Okunma Sayısı: 7829
CANLI YORUMLAR

ÇALIŞAN ANNELERİN ÇOCUKLARI

Bebekler hisseder

Çalışan annenin yapması gereken, evden ayrılırken bebeğine tekrar geleceğini anlatması ve buna onu ikna etmesidir. 

Şüphesiz ki bu, sözel bir ikna yöntemi olmayacaktır. Onuncu aydan büyük bebeklerde, bebek obje devamlılığını kazanmıştır, (yani oyuncağını yere düşse de düştüğü yere bakmak sureti ile takip edebilmektedir), o halde anne kendini objeleştirmek sureti ile evden ayrılmalıdır. Bunun sağlanabilmesi için anne asla evden bebeğin arkasından ağlamasına engel olmak amacı ile "sıvışarak" ayrılmamalıdır. Annenin "sıvışarak" yani gizlice evden ayrılması halinde, çocuk anne ayrılırken ağlamamış olur ama annenin yokluğunu fark ettiğinde çaresizce onu arar. Bu bebekte depresyona neden olur. 

Annenin evden ayrılırken yapması gereken ikinci olay ise, bebeğe kokusunu bırakmaktır. Yani, anne kullanmış olduğu bir yastık kılıfı, gecelik ya da kendi kokusunu taşıyan bir başka eşyasını bebeğin yatağında bırakmalıdır. Evden ayrılırken bebeği her zaman yapmadığı fakat sadece ayrılma ve kavuşma durumunda başvuracağı belli bir davranış ile sevmeli, saçını okşamalı ya da belli bir kelimeyi ritmik sevecen bir sesle söyleyerek ayrılmalı ve karşılaştıklarında yine aynı davranışı tekrarlamalıdır. 
 
Anne bebeğin uykuda olduğu bir saatte evden ayrılıyor ise, onun uyku saatlerini değiştirerek bebeğin uyanıyor olmasını sağlamalıdır. Kesinlikle bebeğin uykusunu bölmek sureti ile "sıvışmamak" adına ondan ayrılmamalıdır. Eğer bebeğin uyku saatlerini değiştirmek mümkün olmuyor ya da anne çok erken saatlerde evden ayrılıyor ise, bebeğinden ayrılma ve kavuşma davranışlarını bebek uykuya dalarken tekrarlamalıdır.

Çocuğun biraz daha büyümesi ile birlikte anne evden her ayrılışında, aralarında "bir sır" olan bir objeyi bebeğine bırakmalıdır. Bu bir oyuncak, bir eşarp, bir çakıl taşı olabilir. Anne bebeğinden ayrılırken söz konusu objeyi ona sanki aralarında çok önemli bir sır gibi bırakmalı ve onu saklamasını istemelidir. 

Eve geldiğinde ilk iş objeyi sormalı ve bebeğinden onu yine mimikler ve ses tonlamaları ile abartılmış bir gizlilik içinde geri istemelidir. Bir sonraki ayrılık anında tekrar transfer obje bebeğe bırakılmak üzere anne ve bebeğin aralarında sır olan bir yere kaldırılmalıdır.

 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
BIRAKTIĞINIZDA AĞLIYORSA...
İKİZLERİNİZ Mİ VAR?
LEYLEKLER GETİRMEDİ ELBET
1YAŞINDAN ÖNCE TUZ YASAK
HİPERTANSİYON RİSKİ
ÇOCUĞUNUZA ZAMAN AYIRMAK
O SÜREYE SADIK KALIN!
YENİDOĞAN KOLEKSİYONU
ANNELERİN SEVDİĞİ ÇITÇITLAR
HAMİLELİKTE 42. HAFTA
NORMAL DOĞUMDA SON HAFTA
HAMİLELİKTE 22. HAFTA
AYAKKABI SEÇİMİNE DİKKAT
KENDİNE GÜVEN OYUNLARI
OKUL ÖNCESİNDE ALIŞTIRMALAR

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
EMZİRME VE ÇALIŞAN ANNE
"ANNE, KENDİNE GEL!"
İŞKOLİK BİR ANNE MİSİNİZ?
"ANNE İŞE GİTME!"
ÜNLÜLERİN KOMİK ANLARI
DOĞRU SAÇ DOĞRU MAKYAJLA
TOPLAYIN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :