Okunma Sayısı: 9745
CANLI YORUMLAR

ÇOCUKLARA ANNENİN SOYADI

Verilebilecek

Anayasa Mahkemesi, 21.6.1934 günlü, 2525 sayılı Soyadı Kanunu'nun 4. maddesinin ikinci fıkrasının "Evliliğin feshi veya boşanma hallerinde çocuk anasına tevdi edilmiş olsa bile babasının seçtiği veya seçeceği adı alır" şeklindeki birinci cümlesinin anayasaya aykırı olduğuna karar verdi.

İptal kararını oy birliğiyle alan Anayasa Mahkemesi, erkeğe velayet kapsamında tanınan çocuğun soyadını seçme hakkının kadına tanınmamasını ise cinsiyet ayrımcılığı saydı. Bu karara göre, çocuk artık annenin seçtiği soyadını alabilecek.

Referandum sonucu yapılan değişiklikle Anayasa'nın 10. maddesine "Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir. Devlet, bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür. (Ek cümle: 7/5/2010-5982/1 md.) Bu maksatla alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı olarak yorumlanamaz" fıkrası eklenmişti.

Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yer alan karara göre, itiraz başvurusunu Siirt Asliye Hukuk Mahkemesi yaptı. "21.6.1934 günlü, 2525 sayılı Soyadı Kanunu'nun 4. maddesinin ikinci fıkrasının "Evliliğin feshi veya boşanma hallerinde çocuk anasına tevdi edilmiş olsa bile babasının seçtiği veya seçeceği adı alır." şeklindeki birinci cümlesinin, Anayasa'nın 10., 13. ve 41. maddelerine aykırılığı savıyla iptaline karar verilmesi istendi.

Eşinden boşanan ve çocuğunun velayet hakkı kendisine verilen davacı anne tarafından, çocuğa velayeten açılan isim ve soyadın değiştirilmesi davasında, itiraz konusu kuralın Anayasa'ya aykırı olduğu kanısına varan mahkeme, iptali için başvurdu.

Başvurunun gerekçe bölümünde ise davacı küçük adına velayeten annesi, mahkemeye dava açarak; çocuğun soyadının nüfus kayıtlarında babasının soyadı olarak kaldığını ve bunun çocuğunu çok rahatsız ettiği belirtti. Soyisminin okulda ve mahalle arkadaşları arasında alay konusu yapıldığını dile getiren anne, bunun da çocuğunu olumsuz yönde etkilediğini ve bu yüzden okula gitmek istemediğini ifade etti. Bu soyismin arkadaşları arasında dalga konusu olduğundan soyisminin annesinin soyisminin verilmesi talep ediliyor.

"Erkeğe Velayet Kapsamında Tanınan Çocuğun Soyadını Seçme Hakkının Kadına Verilmemesi Cinsiyet Ayrımıdır"

Başvuru kararında, itiraz konusu kuralın ailenin eşler arasında eşitliğe dayandığına ilişkin Anayasa'nın 41. maddesi ile kadınlar ve erkeklerin eşit haklara sahip olduğuna dair Anayasa'nın 10. maddesine ve dolayısıyla Anayasa'nın temel hak ve özgürlüklerin Anayasa'nın sözüne ve ruhuna, demokratik toplum düzeninin ve laik cumhuriyetin gereklerine ve ölçülülük ilkesine aykırı olamayacağına ilişkin 13. maddesine aykırı olduğu ileri sürüldü.

Anayasa Mahkemesi, "Önceleri ana babanın çocukları üzerindeki hâkimiyet hakkı olarak görülen velâyet, günümüzde hem yükümlülük hem de bir hak olarak anlaşılmaktadır. Velayet, kişiye sıkı sıkıya bağlı bir hak niteliğindedir. Bu nedenle başkasına devredilemez, miras yoluyla geçmez ve bu haktan vazgeçilemez. Bu hak başkasına devredilemediği gibi bu haktan feragat da edilememektedir. Bununla birlikte yasanın gösterdiği bazı şartlar altında velâyet hakkının kullanılmasının kısmen veya tamamen üçüncü kişilere bırakılması mümkündür." ifadelerini kullandı.

"Eşitlik ilkesi, aynı konumda bulunan kadın ve erkeğin yasalar önünde eşit haklara sahip olmasını gerektirir" diyen Anayasa Mahkemesi, "Eşler, evliliğin devamı boyunca ve boşanmada sahip oldukları hak ve yükümlülükler bakımından aynı hukuksal konumdadırlar. Erkeğe velayet hakkı kapsamında tanınan çocuğun soyadını seçme hakkının kadına tanınmaması, velayet hakkının kullanılması bakımından cinsiyete göre ayırım yapılması sonucunu doğurur. Bu nedenle itiraz konusu kural, Anayasa'nın 10. ve 41. maddelerine aykırıdır, iptali gerekir" dedi.

Yüksek Mahkeme, kararında, "21.6.1934 günlü, 2525 sayılı Soyadı Kanunu'nun 4. maddesinin ikinci fıkrasının 'Evliliğin feshi veya boşanma hallerinde çocuk anasına tevdi edilmiş olsa bile babasının seçtiği veya seçeceği adı alır' biçimindeki birinci cümlesinin Anayasa'ya aykırı olduğuna ve iptaline, 8.12.2011 gününde oybirliğiyle karar verildi" ifadelerini kullandı.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ANNELİK ESTETİĞİ
NE ZAMAN, NASIL?
ANNE SEVGİSİ KORUYOR
SAĞLIKTA KALKAN ROLÜ ANNEYE
AMERİKAN RÜYASI
GEZİN, GÖRÜN VE YAŞAYIN
NARİN TENİNE
ORGANİK DEĞSİN...
ÇOCUKLAR KARNELERİNİ ALIYOR
UZMANLAR AİLELERİ UYARIYOR
YARGITAY'DAN PORNO KRİTERİ
HAPİS CEZASI YOLDA
SÖMESTRDE DERS ÇALIŞILIR MI
ÇOCUĞUNUZA KULAK VERİN

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
1
Nurcan Yılmaz
Cevapla Nurcan Yılmaz
15.02.2012 08:19:21
Hadi bakalım hayırlısı.. Bu dertten çok muzdarip olanlar vardı eminim...
Cevap Yaz
1

KATEGORİNİN HABERLERİ
KADINA ŞİDDET YARGILANIYOR
KIDEM TAZMİNATI
KÜÇÜKLERİN EVLAT EDİN...
AYRILMAYA KARAR VERDİ...
İLGİLİ VİDEOLAR
BESLENME ÇANTASINDAKİ MUHTEŞEM DÖRTLÜ
BİR KADININ ÇANTASINDA
ÜNLÜLER VE KÖPEKLERİ
2012 YILINA DAMGA VURAN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :