Okunma Sayısı: 4436
CANLI YORUMLAR

ÇEVREYİ KORUYUN

7 ÖNERİ

Gündelik hayatta çevreyi korumak için yapabileceğiniz 7 şey

 

Gündelik hayatta yapabileceğimiz küçük değişiklikler, atabileceğimiz bazı küçük adımlar çevreyi koruma konusunda büyük etkiler yaratabiliyor. Birçok ülkede ve Türkiye'de yaşanan yangınlar, seller, artan sıcaklıklar, denizlerin kirlenmesi gibi durumlar çevremizi her zamankinden fazla korumamız, sahip çıkmamız gerektiğini bizlere gösteriyor. Çevreyi korumanın doğayı ve dünyayı da korumak olduğuna dikkat çeken Generali Sigorta, çevreyi korumak için gündelik hayatta yapabileceğimiz 7 basit adımı paylaştı.

Milyarlarca litre temiz suyun boşa gitmesini durdurun 

Araştırmalara göre diş fırçalarken açık bırakılan her bir musluk, 10-12 litreye kadar temiz içme suyunun boşa gitmesine sebep olmaktadır. Dişleri fırçalarken musluğu kapatmak gibi minik bir farkındalık, dünya genelinde yılda milyarlarca litre temiz suyun boşa gitmesini engelleyecektir.

Taşıtlardan kaynaklanan çevre kirliliğinin önüne geçin

Ev ve iş yeri yakın mesafede olan kişilerin araba kullanmak yerine yürümeleri, son dönemlerde sıkça dile getirilen önerilerden biri durumunda. Uzak mesafeler için toplu taşıma araçlarından daha fazla faydalanmak, birbirine yakın oturan iş arkadaşlarının tek araç ile birlikte işyerine yol almaları gibi seçenekler ise, çevreyi korumak adına kolaylıkla uygulanabilecek diğer önlemler arasında yer alıyor.

Boşa giden enerjiye dur deyin 

Bilgisayar gibi elektronik eşyaları uyku konumuna almak yerine tamamen kapatmak, ofislerde ve evlerde kullanılan çay ve kahve makinelerini sürekli açık bırakmamak, enerji tasarruflu ampuller kullanmak, enerji sarfiyatı düşük olan beyaz eşyaları tercih etmek, hem enerjinin boşa gitmesini durdurmak hem de çevreyi korumak adına atılabilecek basit ama önemli adımlardır.

Daha az kağıt kullanın

Pandemi ile birlikte evlere ve ofislere verilen yemek siparişi oranı artış gösterdi. Eve veya ofise yemek siparişi verildiğinde plastik çatal-bıçak istemeyerek, yazıcıdan çıktı alırken kağıtların arka yüzlerini de değerlendirerek ve kağıt bardak kullanmayarak ağaçları ve çevreyi korumak mümkündür.

Plastik kullanımını sınırlandırın

Günlük yaşamda pratik bir kullanıma sahip olan plastikler doğada kolay dönüşüm döngüsüne girmedikleri için çevre kirliliğine yol açıyor. Bu durumun önüne geçmek için; plastik torbalar yerine bez torbalar veya sepetler kullanmak, suyu plastik şişeden içmek yerine cam şişeler kullanarak tüketmek, plastik eşyaları direkt çöp kutusuna atmak yerine eve ya da işyerine yakın bir geri dönüşüm kutusuna atmak gibi basit adımlarla, plastiğin çevreye verdiği zararları azaltmak mümkündür.

Atıkları ayrıştırın 

Geri dönüşüm evde başlar. Evde geri dönüşüm denildiğinde ise çöplerin ayrıştırılması akla gelen ilk şeydir. Buna rağmen halen çöp ayrıştırmada bilinçli davranılmamakta, bu hassas konu önemsenmemektedir. Cam, plastik, metal, kağıt ve kimyasal atıkları evde ayrıştırmak ve geri dönüşüm kutularına atmak, çevreyi korumak adına kolayca uygulanabilecek bir diğer yöntemdir.

Atık yağları lavabolara dökmeyin

Ülkemizde her yıl yüzbinlerce ton atık yağ ve kimyasal madde doğaya bırakılmaktadır. Unutulmamalıdır ki, lavabolara dökülen her 1 litre atık yağ, 1 milyon litre temiz suyu kirletmektedir. Kimyasalların çevreye verdiği zararın önüne geçmek için ise, evde mümkün olduğunca kimyasal temizleyiciler yerine karbonat, beyaz sirke gibi doğal temizlik malzemeleri tercih edilmelidir.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
RAHMİ KOÇ MÜZESİ
ANTİK ÇAĞDAN GÜNÜMÜZE BEBEK
PİDEYE ŞEHİR TARİFESİ
İSTANBULLULAR 1.65 TL
YÖNETİCİLER VE SOSYAL MEDYA
FİKİRLER DEĞİŞİYOR...
BİTKİSEL ÜRÜNLERE YASAK
ENDİKASYON YARATAN ÜRÜNLER
SERİNLEDİ DİYE ALDANMAYIN
SICAKLIKLAR ARTIYOR
CAN BONOMO BUGÜN SAHNEDE
İKİNCİ YARI FİNALDE
BASKETBOL DERSLERİ HİDO'DAN
18-24 HAZİRAN'DA KAMPA!
KARANTİNADA SOKAK CANLARI
MARKAMAMA.COM'DAN KAMPANYA
ASIL DERBİ EVLERDE
KİM KAZANACAK?
AŞKINIZIN KİTAP BOYUTU
HENÜZ HEDİYE ALMADIYSANIZ

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
BEDELLİ ASKERLİK BELL...
ARTIK KALIN BACAK MODA!
KIZ ERKEK AYRI SINIFLARDA
EN ÇOK YORUMU SİZ YAPIN
İLGİLİ VİDEOLAR
ELEKTRONİK KELEPÇE VE TEKNİK TAKİP
BEYOĞLU'MA DOKUNMA
GERZE'YE TERMİK SANTRAL PROTESTOSU
TAKİP-TACİZDE ŞİKAYET VE İHBAR
ÜNLÜLERİN MAKYAJSIZ HALLERİ
ÜNLÜLER VE KÖPEKLERİ
BİR KADININ ÇANTASINDA
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :