Okunma Sayısı: 12673
CANLI YORUMLAR

DOĞRU KELİMELERLE

DOĞRU İLETİŞİM

 


NE YAPMALI?


Çocuğunuzun duygularına tercüman olun


Çocuğunuzu dinleyip duygularını paylaşın.  Bu paylaşımı, duygularını ona yansıtarak; bir anlamda onun hislerine ayna tutarak yapabilirsiniz.
Ben de sizinle dışarı çıkacağım!
Sen de bizimle gelmek istiyorsun yani. (Yapmak istediği şeyi ona yansıttınız.)
Evet. (O da onayladı.)
Kızımız, bizimle gezmeyi seviyor. (İsteğinin altında yatan duyguyu tahmin ettiniz.)
Hayır. Evde çok canım sıkılıyor. (Tahmininiz tutmadı ama çocukla konuşmanız ona güven verdi ve size açılmaya başladı.)
Kızımız sıkılıyor. (Yine duygularını ona yansıttınız.)
Benimle hep bakıcı ablam oynuyor, başka kimse benimle oyun oynamak istemiyor. (Çocuk sizden aldığı güvenle konuşmaya ve esas derdini anlatmaya devam ediyor.)
Sürekli aynı kişiyle oynamaktan sıkılıyorsun ve başka kimsenin seninle oynamak istemediğini düşünüyorsun, öyle mi? (Onu anladığınızı gösteriyorsunuz.)
Evet. (Çocuk kendisini anladığınızdan emin.)


Öyleyse bu akşam gel birlikte çıkalım çünkü arkadaşlarımıza söz verdik; gitmezsek ayıp olur. Sonraki akşamlar oyunlarınıza ben de dahil olayım; ara sıra baba da bize katılır olur mu?
Böylelikle, çocuğunuzun davranışının ardında yatan duyguyu öğrenmiş oldunuz. Şimdi daha rahat ve yerinde çözümler üretebileceksiniz. Unutmayın; tüm bunlar sizin çocuğunuzu dinleyip doğru bir şekilde yönlendirerek konuşturmanız ve ona güven vermeniz sayesinde oldu. Dolayısıyla bundan sonra size sorunlarını anlatabilecektir.


YA DA?


Seçim yapmasını sağlayın


Ben de sizinle dışarı çıkacağım!
Akşam geç saatte dışarı çıkınca geç yatıyoruz. Gittiğimiz yerde senin uykun gelecek ve uyumak isteyeceksin. Ama biz oradan erken kalkmayı düşünmüyoruz. İlla ki bizimle gelmek istiyorsan ? ve orada sandalyede uyumaya razıysan ? sana bir ceza verebilirim. Örneğin; yarın öğlen seni parka götürmem.
Çocuğun çok ısrarcı olduğu ve aklınıza çözüm gelmediği zamanlarda ceza verebilirsiniz. Daha doğrusu, ceza tercihini kendisine sunarsınız. Cezayı doğrudan uyguladığınızda çocuk sizi suçlar ve ileride bunun öcünü almaya çalışabilir. Ancak bu durumda çocuk parka gitmekten mahrum kalmamak için sizinle dışarı çıkma ısrarından vazgeçebilir. Eğer cezayı seçerse de kendi seçimi olacağı için öc alma isteği oluşmaz.   

 


  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ÇÜNKÜ ÇÖZÜM BU DEĞİL
TUVALET EĞİTİMİNE DİKKAT
İHMAL DEPRESYONA GÖTÜRMESİN
OYUNUN GÜCÜ
ÇOCUĞUNUZLA OYUN OYNAYIN.
BU SORUYU ARTIK SORMAYIN
KENDİNE GÜVEN VE ARKADAŞLIK ARASINDAKİ ILİŞKİ
KİMSE KENDİNE GÜVENEREK DOĞMAZ; ...
İLK 12 AYDA BABA İLGİSİ
BEBEK GELİŞİMİNE ETKİSİ NE?
ÇOCUKLAR NELERDEN KORKAR?
YAŞLARINA GÖRE KORKULAR
ÇOCUKLARDA ÖZGÜVEN GELİŞİMİ
MUTLU OLMASI İÇİN ŞART
ÇOCUKLARDA UYKU PROBLEMİ
SIK SIK UYANIYOR MU?

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
BABALAR VE KIZLARI
ÇOCUĞUNUZ SINIR TANIM...
DİKKATİNİ TOPLAYAMIYOR MU?
"YEME TIRNAKLARINI" D...
ÜNLÜLER VE KÖPEKLERİ
FOTOĞRAFA DİKKATLİ BAKIN
23 NİSAN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :