Okunma Sayısı: 7785
CANLI YORUMLAR

HAMİLELİKTE 4. HAFTA

Enfeksiyona karşı koruma

Blastosist, rahme gebelik oluşumundan ortalama sekiz gün sonra ulaşır; endometriyum artık kalınlaşmış, blastosisti kabule ve beslemeye hazır hale gelmiştir. Hormonların kalınlaştırdığı servikal mukus da servikste rahmi hamilelik sırasında vajinadan gelebilecek enfeksiyonlara karşı koruyan bir tıpa oluşturur. Blastosist artık iki hücre katmanı oluşturan bir sıvı dolu kese haline gelmiştir. Endometriyumun içine giren dış katman (trofoblast) daha sonra plasentaya dönüşecektir. İç hücre kütlesi ilk embriyoyu (embriyoblast) oluşturur; bu hücreler daha sonra iki katmanlı bir embriyonik disk olarak ayrışır. Sıvı dolu boşluk ilk haftalarda, plasenta gelişene kadar embriyoya besin sağlayacak bir vitellüs kesesine dönüşür.

4. HAFTADA ANNEDEKİ DEĞİŞİKLİKLER

Kalınlaşmış rahim içi yüzey tabakası blastosisti alıp beslemeye hazırdır.

Servikste rahim içini enfeksiyondan korumak üzere bir mukus tıpa oluşur.

4. HAFTADA FETÜSTEKİ DEĞİŞİKLİKLER

Blastosist rahim içi yüzey tabakasına yerleşir. Daha sonra, vitellüs kesesi haline gelecek ve embriyon hücrelerini plasenta hücrelerinden ayıracak bir sıvı dolu çekirdek geliştirir. 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
HAFTA HAFTA HAMİLELİK...
HAMİLELİKTE 37. HAFTA
HAMİLELİKTE 36. HAFTA
HAMİLELİKTE 5. HAFTA
VÜCUT SÜSLEMESİNDE AŞIRILIK
DOĞRU SAÇ DOĞRU MAKYAJLA
BİR KADININ ÇANTASINDA
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :