Okunma Sayısı: 7314
CANLI YORUMLAR

ÇOCUKLAR İÇİN TAM ZAMANI

?Çirkin Görünürüm?Düşüncesi

Dişlerle ilgili şikayetlerle genellikle küçük yaşlarda karşılaşılıyor. Ebeveynler, çocuklarında diş çapraşıklığı, yüz oranlarında ve simetrisinde bozulma, ağız kapatma ve çiğnemede güçlük gibi problemler fark ettiğinde bir ortodonti uzmanının kapısını çalıyor. Fakat çocuklar, kendilerini psikolojik olarak diş tedavilerine çok da hazır hissetmeyebiliyor. Özellikle diş teli uygulamaları, çoğu çocuğa çirkin görüneceği düşüncesiyle arkadaşları tarafından dışlanma kaygısı yaşatabiliyor. Günümüzde ise ortodonti tedavisinde ilk olarak akla şeffaf plak geliyor. Ancak görünmez özellik taşıyan lingual ortodontik tedavi yöntemi de son dönemde bir hayli rağbet gören bir seçenek. Bezmialem Vakıf Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı ve Ortodonti Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serdar Üşümez, çocuklar için müjde niteliği taşıyan lingual ortodontik tedavi hakkında merak edilenleri anlatıyor.

 

Lingual ortodontik tedavi çocukların kaygılarını azaltıyor

Sağlıklı bir iletişimin güzel ve etkili bir gülüşten geçtiği herkes tarafından bilinir. Ebeveynler ise, bu durumu yeni yeni keşfeden çocuklarından, gerek okul gerekse sosyal yaşamında daha estetik bir görünüme sahip olmak istediklerini işitebiliyor. Özellikle ortodontik problemler yaşayan çocuklar, anne-babalarıyla dikkat çekici bir diş yapısı hayal ettiklerini paylaşabiliyor. Ancak ortodontik tedavide kullanılan diş telleri, arkadaş çevresi tarafından çirkin bulunacağı düşüncesi ile çocukların tedaviyi ertelemelerine neden olabiliyor. İşte tam da burada devreye görünmez özelliği ile lingual ortodontik tedavi giriyor.

 

Gizli ya da görünmez diş teli olarak tanımlanan lingual ortodontik tedavi, dişlerdeki çapraşıklık ya da seyreklik gibi sorunların çözümü için uygulanıyor. Lingual braketlerin kullanıldığı bu yöntem, klasik diş teli tedavisinden biraz farklılık gösteriyor. Lingual yönteminde braketler, dişlerin ön kısmının aksine arka yüzeyine takılıyor. Böylece diş bozuklukları yaşayan çocuklar ortodontik tedaviye olumlu yaklaşırken, daha estetik bir diş dizilimine de sahip olabiliyor.

 

Görselliği etkilemiyor

Günümüzde ortodonti alanında yapılan çalışmalar tüm hızıyla devam ederken, ağızda görünmeyen tedavi uygulamalarına da yeni yöntemler ekleniyor. Lingual ortodontik tedavi de bu yöntemlerin başında geliyor. Özellikle çocuklar olmak üzere estetik açıdan problemleri olan kişiler, görsel anlamda değişiklik yaşamadan ortodontik tedavilerini tamamlayabiliyor. Bunun yanı sıra ağız içinde görünmeyen lingual braketler ile kaygısız, tasasız özgürce gülümseyebiliyor.

 

Yaş ve cinsiyet sınırlaması yok

Lingual ortodontik tedavi herhangi bir yaş sınırlaması sunmadığı gibi, çocukların yanı sıra kadın-erkek tüm yetişkinlere uygulanabilme imkanı sağlıyor. Tedavide, hastanın diş yapısına ve özel taleplerine göre hazırlanan braketler dişlere yerleştiriliyor. Bu braketler ise konuşma ve çiğneme fonksiyonlarını en az etkileyecek şekilde dizayn ediliyor.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
KALİTESİZ UYKU OBEZ YAPIYOR
UYKUSUZ GECELERE DİKKAT
SAĞLIK BAKANLIĞI TAKİPTE
ERKEN TUVALET EĞİTİMİ
KABIZLIK NEDENİ
UYGUNSUZ OTURMAYIN
OFİSTE BUNA DİKKAT EDİN
GECE ACIKIYOR MUSUNUZ?
GECE ATIŞTIRMA TESTİ
İDRAR YOLU ENFEKSİYONU
BİLMENİZ GEREKEN HER ŞEY
ÇÖLYAK HASTALIĞI HAKKINDA
GIDA ALERJİSİYLE KARIŞMASIN
KANSERİN İZİNİ SÜRÜN
TÜMÖR BELİRTEÇLERİ

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
RAMAZANDA AĞIZ SAĞLIĞI
SAĞLIKLI RAMAZAN REHBERİ
MİNİKLERDE DİŞ TRAVMASI
FAZLA KALORİDEN KAÇMAK
YETERİNCE ZENGİNSENİZ
O KADAR DA SÜPER DEĞİLLER
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :