Okunma Sayısı: 21353
CANLI YORUMLAR

BOTOKSLA MİGRENE SON

18-65 yaş arası için


Botoks daha genç görünmek için tercih edilen yöntemlerin başında gelse de; sadece estetik için değil, aynı zamanda birçok hastalığın tedavisinde de kullanılan önemli bir yaklaşım olarak görülüyor. Artık botoks denildiğinde akıllara sadece güzellik için yapılan estetik operasyonlar değil, sağlıklı bir hayat ve bedenler geliyor. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Y. İlker Manavbaşı, kronik migren ağrıları, el, ayak ve koltuk altı gibi terleme sorunlarında tedavi amaçlı kullanılan botoksun faydaları hakkında bilgiler veriyor.

 

Botoks, yıllardır birçok hastalığın tedavisinde kullanılan, oldukça emniyetli bir ilaç olarak biliniyor. Kas gevşetici etkisiyle de bilinen botoks, migren ve gerilim tipi baş ağrılarının tedavisinde de yarar sağlıyor. Özellikle uzun süredir baş ağrısı yaşayan, çeşitli tedavi yöntemlerinden fayda göremeyen ve kullanılan ilaçların yan etkilerini telafi edemeyen hastalarda botoks tedavisi öneriliyor. El, ayak ve koltuk altı gibi özel bölgelerde gözlenen terleme sorununu azaltmak için de botoks uygulaması yapılıyor. Özellikle erkekler, terlememe stresi yaşadıkça daha çok terliyor ve bu soruna çözüm olarak botoksa başvurabiliyor.

Kronik Migren Ataklarında Yeni Umut; Botoks

Migren ağrılarının büyük bir kısmının nedeni baş bölgesindeki kasların gerginliğinden kaynaklanmaktadır. Atak sırasındaki olumsuz etkileri dışında; okul, iş performansında düşme ve sosyal problemler gibi kronik etkileri de bulunmaktadır. Migrende ağrı ataklarına neden olan kaslar gevşetildiğinde, migren ağrılarına neden olan faktör de ortadan kaldırılmış olur. Kronikleşen migren ağrılarına yeni bir umut olan botoks, son zamanların en etkili ve en güncel tedavisi olmaktadır. Yapılan klinik çalışmalar sonucunda botoks iğnelerinin, migreni olan kişilerde kullanıldığında olağan bir terapi halini alabileceği belirtilmektedir.

 

Botoks; Migren Ağrılarını Geçici Süre Dindirmez, Ortaya Çıkmasını Engeller

Migren tedavisi için kullanılan ağrı dindirici ilaçların, tedavi edici bir etkisi yoktur. Bu ilaçlara nazaran botoksun en büyük avantajı, ağrıyı geçici bir süre için dindirmesi değil, ağrının ortaya çıkmasını engellemesidir. Migren hastalarının yüzde 80-90´ı botoks tedavisinden yarar görmektedir. Botoksun migren tedavisindeki etkisi yaklaşık 1 yıl sürmektedir. Botoks uygulamasından sonra 7-10 gün içinde etkisi görülmeye başlanır ve 1 yıl boyunca ağrısız bir dönem yaşanır. Botoksun etkisi 1. yılın sonunda geçmeye başladığında, tekrar yeni bir uygulama yapılması gerekmektedir.

 

Terleme Sorunundan, Botoksla 30 Dakikada Kurtulmak Mümkün

Hiperhidrozis yani aşırı terleme sorunu, ter bezlerinin aşırı çalışması sonucu ortaya çıkan, sosyal fobi içerisinde değerlendirilen ve çeşitli psikolojik sorunlara neden olan bir rahatsızlıktır. Terlemek beden sağlığı için gereklidir ancak sosyal açıdan her zaman savaşılması gereken bir problemdir. Bu sorundan 30 dakika süren bir operasyonla kurtulmak mümkündür. Botoks işleminden önce hastanın şikayetçi olduğu bölgeye iyot-nişasta testi yapılır. Test sonucuna göre, aşırı terlemeye neden olan bölgeler belirlenir. Bu bölgelerin yaklaşık 2 mm derinliğine çok ince uçlu iğnelerle botoks ilacı enjekte edilir.

 

Terlemeye karşı yapılan botoks uygulamasında koltuk altına uygulanan işlemler, el ve ayak tabanına uygulanan işleme göre daha kolay ve daha az ağrılıdır. El ve ayak tabanı uygulaması ağrılı olabileceği için kısa süreli lokal anestezi kullanılması gerekebilir. Bu uygulama sayesinde, uygulama bölgesinde terleme işlevi geçici olarak, tamamen veya ciddi oranda azaltılır. İlaç uygulandıktan 1 gün sonra etki gösterir ve bir hafta içinde terleme kesilir. Botoks uygulaması geçici bir uygulamadır ve bu yüzden yapılan işlemin 8-10 ay gibi aralıklarla tekrarlanması gerekebilir. Botoks sadece yaz aylarında uygulanabildiği gibi, yılın belli aylarında da uygulanmasında hiçbir sakınca yoktur.

 

Her Yaştan İnsana Uygulanabiliyor

18- 65 yaş arasındaki terlemeden şikayetçi herkese uygulanan bu işlemde kişi günlük hayatına hemen dönebilir. Ancak hamileler, emziren anneler, cildinin üzerinde enfeksiyon olan hastalar, özellikle kaslarda görülen kas zayıflığı gibi nörolojik hastalıkları olanlar, aminoglikozit türü antibiyotik kullananlar, botoks uygulaması yaptırmamalıdır. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre bu kişilerde, botoks uygulaması sakıncalı görülmektedir.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
Gebeler yürüdü
SAĞLIKLI NESİLLER İÇİN
Gripten korunmanın 10 yolu
BESLENMEDEN TAŞLARA...
ÇOCUĞUN BOĞAZINA
BİR ŞEY KAÇARSA
GECE ATIŞTIRMALARI
VAZGEÇEMEM DİYORSANIZ
KENDİNİZE İYİ BAKIN
HAFTASONUNU MASAJA AYIRIN
SARI NOKTA HASTALIĞI
VİTAMİNLE KORUYUCU TEDAVİ
MEVSİM GEÇİŞİ
HASTALIKLARDAN KORUNUN
ALERJİK NEZLE BULAŞMAZ
EV TOZU, AKAR, POLEN...
BÖBREK YETMEZLİĞİNİN NEDENİ
YÜZDE 30-40 DİYABET
BONZAİ
GENÇLER TEHDİT ALTINDA

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
1
BAIN
Cevapla BAIN
12.11.2013 19:24:43
İyi çalışmalar, Ben botoxla migren tedavisine başlamış biri olarak haberi çok doğru bulmadım.Bir kere botox yapıldıktan sonra etkisinin 1 yıl sürdüğü bilgisi tamamen yanlış.3 ay bile zor sürüyor.Bana bu uygulamayı yapan kişi yaşadığım şehirdeki üniversite araştırma hastanesinin nöroloji bölüm başkanı olan bir prof. ,yani ehil olmayan kişilerce yapıldı da ben fayda görmedim değil durum.Doktorum bana bu yöntemi önerdiğinde 1 seans yetecek gibi anlatmıştı,ancak ilk uygulamadan sonra etkiler geçmeye başlayınca 8 seansa tamamlamak gerektiğini ve en azından ilk 3 seansın 3er aylık dönemler halinde olması gerektiğini,sonra seans aralarının açılacağını söyledi.Başta 8 seanstan bahsetmemesinden ve botoxun ilacını bulmadaki zorluktan dolayı (gümrükten ilacın alınabilmesini de bekledim,şehirler arası aratıp,soğuk zincir kargosuyla gelmesini de)ve ayrıca ilaca ve uygulamaya ödediğim ücretin bana sağladığı faydaya değmediğini düşündüğümden dolayı tedaviyi sonlandırdım.Bir seansla yıl iyileşme diye bir şey kesinlikle yok.
Cevap Yaz
1

KATEGORİNİN HABERLERİ
GÖZ SAĞLIĞIMIZ İÇİN
BROKOLİ KANSERLE SAVAŞIYOR
ÇOCUKLARDA YANIKLAR
GÖZ YANIKLARI
2012 YILINA DAMGA VURAN
ÜNLÜLERİN MAKYAJSIZ HALLERİ
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :