Okunma Sayısı: 9839
CANLI YORUMLAR

BOŞANMA KARARI ALDIYSANIZ

Bunları da bilmelisiniz

TÜİK verilerine göre 2011 yılının dördüncü döneminde, 137 bin 386 çift evlenirken, 28 bin 370 çift boşanma kararı aralarak, evliliğini bitirdi. Yine aynı araştırmanın sonuçlarına göre, boşanma oranlarında geçen seneki araştırma sonuçlarına göre azalma yaşandı. Boşanma sayısında en fazla düşüş Orta Anadolu Bölgesinde görülürken, bu dönemde boşanmaların en fazla arttığı bölge ise Akdeniz Bölgesi oldu.

Eğer siz de boşanma kararı almak üzereyseniz, boşanma öncesinde bilinmesi gerekenleri Galatasaray Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Pelin Işıntan şöyle açıklıyor:

Boşanma davası sırasında hakimin kendiliğinden alacağı bazı önlemler vardır. Bunların arasında tarafların geçinmesi, barınması ve özellikle çocukların korunması ve onların geçinmesiyle ilgili tedbir kararları önem taşır.

  • Taraflar boşanma davası açıldığı sırada eğer ortak konutta kimin kalacağı konusunda bir anlaşma sağlayamazlarsa, hakim ortak konutu taraflardan birine tahsis etme yönüne gidebilir. Burada önemli olan ortak konutun mülkiyetinin kime ait olduğu değil, kimin burada kalmaya ihtiyacı olduğu olduğudur. Örneğin, evin mülkiyeti kocanın üzerine olabilir, ancak orada kadının ve çocukların kalması menfaat-çıkar çatışmları açısından daha önemli olduğu için için, hakim evin kadına tahsis edilmesine karar verebilir. Söz konusu durum, erkek için de geçerli olabilir.
  • Taraflar geçinme konusunda sıkıntıya düşebilir. Boşanma davası devam ederken, bu durumdan dolayı bir taraf geçinme sıkıntısına girerse, burada hakim kendiliğinden, bir talep olmadan "tedbir nafakası" adını taşıyan bir nafakaya karar verebilir. Boşanma davası devam ederken alınabilen bu nafaka, davanın boşanma ile sonuçlanmasıyla bu nafakanın alımı da sona erer.
  • Dava devam ederken en önemli konunun eşlerin ortak çocuklarının nerede, kimin yanında kalacakları, bu çocuklara nasıl bir bakım uygulanacağının da hakimin alacağı tedbir kararlarından biri olduğunu söyleyen Galatasaray Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Pelin Işıntan, "Bu aşamada çocuklar büyük ihtimalle annenin ya da babanın yanında kalacaktır. Hakim buna karar vereceği gibi, örneğin çocuklar annenin yanında kalacaksa, babanın çocukların geçimine dava devam ederken ne oranda katılacağını da kendiliğinden belirler. Bunun için ayrıca bir talepte bulunmaya gerek yoktur" diyor.

 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
MAHKEMEDEN SOYADI KARARI
"ÇOCUĞUN MENFAATİNE"
HAMİLELİKTE 22. HAFTA
AYAKKABI SEÇİMİNE DİKKAT
EŞLERİN EN BÜYÜK SORUNU
PROF. DR. DOKSAT ANLATIYOR.
TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE
BAŞARIYI ARTIRAN SİSTEM
BEBEKLE GELEN UYKUSUZLUĞA
ALTERNATİF ÇÖZÜM ÖNERİLERİ
BORÇLAR KANUNUNDA DÜZENLEME
DEĞİŞİKLİKLER NELER?
ALTERNATİF "HAYIR"LAR
BEBEĞİNİZ KÜÇÜK OLABİLİR
FAKAT MUYANE ŞART!!!
ZEMİNE DİNAMİT DÖŞEMEYİN
EVLİLİKTE YAPILAN HATALAR

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
YAZININ VİDEOLARI
BOŞANMADAN ÖNCE BİLMENİZ GEREKENLER

KATEGORİNİN HABERLERİ
"ÇOCUĞUMU ALABİLİR Mİ?"
4/B Lİ ÇALIŞANLARA MÜJDE !
TEMEL HAK VE ÖZGÜRLÜKLER
BOŞANMADA MAL PAYLAŞIMI
ROBOT SEVGİLİLER
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
23 NİSAN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :