Okunma Sayısı: 8488
CANLI YORUMLAR

ÇALIŞAN ANNELERİN ÇOCUKLARI

Bebekler hisseder

Çalışan annenin yapması gereken, evden ayrılırken bebeğine tekrar geleceğini anlatması ve buna onu ikna etmesidir. 

Şüphesiz ki bu, sözel bir ikna yöntemi olmayacaktır. Onuncu aydan büyük bebeklerde, bebek obje devamlılığını kazanmıştır, (yani oyuncağını yere düşse de düştüğü yere bakmak sureti ile takip edebilmektedir), o halde anne kendini objeleştirmek sureti ile evden ayrılmalıdır. Bunun sağlanabilmesi için anne asla evden bebeğin arkasından ağlamasına engel olmak amacı ile "sıvışarak" ayrılmamalıdır. Annenin "sıvışarak" yani gizlice evden ayrılması halinde, çocuk anne ayrılırken ağlamamış olur ama annenin yokluğunu fark ettiğinde çaresizce onu arar. Bu bebekte depresyona neden olur. 

Annenin evden ayrılırken yapması gereken ikinci olay ise, bebeğe kokusunu bırakmaktır. Yani, anne kullanmış olduğu bir yastık kılıfı, gecelik ya da kendi kokusunu taşıyan bir başka eşyasını bebeğin yatağında bırakmalıdır. Evden ayrılırken bebeği her zaman yapmadığı fakat sadece ayrılma ve kavuşma durumunda başvuracağı belli bir davranış ile sevmeli, saçını okşamalı ya da belli bir kelimeyi ritmik sevecen bir sesle söyleyerek ayrılmalı ve karşılaştıklarında yine aynı davranışı tekrarlamalıdır. 
 
Anne bebeğin uykuda olduğu bir saatte evden ayrılıyor ise, onun uyku saatlerini değiştirerek bebeğin uyanıyor olmasını sağlamalıdır. Kesinlikle bebeğin uykusunu bölmek sureti ile "sıvışmamak" adına ondan ayrılmamalıdır. Eğer bebeğin uyku saatlerini değiştirmek mümkün olmuyor ya da anne çok erken saatlerde evden ayrılıyor ise, bebeğinden ayrılma ve kavuşma davranışlarını bebek uykuya dalarken tekrarlamalıdır.

Çocuğun biraz daha büyümesi ile birlikte anne evden her ayrılışında, aralarında "bir sır" olan bir objeyi bebeğine bırakmalıdır. Bu bir oyuncak, bir eşarp, bir çakıl taşı olabilir. Anne bebeğinden ayrılırken söz konusu objeyi ona sanki aralarında çok önemli bir sır gibi bırakmalı ve onu saklamasını istemelidir. 

Eve geldiğinde ilk iş objeyi sormalı ve bebeğinden onu yine mimikler ve ses tonlamaları ile abartılmış bir gizlilik içinde geri istemelidir. Bir sonraki ayrılık anında tekrar transfer obje bebeğe bırakılmak üzere anne ve bebeğin aralarında sır olan bir yere kaldırılmalıdır.

 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ÇOCUKLARDA TAKINTI
YAŞAM KALİTESİNİ BOZUYOR MU
7 YAŞINDAKİ OĞLUM GAY
ÇOCUĞUN ANNESİ ANLATIYOR
YALNIZ BİR ANNEYSENİZ
VE ZORLUK YAŞIYORSANIZ...
İKİZLERE UYKU TERBİYESİ
VARDIR BUNUN DA BİR YOLU...
HAMİLELİKTE 32. HAFTA
İKİ HAFTADA BİR MUAYENE!
LYS'YE AZ KALDI
GERİLİMİ NELER AZALTIR?
ÇOCUĞA KARŞI ÖFKE YÖNETİMİ
NASIL GEVŞEYECEKSİNİZ?
ÇALIŞAN ANNE HEZEYANLARI
SAKİN SAKİN ÖNERİLER
ÇOCUK ÇOCUKLUĞUNU YAŞASIN!
O, BİZİM İNSANLIK HAYALİMİZ
ÇOCUĞU PİNPON TOPU YAPMAYIN
BOŞANMADA EBEVEYN TUTUMLARI

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
KUTSAL ANNE SENDROMU
GEBELİKTE İŞ YERİ RİS...
"ANNE BUGÜN İŞE GİTME"
İŞKOLİK BİR ANNE MİSİNİZ?
ÜNLÜLERİN MAKYAJSIZ HALLERİ
YAŞLANMAK GÜZELDİR
AKNELERDEN KURTULMAK İÇİN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :