Okunma Sayısı: 8526
CANLI YORUMLAR

KIDEM TAZMİNATI

Hangi durumlarda alınır?

Türk iş hukukunun önemli kavramlarından biri olan kıdem tazminatı, en az 1 yıllık çalışma süresi olan işçinin iş sözleşmesinin kanunda belirtilen birtakım nedenlerle sona ermesi halinde işveren tarafından işçiye ödenmesi gereken bir miktar parayı ifade eder. Tanımdan da anlaşıldığı üzere işçinin kıdem tazminatına hak kazanması için iki temel şart vardır: Bunlardan biri, işçinin en az 1 yıllık kıdemi olmuş olması, diğeri de iş sözleşmesinin kanunda belirtilen birtakım nedenlerle sona ermiş olmasıdır.

Söz konusu nedenler; işveren tarafından yapılan fesihler açısından iş kanununda ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri olarak ifade edilen haklı nedenler söz konusuysa işverenin kıdem tazminatı ödemesi gerekmez. Bunun dışında işveren tarafından yapılan tüm fesihlerde işverenin işçiye kıdem tazminatı ödemesi gerekir.

İşçi açısından yapılan fesihlere gelince işçinin de aynı şekilde kanunda belirtilen, sözleşmeyi sona erdirmek için haklı nedenleri varsa bu durumda kıdem tazminatına hak kazanır. Ancak bunun dışında örneğin herhangi bir sebep göstermeksizin, sözleşmeyi kendi isteğiyle sona erdirmesi halinde kıdem tazminatına hak kazanamayacaktır.

Muvazzaf askerlik hizmeti ve emeklilik nedeniyle işçinin iş sözleşmesinin sona erdirilmesinde işçi kıdem tazminatına hak kazanır. Yalnız emeklilik sebebiyle sona erdirme halinde işçinin yaşlılık aylığı veya toptan ödemeye hak kazandığını ve aylık bağlanması için sosyal güvenlik kurumuna başvurduğunu belgelemesi gerekir.

Kanunda öngörülen sigortalılık süresini ve prim ödeme gün sayısını tamamlamış; ancak yaş koşulunu yerine getirmemiş işçiler bakımından da bu halde iş sözleşmesinin sona erdirmesi de yine işçinin kıdem tazminatına hak kazandığı bir haldir.

Kadın işçilerle ilgili düzenleme

Kanunda kadın işçiler için özel bir düzenleme mevcut. Kadın işçi, evlendiği tarihten itibaren 1 yıl içinde iş sözleşmesini sona erdirirse yine işverenin kadın işçiye kıdem tazminatı ödemesi gerekmektedir.

İşçinin ölümüyle iş sözleşmesi sona ererse bu durumda kazanılmış olan kıdem tazminatı işveren tarafından işçinin mirasçılarına ödenir.

Kıdem tazminatı miktarı

Kıdem tazminatı, işçinin işe başladığı tarihten itibaren, her geçen tam yıl için 30 günlük brüt ücreti tutarındadır. Bu ücret, işçinin son ücretidir; dikkate alınan kıdem tazminatının hesabında, dikkate alınan ücret, işçinin son ücreti olup, aynı şekilde temel ücrete ek olarak işçiye sağlanmış olan para veya parayla ölçülmesi mümkün olan menfaatler de kıdem tazminatına esas alınacak ücret için göz önünde tutulur.

Burada dikkat edilmesi gereken bir son nokta da kıdem tazminatının bir tavanı bulunduğudur. Kanunla getirilmiş tavan hükmü gereğince işçiye ödenecek olan kıdem tazminatı belirlenen bu tavan miktarını aşamaz. Tavan miktarı da her yıl yeniden belirlenir.

 

Galatasaray Üniversitesi İş ve Güvenlik Hukuku Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Sedef Koç

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ÜVEY ANNE YA DA BABA
YENİ EŞİ ANLATMAK ZOR DEĞİL
İYİ BAKICI NASIL OLUR?
ÇOCUKLARI SEVMELİ
HAMİLELİKTE 24. HAFTA
DÖNÜM NOKTASINA GELDİNİZ!
YALNIZ ERKEĞE UFAK TÜYOLAR
KONUMUZ: PRATİK BİLGİLER
EVDE BAKIM HİZMETLERİ
KİMLER YARARLANABİLİR?
BEBEKLE GELEN UYKUSUZLUĞA
ALTERNATİF ÇÖZÜM ÖNERİLERİ
ONU NEŞELENDİRECEK
KÜÇÜK İPUÇLARI
ANNELERE ALTIN ÖĞÜTLER
BABALAR DA MUTLAKA OKUSUN
ÇOCUĞUNUZ KENDİNE GÜVENSİN
BU, SİZİN SAYENİZDE OLACAK!
BU CÜMLELERİ KURMAYIN
ÇOCUKLARLA DİYALOGDA DİKKAT

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
AYRILMAYA KARAR VERDİ...
MAHKEMEDEN SOYADI KARARI
PSİKOLOJİK TACİZ, YI...
YARGITAY'DAN PORNO KRİTERİ
İLGİLİ VİDEOLAR
YOKSULLUK NAFAKASI
BOŞANMADAN ÖNCE BİLMENİZ GEREKENLER
BOŞANMA SONRASINDA VELAYET
HANGİ DURUMLARDA KIDEM TAZMİNATI ALINIR?
FOTOĞRAFA DİKKATLİ BAKIN
SİZİ BEĞENDİĞİNİ GÖSTEREN
BİR KADININ ÇANTASINDA
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :