Okunma Sayısı: 8156
CANLI YORUMLAR

ÇALIŞAN ANNELERİN ÇOCUKLARI

Bebekler hisseder

Çalışan annenin yapması gereken, evden ayrılırken bebeğine tekrar geleceğini anlatması ve buna onu ikna etmesidir. 

Şüphesiz ki bu, sözel bir ikna yöntemi olmayacaktır. Onuncu aydan büyük bebeklerde, bebek obje devamlılığını kazanmıştır, (yani oyuncağını yere düşse de düştüğü yere bakmak sureti ile takip edebilmektedir), o halde anne kendini objeleştirmek sureti ile evden ayrılmalıdır. Bunun sağlanabilmesi için anne asla evden bebeğin arkasından ağlamasına engel olmak amacı ile "sıvışarak" ayrılmamalıdır. Annenin "sıvışarak" yani gizlice evden ayrılması halinde, çocuk anne ayrılırken ağlamamış olur ama annenin yokluğunu fark ettiğinde çaresizce onu arar. Bu bebekte depresyona neden olur. 

Annenin evden ayrılırken yapması gereken ikinci olay ise, bebeğe kokusunu bırakmaktır. Yani, anne kullanmış olduğu bir yastık kılıfı, gecelik ya da kendi kokusunu taşıyan bir başka eşyasını bebeğin yatağında bırakmalıdır. Evden ayrılırken bebeği her zaman yapmadığı fakat sadece ayrılma ve kavuşma durumunda başvuracağı belli bir davranış ile sevmeli, saçını okşamalı ya da belli bir kelimeyi ritmik sevecen bir sesle söyleyerek ayrılmalı ve karşılaştıklarında yine aynı davranışı tekrarlamalıdır. 
 
Anne bebeğin uykuda olduğu bir saatte evden ayrılıyor ise, onun uyku saatlerini değiştirerek bebeğin uyanıyor olmasını sağlamalıdır. Kesinlikle bebeğin uykusunu bölmek sureti ile "sıvışmamak" adına ondan ayrılmamalıdır. Eğer bebeğin uyku saatlerini değiştirmek mümkün olmuyor ya da anne çok erken saatlerde evden ayrılıyor ise, bebeğinden ayrılma ve kavuşma davranışlarını bebek uykuya dalarken tekrarlamalıdır.

Çocuğun biraz daha büyümesi ile birlikte anne evden her ayrılışında, aralarında "bir sır" olan bir objeyi bebeğine bırakmalıdır. Bu bir oyuncak, bir eşarp, bir çakıl taşı olabilir. Anne bebeğinden ayrılırken söz konusu objeyi ona sanki aralarında çok önemli bir sır gibi bırakmalı ve onu saklamasını istemelidir. 

Eve geldiğinde ilk iş objeyi sormalı ve bebeğinden onu yine mimikler ve ses tonlamaları ile abartılmış bir gizlilik içinde geri istemelidir. Bir sonraki ayrılık anında tekrar transfer obje bebeğe bırakılmak üzere anne ve bebeğin aralarında sır olan bir yere kaldırılmalıdır.

 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
İÇERİĞE EBEVEYN KONTROLÜ
BİR DE DİJİTAL İSTİSMAR VAR
BEBEĞİNİZE BU ÜRÜNÜ ALMAYIN
ALERJİ YAPAN MADDELER
İLİŞKİNİZ DOĞDUĞUNDA BAŞLAR
BEBEĞİN TEPKİSİ VE HİSLERİ
YAZ BEBEĞİ NE GİYER
NASIL GİYDİRMELİSİNİZ?
BAKICILIK SEKTÖRÜ
PEDAGOG SEVİL GÜMÜŞ ANLATTI
ÇALIŞAN ANNE VE BİBERON
HAYAT KURTARAN İCAT!
YAZIN ÇILDIRMADAN HAMİLELİK
HAFİFLETİCİ ÖNERİLER
DEĞİŞTİRMEDEN ANLAMAK...
"ÇÜNKÜ KİŞİLİK DEĞİŞMEZ"
GÖZÜ ÇAPAKLANIYORSA
ENFEKSİYON OLABİLİR!
PREMATÜRE BEBEK BAKIMI
SORMANIZ GEREKENLER

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ÇALIŞAN ANNE AKTİVİTEYE!
ÇALIŞAN ANNELER DİKKAT
ÇALIŞAN ANNELERİN KABUSU
ANNEDE YETEMEME DUYGUSU
BİR KADININ ÇANTASINDA
ÜNLÜLER VE KÖPEKLERİ
2013 BAROK DESENLERİN YILI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :