Okunma Sayısı: 12442
CANLI YORUMLAR

DOĞAL EMZİRME

En iyi başlangıç

Hayatın başında anne sütü tüm içeriğiyle tam ve dengeli bir beslenme için en uygun ve basit çözümü sağlar. Beslenme anının her zaman (hayatın başından sonuna kadar) bir ilişki ve iletişim olayı da olduğunu göz önünde tutarsak, göğüste emzirme süt dışında bir fiziksel ilişkiyi, yani sıcaklık alışverişini, tensel temas ve kucaklamayı da sağlar. Bunlar yemeğin tamamlayıcıları olarak kabul edilemezler ama zaten kendileri başlı başına besin niteliğindedir. Bir başka deyişle açlık hissi tatmin edilirken bir ilişki de kurulur. Anne ve çocuk arasında anlam bakımından zengin, kişisel ve bedensel mesajlardan oluşan bir diyalog meydana gelir.

Geleceği düşünürken

Bebek doğduğu zaman göbek kordonunun sağladığı doğrudan beslenme alışverişi sona erer. O andan sonra, beslenmek için bir çaba sarf etmek ve böylelikle belirli enerji gereksinimlerini karşılayacak besinleri almak zorunda kalacaktır.

Bebeğin beslenmesi onun sadece fiziksel gelişimini değil gelecekteki sağlığını da etkiler ve bu hemen ilk emzirmelerden itibaren meydana gelir. Beslenme ile bazı sindirim sistemi hastalıkları önlenebilir, daha da önemlisi erken beliren hipertansiyon, obezite, diyabet ile bunların kötü sonuçları olan kalp, beyin ve böbrek damarlarının sertleşmesini engelleyerek organizmanın iyi durumunu uzun süre korumasını sağlayabiliriz.

Batı dünyasındaki en büyük risk aşırı veya yanlış beslenme ile tanımlanmaktadır. Enerji sağlayan diyabetik öğeler (protein, yağ ve şeker) arasındaki dengesizlik, organizmayı yıllar içinde zararlı sonuçlar doğuracak olan bir adaptasyon vazifesine mecbur eder.

Herkese kendi annesinin sütü

Farklı hayvan türlerinin sütleri birbiriyle karşılaştırılırsa, nitelikleri ve bileşenlerindeki oranlarında büyük farklılıklar gözlemlenebilir. Bu farklılıklar belirli biyolojik gereksinimlere cevap verirler. Bir hayvan türüne ait yavrunun büyümesi ne kadar hızlıysa annesinin sütünde bulunan protein, kalsiyum, fosfor ve diğer bileşenlerin oranı da o kadar fazladır.

Farklı türlere ait sütlerin bileşimi gün içindeki emzirme sayısına da etki eder, özellikle de sütü protein bakımından zengin olan türler diğerlerine göre daha az emzirirler. Örneğin tavşan yavrularını günde sadece bir defa emzirirken, sütünde oldukça düşük miktarda protein olan insan çok daha fazla emzirir.

İnsan türüne ait bir yavruyu doğumdan itibaren hayvan sütüyle beslemek kesinlikle bir hatadır; örneğin inek sütü doğa tarafından insan yavrusundan oldukça hızlı bir büyümeye sahip olan buzağının ihtiyaçlarını mükemmel bir şekilde karşılayacak şekilde hazırlanmıştır.
Yenidoğan için sadece anne sütü tam bir güvenlik sağlar, onun yerine geçebilecek diğer tüm sütler sadece endüstriyel teknik komplekslerle uygun hale gelirse ve özel besin ihtiyaçlarına göre düzenlenirse kullanılabilirler. 

Göğüste süt verme insan yaşamının en az 4 milyon yıl kadar eski bir tecrübesidir. Anne sütü insanın ilk gıdasıdır, gereksinimlerine ve fizyolojisine (sindirilebilirlik, besin değeri, hijyen bakımından) mükemmel bir şekilde uyum sağlayan tek besindir. Anne sütü sadece bir besin değil, bebeğin büyüme hızına, besin ihtiyacı farklılıklarına, onun metabolik ve sindirim kapasitesine adapte olan tam ve gerçek bir biyolojik oluşumdur.

Sütün anne göğsünde meydana gelen yapılanması, zamanla büyümekte olan bebeğin beslenme ihtiyaçlarıyla mükemmel bir ilişki içinde değişir. Sütte meydana gelen bu değişiklikler tamamen içeriğindeki unsurların oranlarının değişmesidir.

Emzirmek gereklidir

Gün geçmiyor ki, emzirmenin gerek anne gerekse çocuk için sağladığı yeni avantajları ortaya konmasın. Temel olarak optimum bir büyümeye, basitleştirilmiş bir duygusal iletişime ve pek çok hastalığa karşı korunmaya dönüşecek gerek eş zamanlı gerekse gelecek yaşlara yönelik biyolojik kökenli avantajlar gibi. Örneğin bugün biliyoruz ki, emzirme ateroskleroza karşı koruyucu bir etkiye sahiptir.

Emzirmenin kayda değer bir ekonomik kazanım ve emme anının tamamen basitleştirilmesi gibi kesinlikle yadsınamayacak bazı pratik avantajları vardır. Her şey hazır ve mükemmel sıcaklıkta; zararlı mikroplar barındırmayan, her nerede olursanız olun herhangi bir ölçü, seyreltme, ısıtma, yıkama ve sterilizasyon gerektirmeksizin olduğu gibi kullanılabilir.
 

  • Ann Boyutu
  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ANNE SÜTÜ BANKASI
BUZDOLABINDA SAKLANIYORLAR
BEBEKLERDEKİ 10 HASTALIK
SIK KARŞILAŞILAN SORUNLAR
BEBEKLERDE DUDAK OKUMA
6 AYLIKKEN BAŞLIYOR
İLK 6 AY MUTLAKA ANNE SÜTÜ
SAĞLIK BAKANLIĞI AÇIKLADI
GÖZÜM GİBİ BAKIYORUM DERKEN
BEBEĞİNİZİN GÖZÜNE DE BAKIN
1 YAŞINDAN KÜÇÜKSE
BEBEĞİNİZE BAL YEDİRMEYİN
YEME PROBLEMİ YAŞAMAYIN
BEBEĞİNİZLE ERKEN ANLAŞIN
YAZ BEBEĞİ NE GİYER
NASIL GİYDİRMELİSİNİZ?
YENİDOĞAN TEMİZLİĞİ
SİLEREK TEMİZLEME YÖNTEMİ

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
BEBEKLERDE GAZ SANCISI
BEBEĞİNİZ RAHİMDE NE ...
BEBEK RİSKİ TEST TARAMASI
ERKEN DOĞUM TEHLİKESİ
23 NİSAN
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
BİR KADININ ÇANTASINDA
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :