HAYIR"LAR
HAMİLELİKTE KARİYER
HAKLARINIZI BİLİYOR MUSUNUZ
ÇOCUĞUNUZLA TATİLİNİZİ
YAZIN, YAYINLAYALIM
BU 2 KELİMEYE DİKKAT
EVLİLİĞİNİZİ RİSKE ATMAYIN!
HANGİ TÜP BEBEK KLİNİĞİ?
7 ADIMDA KARAR VERİN!
ÇOCUĞUNUZLA BİRLİKTEYKEN
ÖNEMLİ OLAN ZAMAN DEĞİL
YENİ BİR VATANDAŞ...
DOĞUMUN İLANI

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
4/B Lİ ÇALIŞANLARA MÜJDE !
MAHKEMEDEN SOYADI KARARI
SUSMA HAKKI
KEFİL OLMADA "EŞ RIZASI"
HAMİLEYKEN SİZİ BEKLEYENLER
BAZILARI KASLI SEVER
EN İYİ YAZ KOKULARI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :