Okunma Sayısı: 11630
CANLI YORUMLAR

ELLER YAŞIN AYNASI

Onlara iyi bakın

Kış aylarıyla birlikte sürekli soğuğa maruz kalan eller, bir süre sonra alarm vermeye başlar! Kuruyan ve egzama riski artan ellerinizi nemlendirmeli ve bakım uygulamalısınız. Özellikle E vitaminli ürünleri kullanmaya özen gösterin

Yaşlılık belirtilerinin yüzümüzden bile önce yerleştiği eller, soğuk kış günlerinde daha özel bir bakım ister. Dış etkenlerle en fazla temasta olan ellerinizin çok daha pürüzsüz ve sağlıklı görünmesini istiyorsanız; soğuk havada eldiven, güneşte ise koruyucu krem kullanın. Medical Park Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Gökhan Okan; soğuk havalarda kuruyan ve egzama riski artan ellerimiz için etkili tüyolar verdi:

Her el yıkama sonrası ellerinizin nem kaybettiğini ve bu nemi geri kazandırmanız gerektiğini unutmayın. Bu nedenle ellerinizi kurutmayan temizleyici kullanmaya önem verin.

  • Ellerinizi ılık suyla ve cildi kurutmayan sabunlarla yıkamaya dikkat edin.
  • Banyo sürelerini kısa tutun. Uzun süren banyolar, derinin daha fazla nem kaybetmesine ve kurumasına neden olur.
  • Nemlendirici kullanmayı alışkanlık haline getirin; ellerinizi sık sık nemlendirin.
  • Shea yağı, gliserin, zeytinyağı ve E vitamini içeren nemlendiriciler, el sağlığı için çok faydalıdır.
  • Mutfakta sebze ve meyve doğrarken mutlaka eldiven giyin.
  • Soğuk havalarda dışarı çıkarken korunmak amacıyla eldiven takmayı unutmayın. Böylece soğuğun cildinizi kurutmasını engellemiş olabilirsiniz. Eldiven takmadan önce nemlendirici de sürebilirsiniz.

Bariyer kremler

Deriyi tahriş edici maddelerle (mesleki ajanlar, kimyasallar) temas etmeden önce eldiven kullanarak ellerinizin zarar görmesini engelleyin.

Özellikle tahriş edici maddelerle temasın fazla olduğu durumlarda bariyer kremler yararlıdır. Bariyer kremler; derinin üst tabakasında katman oluşturur ve nemlendirici özelliğinin yanında üst tabakada bariyer oluşturma özelliğinden dolayı kimyasalların içeriye girmesini engeller.

Güneş ışınları ellerimizde de yaşlanmayı hızlandırdığı için yüzünüze sürdüğünüz güneş koruyucularını ellerinize de sürebilirsiniz. Eldeki yaşlanma belirtilerinden kısa sürede ve hızlı şekilde kurtulmak isteyen kişiler, peeling ve krioterapi (dondurarak tedavi) yöntemlerine başvurabilir.

Matlığa son verin

Peeling işlemiyle ellerde görülen cilt lekelerinde açılma ve mat görünümde hafifleme saptanır. Peeling yapıldığı dönemde kişilerin ellerini çok iyi nemlendirmeleri, güneşten korumaları ve suyla temaslarını kısıtlamaları gerekir. Uygulama üçer hafta aralıklarla uygulanır.

Kışın egzamaya dikkat

Kışın en fazla rastlanılan sorunlardan biri de ellerde görülen egzamadır. Ellerin çok fazla yıkanması, suyla, sabunla ve kimyasal maddelerle temas etmesi nemsizliğe ve aşırı kuruluğa neden olur. Bu kuruluk da ilerlediğinde egzama gelişir. Bu yüzden nemlendiriciler önemlidir.

Kimyasallardan uzak durun

Egzama iki şekilde görülür; kimyasal madde kökenli tahriş egzaması ya da alerjik egzama. Dermatologlar yama testiyleegzamanın neden kaynaklandığını tespit eder. Alerji yapıcı madde tespit edilirse, o maddenin kişinin hayatından uzaklaştırılması, hastalığı ortadan kaldırır.

A ve c vitaminli ürünler kullanın

A vitamini içeren ürünler hem derinin yüzeysel soyulmasını sağlayarak ölü derinin uzaklaştırılmasını sağlar, hem de renk açıcı ürünlerin derinin alt tabakasına ulaşmasını kolaylaştırır. Renk açıcı olarak hidrokinon, azeleik asit ve vitamin C içeren ürünler faydalı olmaktadır.

 Kaynak: sabah

Yazı Etiketleri

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
NE ZAMAN HASTANEYE GİDİLİR?
DOĞUM BELİRTİLERİ NELER?
VARİS OLMASIN İSTİYORSANIZ
GÜNEŞ Mİ DENİZ Mİ İYİ GELİR
BESLENME SİSTEMİNİZİ GÖZDEN
GEÇİRİN METABOLİZMANIZ....
SİGARADA REKORTMENİZ
KADINLARDA KORKUTAN ARTIŞ
YAZ GELDİ NASILSA DEMEYİN
ÖNLEMLERİNİZİ ALIN
OKUL SIRASINDA BEL DESTEĞİ
OTURMA BOZUKLUĞUNA ÖNERİ
GÖZ SAĞLIĞINIZI KORUYUN
DOĞRU BESLENME ETKİLİ
AYAKLARINIZ NEDEN ŞİŞER
HİÇ DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ?
5
YENİDOĞAN SİZİ KORKUTMASIN

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ANZER BİTKİSİNİN GÜCÜ
SABUNUNUZU KENDİNİZ YAPIN
DOĞAL YOLLARLA CİLT BAKIMI
SAÇLARINIZ MATLAŞTI MI?
İLGİLİ VİDEOLAR
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİNE YARDIMCI OLUN
12 - 24 AY ARASI BEBEKLERİN GELİŞİMİ NASIL OLMALI?
0 - 6 AYLIK BEBEKLER İÇİN OYUNLAR
O KADAR DA SEKSİ DEĞİLLER
VÜCUT SÜSLEMESİNDE AŞIRILIK
HAMİLELERİN YENİ MODASI
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :