Okunma Sayısı: 9698
CANLI YORUMLAR

DEPRESİF HAMİLELERİ

Bekleyen tehlike..

Modern çağın yaygın ve önemli bir sorunu olan depresyon hamilelik döneminde asla göz ardı edilmemesi gereken bir hastalık. Çünkü depresyon anne sağlığını tehdit etmesinin yanı sıra bebekte ciddi tablolara yol açabilen erken doğum riskini de 2 kat artırıyor!

Solunum sıkıntısı, kalıcı görme veya işitme kaybı gibi bebekte çok ciddi tablolar oluşturabilen erken doğum yüzde 12 gibi yüksek bir oranda görülüyor. Ülkemizde her yıl yaklaşık 1 milyon 200 bin doğum olduğu düşünülürse, bu, yılda en az 100 bin annenin erken doğum yaptığı anlamına geliyor. Erken doğuma yol açan pek çok faktör var. Bunlardan biri de, modern çağın önemli ve yaygın sorunlarından biri olan depresyon. Acıbadem Maslak Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Perinatolog Doç Dr İbrahim Bildirici, hamilelik döneminde depresyonun mutlaka tedavi edilmesi gerektiği uyarısında bulunarak, “Çünkü depresyon anne sağlığını olumsuz etkilemesinin yanı sıra bebekte ciddi tablolar oluşturabilen erken doğum riskini de 2 kat artırıyor. ” diyor.

Hamilelerin yüzde 15’i depresif! 

Depresyon modern dünyanın yaygın bir sorunu. Öyle ki günümüzde kadınların yüzde 40’ının yaşamlarının bir döneminde depresif bir süreç yaşadıkları tahmin ediliyor. Hamilelerin yüzde 15’inin de depresif olduğu kabul ediliyor. Bir grup araştırmacının 2009 yılında dünyada saygın tıp dergilerinden biri olan Human Reproduction da yayınladıkları çalışmalarında; depresyon açısından değerlendirdikleri 791 kadından, depresif bulguları olanların normal popülasyona göre 1.9 kat daha fazla erken doğum yaptıklarını ortaya koyduklarını belirttiler. Ayrıca depresyonun şiddeti arttıkça erken doğum riskinin buna ek olarak 2 kat daha arttığını ifade ettiler. Lİ ve arkadaşları araştırma sonucunda; depresif bulguları olup erken doğum yapan kadınlarda aynı zamanda eğitim düzeyinin düşüklüğü, infertilite öyküsü, şişmanlık ve stresli olaylara daha yaygın rastlandığı vurguladılar.

Hangi mekanizma ile tetiklediği bilinmiyor!

Depresyonun erken doğum riskini hangi mekanizma ile artırdığı ise pek bilinmiyor. Araştırmacılar stresin hormonlar, bağışıklık sistemi ve diğer faktörler üzerindeki etkileri nedeniyle erken doğuma yol açabileceğini belirtiyorlar. Diğer taraftan depresif hamileleri erken doğum riskine iten kötü beslenme ve daha sık sigara içimi gibi eşlik eden faktörleri de hafife almamak gerekiyor.

Doğum eylemi neden erken başlıyor?

Erken doğum her hamilenin başına gelebiliyor. Çeşitli risk faktörleri bilinmekle birlikte hangi anne adayının erken doğum yapacağı tahmin edilemiyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Perinatolog Doç. Dr. İbrahim Bildirici, kadının risk faktörlerini taşımasının mutlaka erken doğum yapacağı anlamına gelmediğini belirterek, “Risk faktörleri sadece bu olasılığın arttığına işaret ediyor. Ancak yine de erken doğum riskine karşı tedbiri hiçbir zaman elden bırakmamak gerekiyor" diyor.

3 grup kadın erken eylem ve doğum için en büyük riske sahip:

 • Daha önce erken doğum yapanlar,
 • İkizler, üçüzler gibi çoğul hamileliği olanlar,
 • Rahim veya rahim ağzı ile ilgili bazı anormallikleri bulunanlar.

Ayrıca yaşam alışkanlıkları ve tıbbi risk faktörleri de erken doğum nedeni olabiliyor.

Yaşam alışkanlıkları: Sigara içmek, alkol kullanmak, stres, uzun süre ayakta kalmayı ya da ağır kaldırmayı gerektiren işlerde çalışmak, bazı toksik etkenlere maruz kalmak ve düzenlik hamilelik takibi yaptırmamak erken doğum nedeni olabiliyor.

Tıbbi risk faktörleri:  Üriner enfeksiyonlar, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, diyabet, yüksek tansiyon, preeklampsi, pıhtılaşma bozuklukları, vajinal kanama, bebeğe ait bazı doğumsal anormallikler, IVF gebelikleri, çok zayıf veya şişman olmak, hamilelikler arasındaki sürenin 6-9 aydan kısa olması, 17 yaşından küçük ya da 35 yaşından büyük hamile kalmak da erken doğuma yol açabiliyor.

Tedavi ile sağlıklı sonuç alma şansı artıyor

Bebeğin yaşama şansını artırmak için 24-34. haftalar arasında başvuran anne adayına 48 saat süre ile steroid uygulamaları yapılıyor. Bu dönemde gerekirse steroid uygulamaları tamamlanıncaya kadar sancıları durdurmaya yönelik tedaviler uygulanıyor. Eğer sorun idrar yolu enfeksiyonu uygun bir antibiyotik tedavisine başvuruluyor. Bu tedaviler sayesinde de yenidoğan bebeğin yaşama şansı yarı yarıya artıyor.

Erken doğum riskinizi azaltın

Erken doğumların yüzde 50’sinden fazlası hiçbir risk faktörü olmayan anne adaylarında ortaya çıkıyor. Bu nedenle erken doğumların tamamen ortadan kaldırılması pek mümkün gözükmese de riskler azaltılabiliyor.

 • Hamilelik öncesi danışmanlık alın,
 •  İdeal kiloda hamile kalın,
 • Düzenli hamilelik takibini yaptırın,
 • Ağız ve diş sağlığınızı koruyun,
 • Sigarayı bırakın ve alkolden uzak durun,
 • Kafeinli içecekleri azaltın,
 • Günde en az 8 bardak su için,
 • Mümkünse günde 6 saatten fazla ayakta kalmayın,
 • Ağır kaldırmaktan sakının,
 • Daha önce erken doğum öykünüz varsa riskli gebelikler uzmanına (perinatolog) başvurun,
 • Genital sistem ve idrar yolları enfeksiyonlarına karşı önlem alın.

Erken doğan bebekleri bekleyen riskler şöyle sıralanıyor: Solunum sıkıntısı, ölümcül olabilen respiratuar distres sendromu, kafa içi kanamalar, bağırsak problemleri, hayatı tehdit eden enfeksiyonlara yatkınlık, yenidoğan sarılığı, yeterince gelişmemiş organ ve organ sistemleri, artmış serebral palsi (spastisite) riski, uzun süre yoğun bakım gerekliliği, ilerleyen dönemde öğrenme ve gelişimsel problemler.

 • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
VARİSLERDEN KURTULUN
İMKANSIZ DEĞİL...
SUYU KAYNATMAK SAĞLIKLI MI?
SUYU NASIL İÇMELİYİZ?
İSTANBUL MODERN'DE FOTOĞRAF
16 ŞUBAT - 3 HAZİRAN ARASI
BENLER TEHLİKELİ Mİ?
RİSK ALTINDA OLABİLİRSİNİZ
8 YAŞINA KADAR PANİK YOK
DÜZ TABAN MI DEĞİL Mİ?
UYGUNSUZ OTURMAYIN
OFİSTE BUNA DİKKAT EDİN
BABA-ÇOCUK KAHVALTI
BESLEYİCİ VE ÇOK KOLAY
 N.Ç. DAVASI UTANÇLA BİTTİ
YARGITAY İTİRAZ ETMEDİ
YAŞLANAN ERKEK SENDROMU
SORUNLAR BİTMİYOR
DÜZTABANLIK YIPRATIYOR
HANGİ BÖLGELERİ YORUYOR

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
HAMİLELİK STRESLİ İŞ
HAMİLELİKTE KİLO ALIMI
HAMİLELİKTEKİ TRAVMALAR
RÜYALARINIZDAN KORKMAYIN
İLGİLİ VİDEOLAR
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİNE YARDIMCI OLUN
12 - 24 AY ARASI BEBEKLERİN GELİŞİMİ NASIL OLMALI?
0 - 6 AYLIK BEBEKLER İÇİN OYUNLAR
YENİ YILDA DENEYİN
BİR KADININ ÇANTASINDA
TOPLAYIN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :