Okunma Sayısı: 8409
CANLI YORUMLAR

BOŞANMA KARARI ALDIYSANIZ

Bunları da bilmelisiniz

TÜİK verilerine göre 2011 yılının dördüncü döneminde, 137 bin 386 çift evlenirken, 28 bin 370 çift boşanma kararı aralarak, evliliğini bitirdi. Yine aynı araştırmanın sonuçlarına göre, boşanma oranlarında geçen seneki araştırma sonuçlarına göre azalma yaşandı. Boşanma sayısında en fazla düşüş Orta Anadolu Bölgesinde görülürken, bu dönemde boşanmaların en fazla arttığı bölge ise Akdeniz Bölgesi oldu.

Eğer siz de boşanma kararı almak üzereyseniz, boşanma öncesinde bilinmesi gerekenleri Galatasaray Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Pelin Işıntan şöyle açıklıyor:

Boşanma davası sırasında hakimin kendiliğinden alacağı bazı önlemler vardır. Bunların arasında tarafların geçinmesi, barınması ve özellikle çocukların korunması ve onların geçinmesiyle ilgili tedbir kararları önem taşır.

  • Taraflar boşanma davası açıldığı sırada eğer ortak konutta kimin kalacağı konusunda bir anlaşma sağlayamazlarsa, hakim ortak konutu taraflardan birine tahsis etme yönüne gidebilir. Burada önemli olan ortak konutun mülkiyetinin kime ait olduğu değil, kimin burada kalmaya ihtiyacı olduğu olduğudur. Örneğin, evin mülkiyeti kocanın üzerine olabilir, ancak orada kadının ve çocukların kalması menfaat-çıkar çatışmları açısından daha önemli olduğu için için, hakim evin kadına tahsis edilmesine karar verebilir. Söz konusu durum, erkek için de geçerli olabilir.
  • Taraflar geçinme konusunda sıkıntıya düşebilir. Boşanma davası devam ederken, bu durumdan dolayı bir taraf geçinme sıkıntısına girerse, burada hakim kendiliğinden, bir talep olmadan "tedbir nafakası" adını taşıyan bir nafakaya karar verebilir. Boşanma davası devam ederken alınabilen bu nafaka, davanın boşanma ile sonuçlanmasıyla bu nafakanın alımı da sona erer.
  • Dava devam ederken en önemli konunun eşlerin ortak çocuklarının nerede, kimin yanında kalacakları, bu çocuklara nasıl bir bakım uygulanacağının da hakimin alacağı tedbir kararlarından biri olduğunu söyleyen Galatasaray Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Pelin Işıntan, "Bu aşamada çocuklar büyük ihtimalle annenin ya da babanın yanında kalacaktır. Hakim buna karar vereceği gibi, örneğin çocuklar annenin yanında kalacaksa, babanın çocukların geçimine dava devam ederken ne oranda katılacağını da kendiliğinden belirler. Bunun için ayrıca bir talepte bulunmaya gerek yoktur" diyor.

 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
YEMEK YERİNE
YAPMANIZ GEREKENLER
ONU NEŞELENDİRECEK
KÜÇÜK İPUÇLARI
KİRA ARTIŞI NASIL YAPILACAK
DR. PELİN IŞINTAN ANLATIYOR
ALTERNATİF "HAYIR"LAR
MÜJDE BEBEĞİNİZ OLACAK!
PEKİ SİZ HAZIR MISINIZ?
BİRLİKTE UYKU
DOĞRU MU YANLIŞ MI?
EDUKİDS'İ BİLİYOR MUSUNUZ?
HEM EĞLENCELİ HEM EĞİTİCİ
BORÇLAR KANUNUNDA DÜZENLEME
DEĞİŞİKLİKLER NELER?
UYKU SORUNU MU VAR?
ÇÖZÜM İÇİN 10 ETKEN

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
YAZININ VİDEOLARI
BOŞANMADAN ÖNCE BİLMENİZ GEREKENLER

KATEGORİNİN HABERLERİ
İŞYERİNDE DANIŞMANLIK
YENİ KIDEM SİSTEMİ
TEMEL HAK VE ÖZGÜRLÜKLER
EVDEN TAHLİYE DAVASI
GÜZELLİK ÖLÇÜLERDE DEĞİL
DOĞRU SAÇ DOĞRU MAKYAJLA
O KADAR DA SÜPER DEĞİLLER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :