Okunma Sayısı: 8183
CANLI YORUMLAR

ÇALIŞAN ANNE SENDROMU

Annelikten istifa edilmiyor

Anne ve çocuk arasında görünmez bir bağ vardır ve anne nerede olursa olsun aklının bir kısmı daima çocuğundadır. Bu sebeple özellikle çalışan anneler evde çocuğuyla kalan annelere nazaran daha huzursuz hissederler. Ne kadar çocuğunuz emin ellerde de olsa hep aklınızda bir soru işareti var değil mi? Okumaya devam edin....

Çocuğunu koruyup kollamak isteyen anne, ayrı kaldıkları zamanlarda çocuğunun tehlikede olduğu hissine kapılabilir. Bunun yanı sıra onu emanet ettiği kişilerin ya da bakıcının çocuğun beslenmesini, bakımını, temizliğini yeterince iyi yapmadığını düşünebilir. 

Etrafta olup biten, özellikle çocukların yaşadıkları her tür olumsuz olay kendi çocuğunun da başına gelecekmiş endişesi taşır. İşte tüm bu duygular, endişeler anneyi huzursuz eder; hırçınlaştırır. 

Her işten istifa edilebilir; annelikten asla! Ama?

  • Ev hanımları haftada 40 saat iş yapıyor. Çalışan anneler haftada 40 saat ofiste çalışıp 20 saat mesai de ev işlerine harcıyorlar.
  • Bu yoğun hayat temposu öncelikle annenin enerjisini alıyor; onu yorgun, vitaminsiz, hevessiz, uykusuz ve bunca koşuşturmaya rağmen hareketsiz ve sağlıksız kılıyor.
  • Bir yandan yoğun iş temposu; öte yandan çocuğa yeterli zaman ayıramama...

Çalışan anneler iş yaşamında verimli olamayabildikleri gibi çocuklarına karşı kendilerini suçlu da hissedebiliyorlar. Kendisini yetersiz hisseden annenin iş hayatındaki stresi de artar. Yabancılar boşuna bu sendromun adını "Tükenmiş Anne Sendromu" koymamışlar.  

  • Bu sendrom, annelere zarar verir; ancak çocuklara olumsuz etkileri daha çoktur. Çünkü çocuklar sizin neşesizliğinizden ve stresli ruh hâlinizden tahmin edemeyeceğiniz kadar çok etkilenebilirler. Unutmayın; önemli olan çocuğunuzla geçireceğiniz vaktin verimli geçmesi ve sizin moralinizin ve keyfinizin yerinde olmasıdır.

Sorumluluklarının fazla olması anneyi daha yorgun düşürür; çocuğuna yeterince zaman ayıramadığını düşündüğü için de stresini iyice arttırır. Aşağıdaki ufak önerilerle biraz enerji depolayabilirsiniz:

  • Öncelikle kendi sağlığınıza önem verin, sağlıklı beslenin. Kaliteli bir uyku çekmek için sinirleri ve kasları gevşetip rahatlatan magnezyum açısından zengin besinler tüketin; badem, brokoli, kabak, fasulye, et, süt, balık, yumurta, çikolata, kuru baklagiller ve tam tahıllar vs... Taurin içeren et, balık, süt ve yumurta size enerji verir. Yeşillik ve yapraklı sebzeler hormon dengesini sağlar. 
  • Biraz zaman ayarlaması ve düzen iyidir. Yapacağınız işleri belirleyip tahmini ne kadar süreceğini hesaplayın. Böylece lüzumsuz detaylarla uğraşmaz; gereğinden fazla akit harcamazsınız.
  • Ev işlerini daha hızlı ve daha kolay halledebileceğiniz ürünler edinmeye çalışın. Örneğin çamaşır yıkamak kadınların en yorucu bulduğu işlerin başında geliyor. 
  • Ve tabii ki egzersiz! Yürüyüş, yüzme ve aerobik gibi basit egzersizler sizi rahatlatır ve iş yüküne karşı sizi dayanıklı kılar.  

 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
DOĞUM GÜNÜ SÜRPRİZİ
ONU MUTLU EDECEK DETAYLAR
ÇOCUĞUNUZLA KİTAP OKUYUN
ERKEN YAŞTA BAŞLAYIN
HAMİLELİKTE KARİYER
HAKLARINIZI BİLİYOR MUSUNUZ
BEBEĞİNİZ KENDİ AYAKLARI
ÜZERİNDE DURMAYI ÖĞRENSİN
GÖRKEMLİ BİR UYGARLIK
İHTİŞAMI İLE BÜYÜLEYECEK
HAYALİ ARKADAŞ MESELESİ
ONA MERHABA DEYİN

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
İYİ ANNE OLMAK DEMEK
EMZİRME VE ÇALIŞAN ANNE
İLGİLENMENİN TÜRLÜ YOLLARI
KARİYER Mİ ÇOCUK MU?
İLGİLİ VİDEOLAR
BESLENME ÇANTASINDAKİ MUHTEŞEM DÖRTLÜ
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
MİNİKLERİN BOYUT ZİYARETİ
SİZİ BEĞENDİĞİNİ GÖSTEREN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :