Okunma Sayısı: 26516
CANLI YORUMLAR

BEBEKLERDE İSİLİK

Nasıl müdahale etmeli

 

Anneyseniz, bebeğiniz varsa ve yaz mevsimi gelip çatmışsa güneş ve sıcak size Akdeniz, Ege sahillerinden ziyade miniğinizin cildinde patlak verme ihtimali bulunan isilliği çağrıştırır. Bebekleri de anneleri de perişan eden bu hastalık özellikle Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında sıcağa ve terlemeye bağlı gelişir. Ter bezlerinin tıkanması sonucunda oluşur; deride hafif kabarık ve pembe bir görüntü oluşturur. Minik yavruların derisinde kaşıntıya sebep olan bu yaz hastalığı kaşınma sonucunda tahribat oluştuğu takdirde enfeksiyon riski taşıyor.

 

Ne yapmalı?

Böyle bir durumla karşılaştığınızda – ki çok olası – ilk yapmanız gereken bebeğinizin cildinin hava almasını sağlamak. Onu mümkün olduğunca serin yerlerde tutarak rahatlamasını sağlayın. Sık banyo yaptırmanız, terden ve nemden koruyacak; kaşıntıyı geçirecektir.

Bebeğiniz isilik olduysa bezini değiştirme konusunda normalden daha hassas olmalısınız; altı ıslak kalmamalı. Bunun yanı sıra kilotunun lastiği çok sıkı olmamalı, naylon kilotlar da onu rahatsız edecek, isiliği tetikleyecektir. Aksine; pamuklu giysiler giydirin.

İnce giysiler giydirip sık sık ılık suya sokarak bebeğinizin hafiflemesini sağlayabilirsiniz. Suya sokamıyorsanız isilikli bölgeye ıslak havluyla kompres yapmak da çözüm olabilir. Banyodan sonra havluyla kurulamak yerine kendi kendine kurumasını beklemek etkili olabilir.

 

Bebeklerde isilik daha ziyade kıyafetlerin sıktığı ya da derinin katlandığı karın, boyun, kalça ve kasıklarda görülüyor; o nedenle sıcak ve nemin arttığı zamanlar bu bölgeleri gözlemleyip cildinin nefes almasını sağlayın. Bu anlamda krem ve merhem sürmek rahatlatmak yerine tetikleyici – nemin dışarı çıkmasını önleyebileceğinden – olabilir.  

  • Ann Boyutu
  • Ann Boyutu
  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
BEBEK MASAJI NEDİR?
NASIL YAPILIR?
PREMATÜRE BEBEK BAKIMI
SORMANIZ GEREKENLER
BEBEĞİNİZİ MEMEDEN KESME
İŞİN ZOR KISMINA ÖNERİLER
BEBEKLER VE DİFTERİ
NASIL ANLAŞILIR? ÇEŞİTLERİ NELERDİR?
BEBEK İÇİN KOZA STRATEJİSİ
ANNEYE BOĞMACA AŞISI
YENİDOĞANDA GÖBEK İLTİHABI
GÖBEK BAKIMI NASIL YAPILIR?
EMZİRMEK GEREKLİDİR!
ANNE SÜTÜNÜN MARİFETLERİ

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
EMZİRMEK GEREKLİDİR!
BEBEĞİNİZİ MEMEDEN KESME
BEBEKLERDE 10 HASTALIK
DEMİR EKSİKLİĞİ ÖNEMLİ
GÜZELLİK ÖLÇÜLERDE DEĞİL
YETERİNCE ZENGİNSENİZ
YENİ YILDA DENEYİN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :